Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

PKM. Ile będziemy płacić za metropolitalny bilet?

Jacek Wierciński
Budowa PKM zakończy się dopiero w 2015 roku, ale urzędnicy już teraz rozmawiają o cenie biletu metropolitalnego.
Budowa PKM zakończy się dopiero w 2015 roku, ale urzędnicy już teraz rozmawiają o cenie biletu metropolitalnego. PKM
Najważniejsze jest, żeby nowy system był przyjazny dla pasażera. Nie może być tak, że na jednym peronie będzie miał trzy kasy z biletami na PKM-kę, SKM-kę i jeszcze coś. Nie może też biegać od czujnika do czujnika - przekonywał w środę Ryszard Świlski, członek Zarządu Województwa Pomorskiego, który spotkał się z przedstawicielami PKM, SKM i Metropolitalnego Związku Komunikacyjnego Zatoki Gdańskiej na konferencji w sprawie cen biletów metropolitalnych.

W środę rozpoczęły się rozmowy między samorządem wojewódzkim a zarządcami transportu publicznego na temat sposobu poboru opłat za korzystanie z Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Choć nowa linia gotowa będzie dopiero w połowie 2015 roku, to już wiadomo, że w sprawie wspólnego biletu czekają nas trudne negocjacje.

- Rzeczą absolutnie niezrozumiałą z perspektywy pasażera byłoby pojawienie się kolejnego biletu - mówi Ryszard Świlski, członek Zarządu Województwa Pomorskiego, który spotkał się wczoraj z przedstawicielami PKM, SKM i Metropolitalnego Związku Komunikacyjnego Zatoki Gdańskiej zrzeszającego 14 miast i gmin składających się na aglomerację.

Ważny przez 30 dni Bilet Metropolitalny, umożliwiający dziś korzystanie z usług wszystkich przewoźników: SKM, Przewozów Regionalnych (na terenie aglomeracji), ZTM Gdańsk, ZKM Gdynia i MZK Wejherowo, kosztuje 220 zł (ulgowy 110 zł). Hubert Kołodziejski, przewodniczący MZKZG, przekonuje, że po uruchomieniu PKM jego cena nie powinna wzrosnąć.

- Dziś z takich biletów korzysta ok. 15 procent wszystkich pasażerów kupujących bilety okresowe. To dużo. Zależy nam zwłaszcza na tych pasażerach, którzy wykupują bilety normalne, bez ulg. Oni bowiem mogą najłatwiej przesiąść się do samochodów. Jeżeli cena biletu będzie zbyt wysoka, zdecydują się na zakup samochodu, uznając to za bardziej ekonomicznie racjonalne - tłumaczy.

Do 21 października Urząd Marszałkowski przygotować ma wstępne propozycje rozliczania kosztów między samorządy, a Świlski nie ukrywa, że nie wyobraża sobie, by to budżet województwa dotował kursowanie kolejki.

- Chcę jasno i wyraźnie powiedzieć, że samorząd województwa nie wygeneruje już więcej pieniędzy, jeśli chodzi o dopłaty do kolei. Musimy tym ryzykiem podzielić się również z gminami- mówił.

Czy nowy system będzie przyjazny dla pasażera - CZYTAJ WIĘCEJ w czwartkowym (10.10. br) papierowym wydaniu" Dziennika Bałtyckiego", gdzie zamieściliśmy pełną wersję tekstu.

TU kupisz e-wydanie "Dziennika Bałtyckiego"!

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki