Piracka skarbówka

  Piracka skarbówka

  Robert Kiewlicz

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Na serwerach gdańskiej Izby Skarbowej ujawniono kilkaset megabajtów nielegalnych plików. Jednak problem piractwa komputerowego w urzędach jest o wiele poważniejszy. Pracownicy skarbówki twierdzą, że używanie "piratów" to norma w ich instytucjach.
  - Urzędów nie stać na zakup pakietu Office. Urzędnicy muszą korzystać z darmowego oprogramowania - mówi jeden z pracowników gdańskiego urzędu skarbowego. - Niestety, często nie spełniają one wszystkich wymagań i brak im wielu ważnych funkcji. Ich podstawową zaletą pozostaje więc jedynie "darmowość".

  Pracownicy skarbowi skarżą się, że z braku licencji na MS Office muszą korzystać z darmowego pakietu biurowego Open Office. Wszelkie tabelki, wykresy, raporty i wytyczne z Ministerstwa Finansów przesyłane są jednak w MS Office.
  - Powoduje to, że wszystko się "rozjeżdża" - mówi gdański skarbowiec. - Czasami jedynym wyjściem jest "pirat".

  Jak duży problem stanowi pirackie oprogramowanie w urzędach administracji skarbowej?
  - Skala problemu jest niewielka, jednak nie można wykluczyć, że jakiś użytkownik uzyskał uprawnienia, których nie powinien posiadać, umożliwiające instalowanie oprogramowania - mówi Magdalena Kobos, rzecznik resortu finansów. - Na obszarze izb i urzędów, zarówno celnych, jak i skarbowych, za respektowanie praw autorskich odpowiadają dyrektorzy i naczelnicy tych jednostek.

  Bartłomiej Witucki BSA (organizacji, której celem jest promocja bezpiecznego i zgodnego z prawem korzystania z oprogramowania) twierdzi, że stopa piractwa, czyli stosunek nielegalnych do legalnych programów w naszym kraju, utrzymuje się obecnie na poziomie - 57 proc. Trzeba pamiętać, że za komputerowe piractwo może nam grozić nawet pięć lat pozbawienia wolności.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo