Piłkarska przyszłość z Lotosem. Ten program to szansa na wielką sportową przygodę. Wszystkie drogi prowadzą do finału w Gdańsku

Adam Mauks
Fot. materiały prasowe
Który z chłopców trenujących dziś piłkę nożną nie marzy o karierze Roberta Lewandowskiego? Ciężka praca, poparta dobrymi warunkami szkoleniowymi i opieką trenerską daje taką szansę.

Tą szansą jest Piłkarska Przyszłość z LOTOSEM. To jeden z największych piłkarskich programów szkoleniowych w Polsce. Jego beneficjentami są dzieci i młodzież, w dużej mierze z terenów małych miast, którzy dzięki temu mają szansę na piłkarski rozwój. Misją programu jest nie tylko zdobywanie umiejętności, ale także kształtowanie postawy prozdrowotnej i patriotycznej.

Ten program to także cykl szkoleń, zakup sprzętu sportowego, wyjazdy na obozy i stypendia sportowe oraz ujednolicony program szkolenia, którego autorem jest trener koordynator programu Tomasz Borkowski. Ważnym elementem programu są autorytety piłkarskie i trenerskie. Koordynatorem programu z ramienia Grupy LOTOS jest Paweł Janas, były znakomity piłkarz, zdobywca brązowego medalu z reprezentacją Polski na MŚ w 1982 roku, a później selekcjoner reprezentacji Polski.

- Staram się być na treningach we wszystkich ośrodkach, rozmawiam z trenerami, zachęcam ich do tego, by podnosili swoje kwalifikacje. Jestem też prezesem klubu UKS LOTOS Gdańsk, który gra już w Centralnej Lidze Juniorów, chłopaki grają coraz lepiej i zbierają pochwały w całej Polsce - mówi „Dziennikowi Bałtyckiemu” Paweł Janas.

Były selekcjoner kadry narodowej cieszy się, że w programie uczestniczy spora grupa dzieci i młodzieży z województwa pomorskiego, także z mniejszych miejscowości. - Ważne, że ten program ma argumenty przemawiające do młodych ludzi, by nie robili żadnych zbędnych rzeczy. To dla nich szansa aktywności, zdrowego trybu życia, a dla niektórych kariery piłkarskiej. Najlepsi dostają przecież stypendia, sprzęt, trenerzy się uczą i ta praca wygląda coraz lepiej - dodaje Paweł Janas.

Dziś w 15 ośrodkach trenuje ponad 3,5 tysiąca młodych zawodników - chłopców i dziewcząt. Nad ich formą czuwa ponad 120 trenerów. Mali piłkarze, oprócz centrali zlokalizowanej w Gdańsku, ćwiczą w: Białymstoku, Bytowie, Chojnicach, Czechowicach-Dziedzicach, Elblągu, Jaśle, Kartuzach, Luzinie, Gdańsku-Kokoszkach, Malborku, Nowym Dworze Gdańskim, Starogardzie Gdańskim, Gminie Pruszcz Gdański i Ustce.

Zwieńczeniem całorocznej pracy wszystkich klubów, trenerów i piłkarzy objętych tym programem jest ogólnopolski turniej LOTOS Junior Cup, podczas którego spotykają się najlepsi zawodnicy z każdego ośrodka.

W ubiegłym roku w finale na Stadionie Energa Gdańsk wygrali młodzi piłkarze z Białegostoku, którzy w meczu o 1 miejsce pokonali drużynę z Elbląga 2:0. Trzecie miejsce zajęła drużyna z Ustki, która pokonała Bytów. Młodzi gdańszczanie zajęli piąte miejsce, a w turnieju rywalizowało 17 drużyn. W tym roku finałowy turniej także odbędzie się we wrześniu w Gdańsku.

Chłopcy i dziewczęta trenujący w ramach programu wiedzą, że ścieżka kariery zapoczątkowanej przez program jest warta systematycznej pracy na treningach. Najbardziej utalentowani zawodnicy Piłkarskiej Przyszłości z LOTOSEM przechodzą do UKS LOTOS Gdańsk, a następnie większość z nich trafia do wiodących, polskich akademii piłkarskich. Docelowo trafiają do młodzieżowych reprezentacji województw, młodzieżowych reprezentacji Polski i zawodowych klubów piłkarskich. Przykładem takiej kariery jest choćby obrońca gdańskiej Lechii Karol Fila, który rozpoczynał szkolenie w ośrodku w Nowym Dworze Gdańskim, a później, poprzez APLG, trafił do ekstraklasowego zespołu.

Zwieńczeniem dotychczasowej pracy jest sukces, który odniosły również piłkarki nożne Akademii Piłkarskiej LG, które w tym sezonie awansowały do Ekstraligi kobiet.

Program bez finansowego i logistycznego wsparcia Grupy LOTOS nie byłby możliwy do realizacji.

- Grupa LOTOS od lat wspiera polski sport - zawodowy i amatorski. Chcemy inwestować w młodzież, która jest naszym wielkim kapitałem. Piłkarska Przyszłość z LOTOSEM to program doceniany przez zawodników i ich rodziców, a także przez trenerów piłki nożnej. Na przestrzeni lat udało się odkryć wiele sportowych talentów, dzięki czemu wychowankowie dostali powołania chociażby do młodzieżowych reprezentacji Polski - mówi Łukasz Franiak, Szef Biura Sponsoringu, Wydarzeń i CSR Grupy LOTOS.

Reprezentant Polski doceniony przez rosyjskich kibiców. Grzegorz Krychowiak najlepszym piłkarzem sezonu w Lokomotiwie Moskwa

“Bodyguard” lekiem na hejt?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie