Pierwsze studia języka kaszubskiego powstają w Bytowie

Leszek LiterskiZaktualizowano 
Pierwsza na Pomorzu szkoła języka kaszubskiego powstanie w Bytowie. Studia podyplomowe otwiera tam słupska Akademia Pomorska.

Już od października naukę będą mogli pobierać tam nauczyciele, którzy będą uczyć kaszubskiego w szkołach.

- Te studia są przeznaczone przede wszystkim dla nauczycieli, którzy mówią i piszą po kaszubsku - mówi Adam Leik, zastępca burmistrza Bytowa. - Dyplom ukończenia "podyplomówki" pozwoli im uzyskać pełne kwalifikacje konieczne do nauczania w szkołach literackiego języka kaszubskiego - dodaje.

Zajęcia prowadzone będą w weekendy w Szkole Podstawowej nr 2 w Bytowie. Studenci będą pobierać nauki od takich kaszubskich znakomitości, jak m.in. prof. Józef Borzyszkowski, prof. Edward Breza czy prof. Cezary Obracht-Prondzyński. Chętnych do nauki nie brakuje. Na pierwszy semestr - praktycznie bez żadnej promocji - zapisało się już około 30 nauczycieli nie tylko z powiatu bytowskiego, ale i z całych Kaszub. Duże zainteresowanie nie dziwi, bo np. w mieście i gminie Bytów lekcje kaszubskiego odbywają się obecnie we wszystkich szkołach podstawowych.

Podczas studiów, oprócz praktycznej nauki języka, słuchacze zapoznają się z historią Kaszub, tradycjami kultury, historią literatury i języka kaszubskiego.

- Jeżeli będziemy mieli ponad 50 chętnych, to otworzymy nawet dwa oddziały - zapowiada Leik.
Nauka będzie trwała trzy semestry. Koszt jednego wynosi 1400 złotych, ale nauczyciele z miasta i gminy Bytów mogą liczyć na 50 procent dofinansowania od samorządu.

Do tej pory nauczyciele kaszubskiego otrzymują, po egzaminie, warunkową zgodę - na trzy lata - na nauczanie języka w szkołach. Wydaje je specjalna komisja, w skład której wchodzą m.in. językoznawcy z Uniwersytetu Gdańskiego i Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

Uniwersytet Gdański dwukrotnie zorganizował kilka lat temu studia podyplomowe, które skończyło ponad stu nauczycieli języka kaszubskiego z całego regionu. Otrzymali oni dożywotnie kwalifikacje, podobnie będzie z absolwentami podyplomowych studiów w Bytowie.

Od wielu lat Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie stara się o uruchomienie na Uniwersytecie Gdańskim kaszubistyki, jako oddzielnego kierunku studiów. Wciąż jednak bezskutecznie.
Leszek Literski

polecane: FLESZ: Podział Mandatów po wyborach parlamentarnych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie