Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsze posiedzenie Sejmu RP X kadencji. Prezydent RP Andrzej Duda: Demokracja w Polsce nigdy nie była tak silna!

OPRAC.:
Kamil Kusier
Kamil Kusier
Wideo
od 16 lat
- Demokracja w Polsce nigdy nie była tak silna. Jest najsilniejsza w całej naszej historii! Oczywiście my, Polacy, w wielu sprawach istotnie się różnimy i będziemy się różnić. Prowadzimy często gorące spory i będziemy je prowadzić, bo taka jest natura demokracji. Najważniejsze jednak, że spory te rozstrzygamy przy urnie wyborczej. To jest właśnie istota demokracji! - powiedział w trakcie orędzia otwierającego pierwsze posiedzenie Sejmu RP X kadencji Prezydent RP Andrzej Duda.

13.11.2023 g. 20:00 Posłowie wybrali nowe Prezydium Sejmu

Sejm będzie miał sześciu wicemarszałków. Taką decyzję jednogłośnie podjęli wszyscy posłowie. 5 stanowisk zostało już obsadzonych. Nowymi wicemarszałkami zostali: Dorota Niedziela, Monika Wielichowska (obie z KO), Piotr Zgorzelski (PSL), Włodzimierz Czarzasty (Lewica) i Krzysztof Bosak (Konfederacja).

Co z przedstawicielem Prawa i Sprawiedliwości? Kandydatura Elżbiety Witek (PiS) nie uzyskała potrzebnej większości głosów. Przez to wybór szóstego wicemarszałka odbędzie się w innym terminie.

Przedstawiciele nowego Prezydium Sejmu RP uzyskali następującą liczbę głosów:

  • Krzysztof Bosak (Konfederacja) - kandydata poparło 272 posłów,
  • Włodzimierz Czarzasty (Lewica) - kandydata poparło 250 posłów,
  • Dorota Niedziela (Koalicja Obywatelska) - kandydatkę poparło 257 posłów,
  • Monika Wielichowska (Koalicja Obywatelska) - kandydatkę poparło 252 posłów,
  • Piotr Zgorzelski (PSL) - kandydata poparło 267 posłów.

Elżbieta Witek (PiS) uzyskała poparcie 203 posłow. Aby zostać wybranym do Prezydium Sejmu należało uzyskać minimum 230 głosów, co stanowiło większość bezwzględną.

13.11.2023 g. 19:30 Kto nowym wicemarszałkiem?

Kandydatami zgłoszonymi na stanowiska wicemarszałków zostali:

  • Dorota Niedziela (KO),
  • Monika Wielichowska (KO),
  • Piotr Zgorzelski (PSL),
  • Włodzimierz Czarzasty (Lewica),
  • Krzysztof Bosak (Konfederacja)
  • Elżbieta Witek (PiS).

13.11 2023 g. 18:00 Sejm przegłosował wybór wicemarszałków. Sześć osób zasiądzie w Prezydium Sejmu

Za projektem głosowało 458 posłów, przeciw nie głosował nikt, nikt się nie wstrzymał. Kiedy wybór wicemarszałków? Jak poinformował marszałek Sejmu RP Szymon Hołownia, do godziny 18:30 można zgłaszać kandydatury, zaś o godzinie 19:00 wznowione zostaną prace Sejmu.

13.11.2023 g. 17:55 Ilu będzie wicemarszałków Sejmu RP? Padła propozcyja, aby było ich sześciu

Borys Budka z Platformy Obywatelskiej złożył wniosek o wybór sześciu wicemarszałków. Oznacza to, że jeżeli parlamentarzyści wszystkich ugrupowań zagłosują zgodnie z sejmową tradycją, to nie będzie klubu w Sejmie RP, który nie będzie miał swojego przedstawiciela w Prezydium Sejmu.

Jednocześnie posłowie Koalicji Obywatelskiej oraz Trzeciej Drogi zapowiedzieli, że nie poprą kandydatury Elżbiety Witek na funkcję wicemarszałka Sejmu RP.

13.11.2023 g. 15:00 Szymon Hołownia wybrany marszałkiem Sejmu X kadencji

Szymon Hołownia marszałkiem Sejmu RP X kadencji. Otrzymał 265 głosów

265 posłów zagłosowało za kandydaturą Szymona Hołowni na funkcję marszałka Sejmu RP X kadencji. Lider Trzeciej Drogi w głosowaniu bezpośrednim pokonał Elżbietę Witek z Prawa i Sprawiedliwości, która otrzymała 193 głosy.

13.11.2023 Pierwsze posiedzenie Sejmu RP X kadencji. Orędzie Prezydenta RP Andrzeja Dudy

- 21 milionów 966 tysięcy 891 osób! Dokładnie tylu polskich obywateli zagłosowało w wyborach 15 października. Frekwencja wyborcza osiągnęła ponad 74 proc. To wielka rzecz. Wielki sukces polskiej demokracji. Dziękuję, dziękuję i jeszcze raz dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w wyborach parlamentarnych! - powiedział w trakcie orędzia otwierającego pierwsze posiedzenie Sejmu RP, Prezydent Polski Andrzej Duda.

Prezydent dodał, że "powinniśmy docenić ostatnie ponad 30 lat wolności, kiedy nareszcie możemy sami o sobie decydować".

- Wielkie marzenie całych pokoleń Polaków spełniło się na naszych oczach. To marzenie jest dzisiaj dla nas wielkim zobowiązaniem! Polska jest naszym wspólnym wielkim zobowiązaniem! - zaznaczył prezydent.

Andrzej Duda podkreślił także, jak ważny w polityce i w polskich sprawach, zwłaszcza w Sejmie RP jest wzajemny szacunek.

- Chciałbym z tego miejsca zaapelować do was o to, byście szanowali siebie nawzajem. Wyrazem tego wzajemnego szacunku, ale też szacunku wobec wyborców powinno być to, że każdy klub parlamentarny ma wskazanego przez siebie reprezentanta w prezydium Sejmu. To powinien być dobry i stały zwyczaj parlamentarny! - podkreślił Prezydent RP Andrzej Duda.

"Najważniejszą sprawą (...) jest bezpieczeństwo naszej Ojczyzny!" Mocny apel Prezydenta RP!

- Dziś zdecydowanie najważniejszą sprawą, która wymaga ponadpartyjnej współpracy, jest bezpieczeństwo naszej Ojczyzny! Żyjemy w niebezpiecznych czasach, a pełnoskalowa wojna tuż za naszą wschodnią granicą uświadamia nam to każdego dnia - powiedział prezydent.

- Dziękuję, że w najważniejszych momentach zaraz po rosyjskiej agresji na Ukrainę pokazaliście niezwykłą odpowiedzialność. Dziękuję za ponadpartyjne poparcie ustawy o obronie Ojczyzny, która umożliwiła zwiększenie finansowania oraz szybszą modernizację i wzmacnianie polskiego wojska. Mam nadzieję, że ten właściwy kierunek zostanie utrzymany, programy zbrojeniowe będą kontynuowane, a wydatki na Siły Zbrojne utrzymane na poziomie 4 procent PKB. To powinna być sprawa łącząca wszystkie ugrupowania zasiadające w parlamencie! - zaznaczył Andrzej Duda.

- Jako zwierzchnikowi Sił Zbrojnych ogromnie mi na tym zależy! Bo silne i nowoczesne Wojsko Polskie to najlepsza gwarancja bezpieczeństwa dla naszej Ojczyzny - powiedział Prezydent RP.

Prezydent PR Andrzej Duda o gotowości współpracy z nowo wybranym parlamentem

- Jako Prezydent Rzeczypospolitej deklaruję gotowość do współpracy z nowo wybranym parlamentem. Najważniejszym moim przesłaniem od samego początku sprawowania urzędu, od 2015 roku, była i jest współpraca, współpraca i jeszcze raz współpraca – w najważniejszych dla Polski sprawach. Drzwi Pałacu Prezydenckiego są zawsze otwarte dla wszystkich, którzy są gotowi taką współpracę podjąć - powiedział Andrzej Duda.

Prezydent wspomniał również o obecności Polski w NATO, jak i w Unii Europejskiej. Zaznaczył, że to fundamenty naszego bezpieczeństwa. Przyznał, że zto polska racja stanu.

- Mówiłem o tym wielokrotnie. Dlatego tak ważna jest dobra współpraca także w zakresie polityki międzynarodowej.
Dobre przygotowanie do kolejnego szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego, który odbędzie się w przyszłym roku w Waszyngtonie. A także do polskiej prezydencji w UE, która będzie miała miejsce w pierwszym półroczu 2025 roku - dodał Prezydent RP Andrzej Duda.

Prezydent przypomniał, że będziemy wówczas gospodarzem wielu niezwykle istotnych wydarzeń związanych z funkcjonowaniem Unii Europejskiej. Najważniejszym celem polskiej prezydencji, jak zaznaczył Andrzej Duda, będzie zacieśnienie relacji Unii Europejskiej ze Stanami Zjednoczonymi.

- Chcemy również dalszego rozszerzania Unii na wchód i południe. Kolejna ważna kwestia to przygotowanie planu odbudowy Ukrainy po wojnie. Wreszcie – sprawiedliwa i mądrze realizowana transformacja energetyczna. Już dziś musimy zacząć się przygotowywać do tego niezwykle ważnego czasu! - powiedział prezydent.

Koalicja Polskich Spraw. Prezydent RP Andrzej Duda o tym, co ważnych polskich wartościach

- Przed wyborami w 2020 roku apelowałem, żeby budować Koalicję Polskich Spraw wokół najważniejszych dla naszej Ojczyzny tematów, takich jak: rodzina, bezpieczeństwo, praca, inwestycje oraz godność Polski i Polaków! - podkreślił Prezydent RP Andrzej Duda.

Prezydent dodał, że taka Koalicja Polskich Spraw jest Polsce nadal bardzo potrzebna.

- Może to być oczywiście koalicja rządowa, choć nie musi. Może mieć również formułę szerokiej koalicji parlamentarnej, skupionej wokół kluczowych dla Polski tematów. Chciałbym, żeby to była koalicja złożona również z samorządowców, organizacji społecznych i pozarządowych. Wszystkich, którym dobro naszej Ojczyzny leży szczególnie głęboko na sercu - dodał Andrzej Duda.

Utrzymanie najważniejszych osiągnięć ostatnich 8 lat priorytetem dla polskiej racji stanu

- Będę stał na straży najważniejszych osiągnięć ostatnich 8 lat! To było dobrych 8 lat dla Polski i Polaków. Dlatego wsparcie dla rodzin, kluczowe programy społeczne: 500, teraz już 800 plus, obniżenie wieku emerytalnego, wsparcie dla emerytów i wiele innych muszą zostać utrzymane. Podkreślałem to wyraźnie w trakcie powyborczych konsultacji ze wszystkimi komitetami wyborczymi. Ja swoje słowo traktuję niezwykle poważnie i tego słowa dotrzymam! - powiedział Prezydent RP.

Andrzej Duda zaznaczył, że nie zgodzi się również na żadne próby ograniczania, podważania czy kwestionowania konstytucyjnych uprawnień prezydenta.

- Nie robię tego dla siebie, ale dla Polski i dla kolejnych Prezydentów Rzeczypospolitej. Porządek konstytucyjny musi zostać zachowany. Nie zgodzę się na żadne obchodzenie czy naginanie prawa! Zawsze broniłem i będę bronił dwóch najważniejszych polskich wartości: wolności i solidarności! Jeśli uznam, że jakieś rozwiązanie budzi poważne wątpliwości prawne i merytoryczne,
to nie zawaham się skorzystać z prezydenckiego weta bądź skierowania takiej ustawy do Trybunału Konstytucyjnego - powiedział Prezydent RP Andrzej Duda.

- Przyszłość ma na imię Polska! Z takim przesłaniem startowałem w wyborach w 2015 roku. Nie zmieniłem zdania! Nadal głęboko wierzę w Polskę, wierzę w Polaków i wierzę w pomyślną przyszłość naszej Ojczyzny! - powiedział Andrzej Duda.

- Chcemy ambitnej Polski! Polski, która rozwija swój potencjał, która tworzy dobrze płatne miejsca pracy dla naszych obywateli. Polski, która będzie konkurować w kolejnych dziedzinach z innymi państwami! Jednak żeby tak się stało, niezbędne są inwestycje. To państwo polskie musi dawać impuls, to państwo musi dawać przykład! - dodał Prezydent Polski.

"Polska musi sobie stawiać kolejne ambitne cele". Prezydent o kluczowych inwestycjach dla rozwoju kraju!

- Takim ambitnym projektem jest budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego, który ma być nowym polskim oknem na świat, tym razem w wymiarze lotniczym, ale również krokiem milowym w rozwoju infrastruktury kolejowej łączącej najdalsze zakątki Polski. Takim ambitnym projektem jest budowa polskich elektrowni atomowych, która istotnie zwiększy nasze bezpieczeństwo energetyczne. Wreszcie takim ambitnym projektem jest dalsza i konsekwentna rozbudowa polskich portów, w tym budowa portu kontenerowego w Świnoujściu - powiedział Andrzej Duda i zaznaczył, że tych ambitnych projektów jako Prezydent Rzeczypospolitej będzie bronił.

Prezydent RP wspomniał również o jednym z budowniczych Gdyni, wicepremierze Eugeniuszu Kwiatkowskim, wskazując przykład budowy Portu Gdynia i samego miasta, jako przykład dążenia do umocnienia niezależności gospodarczej Polski i podkreślenia charakteru niepodległości Rzeczpospolitej Polskiej.

Uścisk dłoni z liderami partii politycznych. "Niech stanie się to dobrą tradycją w naszym parlamencie!"

- Tak jak w 2019 roku, tak i dziś chciałbym po zakończeniu swojego wystąpienia powtórzyć gest podania dłoni wszystkim liderom parlamentarnych ugrupowań. Niech to będzie symboliczne zakończenie okresu kampanii. Niech stanie się to dobrą tradycją w naszym parlamencie! Tak zaczynajmy każde pierwsze posiedzenie nowego Sejmu! - powiedział Andrzej Duda.

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że należy pamiętać o słowach Wincentego Witosa, trzykrotnego premiera, kolejnego z ojców naszej niepodległości: „Nie ma sprawy ważniejszej niż Polska!”!

- To prawda. Nie ma. Nie ma sprawy ważniejszej niż Polska! Niech żyje niepodległa i demokratyczna Rzeczpospolita! - powiedział w trakcie orędzia Prezydent RP Andrzej Duda.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki