MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsza rocznica śmierci Anny Przybylskiej. Msza św. w Gdyni [ZDJĘCIA, WIDEO]

Justyna Degórska
Msza święta za ś.p. Annę Przybylską
Msza święta za ś.p. Annę Przybylską Tomasz Bołt
Po ciężkiej walce z chorobą nowotworową, 5 października 2014 roku odeszła Anna Przybylska - aktorka, której wdzięk i talent zachwyciły tysiące Polaków. Miała 35 lat. Rocznicowa Msza Święta w intencji przedwcześnie zmarłej artystki odbyła się w poniedziałek wieczorem, w kościele pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w centrum Gdyni. Nabożeństwo odprawił proboszcz parafii, ksiądz Edmund Skalski.

Kiedy rok temu gdynianie żegnali Anię Przybylską, centrum miasta ozdobione zostało 4 tysiącami białych róż oraz flagami
z wizerunkiem zmarłej aktorki i podpisem „Jesteś w naszych sercach”. W gdyńskim Infoboxie wystawiono wówczas księgę kondolencyjną, a w uroczystościach pogrzebowych, oprócz rodziny i przyjaciół artystki, uczestniczyły też setki wielbicieli jej talentu.

Poniedziałkowa uroczystość miała nieco inny, skromniejszy charakter. Uczestniczyło w niej jednak wielu bliskich Anny Przybylskiej, także tych ze środowiska aktorskiego. Nie zabrakło przedstawicieli władz samorządowych m.in. prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka oraz posłanki na Sejm RP Doroty Arciszewskiej-Mielewczyk. Licznie przybyli też gdynianie pragnący uczcić pamięć ulubionej aktorki.

- Odejście Anny Przybylskiej poruszyło całą Polskę - powiedział na początku mszy ksiądz Edmund Skalski. - Była zjawiskiem, niepowtarzalnym człowiekiem, który dawał tyle sił do życia innym ludziom, jak rzadko kto. Tak wspominają ją aktorzy i jej mama - dodał Skalski.

Pierwsza rocznica śmierci Anny Przybylskiej

Proboszcz parafii NMP Królowej Polski wspomniał też o hojności i trosce Anny Przybylskiej wobec hospicjów. Podziękował przyjaciołom aktorki, którzy wciąż kontynuują jej inicjatywę i niosą pomoc potrzebującym. Przypomniał również o licznych sympatykach artystki, którzy przez ten rok zamawiali msze w jej intencji, chociaż znali ją tylko z ekranów telewizorów. Proboszcz złożył także wyrazy wdzięczności wszystkim tym, którzy na przestrzeni minionego roku odwiedzali grób Anny Przybylskiej i składali na nim kwiaty.

- Pamiętajmy o Ani, o jej dziełach, o jej życiu i o jej dobroci. Podejmujmy także dzieło miłosierdzia, które rozpoczęła – zaapelował proboszcz.

Na prośbę matki aktorki, Krystyny Przybylskiej, ksiądz Skalski przypomniał też, że w sobotę 10 października obchodzony jest Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej. W tym roku odbywa się on pod hasłem „Szacunek, Pojednanie, Pokój”. Tego dnia, na całym świecie w ponad 60 krajach organizowanych jest około 500 koncertów pod wspólnym tytułem „Głosy dla hospicjów”. W ramach tych obchodów, w niedzielę 11 października o godz. 19.00, w gdyńskim klubie Atlantic organizowany jest koncert Ani Dąbrowskiej, dedykowany pamięci Anny Przybylskiej. Całkowity dochód z występu zostanie przekazany na hospicjum dla dzieci „Bursztynowa Przystań” w Gdyni Oksywiu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki