Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsza pomoc przedmedyczna może uratować życie. Młodzieżowi siatkarze Trefla Gdańsk są po dodatkowych warsztatach

OPRAC.:
Rafał Rusiecki
Rafał Rusiecki
Wideo
od 16 lat
Juniorzy młodsi i juniorzy Trefla Gdańsk, a także juniorki Akademii Siatkówki Trefl Gdańsk szkolili się podczas zajęć z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Dzięki pokazowi wraz z warsztatami uczniowie jeszcze przed wakacjami przypomnieli sobie, jak postępować, gdy pojawia się konieczność udzielenia pierwszej pomocy. – Te umiejętności muszą być powtarzane regularnie, trenowane, tak by można było je wykorzystać w sytuacji stresowej – mówi Beata Czaja, dyrektor ZSO nr 5 i IV Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego.

Po sytuacji z meczu mistrzostw Europy Dania – Finlandia, gdy Christian Eriksen był reanimowany na boisku, a pierwszej pomocy, zanim dobiegli do niego lekarze i ratownicy medyczni, udzielił mu kolega z drużyny Simon Kjaer, Trefl Gdańsk wraz z IV Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego, w którym uczą się młodzi siatkarze i siatkarki, zorganizował dodatkowe zajęcia z pierwszej pomocy przedmedycznej.

– Wszystkich nas zszokowała sytuacja z meczu mistrzostw Europy. Razem z klubem Trefl Gdańsk postanowiliśmy, że dobrze byłoby przeszkolić naszą młodzież w zakresie pierwszej pomocy, a właściwie tak naprawdę przypomnieć im te umiejętności. By można je było wykorzystać w sytuacji stresowej, muszą one być powtarzane regularnie, trenowane. Po prostu muszą stać się nawykiem – mówi Beata Czaja, dyrektor ZSO nr 5 i IV Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego.

W IV Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego, które należy do Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Gdańsku, poza klasami o profilu mistrzostwa sportowego piłki siatkowej, w których kształcą się młodzieżowi zawodnicy Trefla Gdańsk i zawodniczki Akademii Siatkówki Trefl Gdańsk, jest także m.in. klasa o profilu ratownictwa medycznego. Pokaz wraz z warsztatami przeprowadzili więc nie tylko ratownik medyczny, ale także uczniowie, którzy na co dzień kształcą się w tym zakresie. W szkole działa także jedyne w Gdańsku Centrum Edukacji Bezpieczeństwa, gdzie uczniowie nabywają bardzo praktyczną wiedzę i umiejętności. – W naszej szkole działa Centrum Edukacji Bezpieczeństwa, którego celem jest to, by uczniowie przekazywali wiedzę z zakresu bezpieczeństwa innym koleżankom i kolegom albo jeszcze młodszym rocznikom – na przykład przedszkolakom. W szkole działają klasy pod patronatami różnych służb – medycznych, policji, straży granicznej, izby administracji skarbowej. Uczniowie pozyskują wiedzę, którą później na zajęciach praktycznych mogą przekazywać innym – mówi dyrektor Czaja.

Podczas zajęć młodzi siatkarze nauczyli się wykorzystywać urządzenie AED, a także powtórzyli schemat postępowania w sytuacji, gdy konieczna jest pierwsza pomoc. Każdy z uczniów indywidualnie spróbował wykonać przy użyciu fantomu masaż serca, poczuł, z jaką mocą należy uciskać klatkę piersiową, powtórzył kroki, co należy robić, zanim przyjedzie fachowa pomoc.

– Już wcześniej podczas jednego z meczów w Ergo Arenie przeprowadzaliśmy takie warsztaty dla naszych kibiców. W przyszłym sezonie z pewnością powtórzymy to działanie, a szkolenie przejdą także siatkarze pierwszej drużyny. Bardzo się cieszymy, że jeszcze przed wakacjami udało się zorganizować zajęcia dla zawodników młodzieżowych. Po tym, co działo się na murawie stadionu w Kopenhadze każdy podszedł do tego spotkania z pełną świadomością, jak ważna jest to wiedza. Mamy nadzieję, że nikt nigdy nie będzie musiał stosować jej w praktyce, ale pamiętajmy, że ratuje ona życie – wyjaśnia Justyna Gdowska, rzecznik prasowy Trefla Gdańsk.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki