Piękno, które zbawia

  Piękno, które zbawia

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Bałtycki

  Od siedmiu lat, zawsze w niedzielę poprzedzającą dzień wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża w całym kraju obchodzony jest Dzień Papieski. Co roku obchodom tym towarzyszą liczne wydarzenia artystyczne, koncerty, spotkania i dyskusje poświęcone osobie i nauce Jana Pawła II.
  Leszek Kułakowski przystąpił do komponowania muzycznej mszy dedykowanej Papieżowi Polakowi wiosną 2004 roku. Geneza powstania utworu "Missa Miseri Cordis" sięga jednak roku 2000.

  - Pierwotnie planowałem komponowanie do łacińskiego tekstu - mówi kompozytor. - W 2003 roku polski tekst mszy zaprezentował mi dziennikarz - Ryszard Hetnarowicz. Jest to głębokie wyznanie wiary autora, tekst bardzo osobisty i poruszający, inspirowany nauką Jana Pawła II - odwołuje się do encykliki o Miłosierdziu Bożym, faktów z jego życia i cierpienia, wykorzystuje tropy polskich pieśni religijnych i modlitw kanonicznych mszy.

  Część pierwsza - Kyrie, ukończona 2 kwietnia 2005 w I rocznicę śmierci Jana Pawła II wystawiono w Kościele Mariackim w Słupsku, rodzinnym mieście kompozytora. We wrześniu 2007 dzieło zostało ukończone. "Missa Miseri Cordis", dzieło na chór, głosy solowe i orkiestrę miała swoją premierę latem tego roku w Słupsku. W niedzielę utwór zostanie zaprezentowany w katedrze oliwskiej w Gdańsku.

  Jan Paweł II w "Liście do Artystów" pisał: Życzę wam wszystkim, drodzy artyści, abyście doznawali takich twórczych natchnień ze szczególną siłą. Oby piękno, które będziecie przekazywać pokoleniom przyszłości, miało moc wzbudzania w nich zachwytu! W obliczu świętości życia i człowieka, w obliczu cudów wszechświata zachwyt jest jedyną adekwatną postawą".

  - W pełni się ze słowami Jana Pawła II identyfikuję - mówi Leszek Kułakowski. - Osiągnięcie ideału w sztuce jest celem wielu twórców, ale tylko niektórym udaje się ten Absolut osiągnąć. Moja Msza Ubogiego Serca to akt pokory, prostoty, miłości, wdzięczności darowi życia. Poprzez swoje dzieło chciałbym przypominać o nauce polskiego Papieża, o jego ogromnej spuściźnie. To, że mogłem żyć w "Jego czasie" czyniło mnie lepszym.

  Gdańsk, niedziela, g. 19.15, katedra oliwska. Wstęp wolny.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo