Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piękno, które zbawia

Redakcja
Leszek Kułakowski
Leszek Kułakowski Grzegorz Mehring
Od siedmiu lat, zawsze w niedzielę poprzedzającą dzień wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża w całym kraju obchodzony jest Dzień Papieski. Co roku obchodom tym towarzyszą liczne wydarzenia artystyczne, koncerty, spotkania i dyskusje poświęcone osobie i nauce Jana Pawła II.

Leszek Kułakowski przystąpił do komponowania muzycznej mszy dedykowanej Papieżowi Polakowi wiosną 2004 roku. Geneza powstania utworu "Missa Miseri Cordis" sięga jednak roku 2000.

- Pierwotnie planowałem komponowanie do łacińskiego tekstu - mówi kompozytor. - W 2003 roku polski tekst mszy zaprezentował mi dziennikarz - Ryszard Hetnarowicz. Jest to głębokie wyznanie wiary autora, tekst bardzo osobisty i poruszający, inspirowany nauką Jana Pawła II - odwołuje się do encykliki o Miłosierdziu Bożym, faktów z jego życia i cierpienia, wykorzystuje tropy polskich pieśni religijnych i modlitw kanonicznych mszy.

Część pierwsza - Kyrie, ukończona 2 kwietnia 2005 w I rocznicę śmierci Jana Pawła II wystawiono w Kościele Mariackim w Słupsku, rodzinnym mieście kompozytora. We wrześniu 2007 dzieło zostało ukończone. "Missa Miseri Cordis", dzieło na chór, głosy solowe i orkiestrę miała swoją premierę latem tego roku w Słupsku. W niedzielę utwór zostanie zaprezentowany w katedrze oliwskiej w Gdańsku.

Jan Paweł II w "Liście do Artystów" pisał: Życzę wam wszystkim, drodzy artyści, abyście doznawali takich twórczych natchnień ze szczególną siłą. Oby piękno, które będziecie przekazywać pokoleniom przyszłości, miało moc wzbudzania w nich zachwytu! W obliczu świętości życia i człowieka, w obliczu cudów wszechświata zachwyt jest jedyną adekwatną postawą".

- W pełni się ze słowami Jana Pawła II identyfikuję - mówi Leszek Kułakowski. - Osiągnięcie ideału w sztuce jest celem wielu twórców, ale tylko niektórym udaje się ten Absolut osiągnąć. Moja Msza Ubogiego Serca to akt pokory, prostoty, miłości, wdzięczności darowi życia. Poprzez swoje dzieło chciałbym przypominać o nauce polskiego Papieża, o jego ogromnej spuściźnie. To, że mogłem żyć w "Jego czasie" czyniło mnie lepszym.

Gdańsk, niedziela, g. 19.15, katedra oliwska. Wstęp wolny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki