Picie alkoholu w chorobie cukrzycowej. Sprawdź,...

  Picie alkoholu w chorobie cukrzycowej. Sprawdź, jaki rodzaj alkoholu i ile może wypić diabetyk, by nie pogłębić choroby

  Małgorzata Romanowska

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Picie alkoholu w chorobie cukrzycowej. Sprawdź, jaki rodzaj alkoholu i ile może wypić diabetyk, by nie pogłębić choroby

  Picie alkoholu w chorobie cukrzycowej. Sprawdź, jaki rodzaj alkoholu i ile może wypić diabetyk, by nie pogłębić choroby ©pixaby.com

  Picie alkoholu w zdiagnozowanej cukrzycy to temat, o którym rzadko się mówi. Polskie Towarzystwo Diabetologiczne zaleca rezygnację z alkoholu, jednak zakazy sobie, a życie diabetyka sobie... Jednak trzeba z niego korzystać rozsądnie i mieć świadomość, jak alkohol może wpłynąć na cukrzycę.
  Picie alkoholu w chorobie cukrzycowej. Sprawdź, jaki rodzaj alkoholu i ile może wypić diabetyk, by nie pogłębić choroby

  Picie alkoholu w chorobie cukrzycowej. Sprawdź, jaki rodzaj alkoholu i ile może wypić diabetyk, by nie pogłębić choroby ©pixaby.com

  Przede wszystkim – alkohol ma wpływ na cukrzycę. Zwiększa lub zmniejsza poziom cukru we krwi, a to utrudnia kontrolę choroby. Dlatego dla tych, którzy nie chcą zrezygnować z picia alkoholu, Polskie Towarzystow Diabetologiczne ustaliło limity.

  Ile alkoholu można wypić w cukrzycy?  W przypadku kobiet dzienny limit to 2 standardowe jednostki alkoholu (SJA), czyli jedno duże piwo (500 ml) LUB lampka wina (200 ml)

  W przypadku mężczyzn dzienny limit to 3 standardowe jednostki alkoholu (SJA), czyli jedno duże piwo (500 ml) i jedno male piwo (300 ml) LUB 1,5 lampki wina (300 ml).

  Standardowa Jednostka Alkoholu to 10 g lub 12,5 ml czystego alkoholu etylowego.

  Po dniu, w ktorym spożywany jest alkohol, cukrzyk powinien zrobić sobie przynajmniej dzień przerwy, by wątroba mogła się zregenerować.

  Wpływ alkoholu na poziom cukru we krwi  Wiele alkoholi zawiera węglowodany, które początkowo powodują wzrost cukru we krwi. Jednocześnie alkohol utrudnia wątrobie dostawę cukru do krwi. To oznacza, że kilka godzin po wypiciu alkoholu można mieć niższy niż normalnie poziomu cukru.
  Piwo jasne zawiera wysoką ilość węglowodanów, dwa piwa mogą mocno podnieść poziom cukru we krwi. Trzeba też pamiętać, że węglowodany w piwie działają szybko - IG piwa wynosi aż 110 (IG glukozy wynosi 100).
  Glikemię podniosą też kolorowe drinki, słodkie czerwone wino i białe wino.

  Z kolei jeśli do picia alkoholu doszło wieczorem, przed snem trzeba zjeść więcej niż zwykle węglowodanów. Innym rozwiązaniem jest zmniejszenie dawki insuliny jaką bierzesz przed pójściem spać. O tym, co zadziała na organizm najlepiej, warto zapytać swojego lekarza.

  Jaki alkohol w cukrzycy?


  Lepiej jest wybrać wytrawne, czerwone wino, które nie zawiera zbyt wielu kalorii i węglowodanów, a w niewielkich ilościach dobrze działa na serce i na trawienie.

  Można też wybrać drink: porcja wódki lub ginu z napojem dietetycznym (np. cola lub tonic). Taki drink pity powoli nie doprowadzi do szybkiego upicia i nie zawiera węglowodanów ani kalorii. Trzeba natomiast unikać kolorowych drinków, zawierających soki owocowe lub cukier (np. mohito zawiera dużą porcję cukru).
  Bogate w węglowodany są m.in. likiery; średnią zawartość węglowodanów mają: wina słodkie, wermuty, cydry oraz piwa, (mniej) wina wytrawne i półwytrawne. Alkohole bez węglowodanów to m.in. wódka, tequila, whisky, rum i gin.

  Co do alkoholu w cukrzycy


  Podczas picia alkoholu nie można zapominać o jedzeniu. Mogą to być kanapki, kabanosy, koreczki serowe, nawet niezbyt zdrowe przekąski typu chipsy - zawarty w nich tłuszcz spowalnia działanie alkoholu. Oczywiście na te produkty także trzeba podać insulinę.

  Powikłania po alkoholu


  Umiarkowana ilość alkoholu (np. kilka kieliszków wina lub kilka szklanek piwa w tygodniu) nie powinna doprowadzić do powikłań cukrzycy. Jednak alkohol niesie ze sobą ryzyko hipoglikemii (niedocukrzenia) kilka godzin po jego spożyciu, najczęściej w nocy. Pijąc alkohol, trzeba częściej kontrolować glikemię, koniecznie sprawdzić cukier przed snem, można też rozważyć zjedzenie dodatkowej przekąski przed snem lub zmniejszenie dawki insulin na noc.

  Jednak trzeba pamiętać, że spożycie alkoholu może prowadzić do zwiększonego ryzyka neuropatii, choroby nerek, wątroby, zapalenie trzustki czy impotencji mężczyzn.

  Osoby z cukrzycą typu 1 są w grupie zwiększonego ryzyka wystąpienia kwasicy ketonowej.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Zapytaj lekarza

  1 3 4 5 ... 28 »
  28 stycznia

  Światowy Dzień Trędowatych

  zobacz więcej »