Piątka dla zwierząt - jakie zmiany przyjął Senat? Ubój rytualny bez zmian do 2025 roku

Agata Wodzień
Agata Wodzień
Zmiany w piątce dla zwierząt
Zmiany w piątce dla zwierząt AGW
Rolnicy protestujący we wtorek w Warszawie domagali się odrzucenia ustawy o ochronie zwierząt w całości. Senatorowie jednak zagłosowali inaczej i przyjęli szereg poprawek w piątce dla zwierząt.

Dzień przed głosowaniem Senatu nad ustawą, pod budynkiem parlamentu protestowali rolnicy:

Senatorowie przyjęli poprawki w ustawie o ochronie zwierząt:

  • wykreślającą przepisy rozszerzające uprawnienia organizacji pozarządowych do odbierania zwierzęcia jego właścicielowi lub opiekunowi.
  • wykreślającą przepisy umożliwiające odbieranie zwierzęcia jego właścicielowi przez każdą osobę, jeżeli działanie lub zaniechanie właściciela bezpośrednio zagraża życiu lub zdrowiu tego zwierzęcia.
  • umożliwiającą przedsiębiorcom prowadzenie działalności w zakresie ochrony przed bezdomnymi zwierzętami oraz prowadzenie schronisk dla bezdomnych zwierząt.
  • wykreślającą z nowelizacji wymóg pozbawienia świadomości w przypadku poddawania ubojowi drobiu w sposób przewidziany przez obrządek religijny związku wyznaniowego.
  • wprowadzającą zasady i tryb oznakowania psów za pomocą mikroczipa i prowadzenia centralnego rejestru psów oznakowanych.

Senatorowie przyjęli poprawki umożliwiające:

  1. prowadzenie hodowli zwierząt futerkowych na dotychczasowych zasadach do 31.07.2023 r.,
  2. prowadzenie działalności w zakresie tzw. uboju rytualnego na dotychczasowych zasadach do 31.12.2025 r.

"W poprawkach tych określono też zasady realizacji roszczeń wobec Skarbu Państwa o odszkodowanie związane z koniecznością dostosowania się do wymogów ustawowych w zakresie hodowli zwierząt futerkowych i prowadzenia działalności dotyczącej tzw. uboju rytualnego", podaje Senat RP

Poprawki w ustawie o ochronie zwierząt - kompromis senatorów

- Nie wszystkie poprawki zyskały uznanie większości, natomiast te najbardziej istotne jednak tak. Panie i panowie senatorowie, mam wrażenie, kierowali się potrzebą szukania złotego środka między dobrostanem i humanitarnym traktowaniem zwierząt, a zabezpieczeniem działalności i dobrostanu ważnej gałęzi gospodarki, jaką jest rolnictwo oraz wszystkie towarzyszące rolnictwu działy - komentuje po głosowaniach Tomasz Grodzki, marszałek RP.

- Sytuacja nie była łatwa i idealnego rozwiązania - wydaje się - nie można było znaleźć - przekazał marszałek. - Po długich, burzliwych obradach głosowanie zakończyło się przyjęciem ustawy z licznymi poprawkami i wydaje się, że to najlepsze, co Senat mógł osiągać, pracując nad ustawą, która przyszła do nas z Sejmu w sposób niezwykle niestarannie procedowana.

Senatorowie: poprawiliśmy ustawę o ochronie zwierząt

Marszałek Senatu RP Tomasz Grodzki: - Zakończyliśmy długi, staranny, maksymalnie rozbudowany proces legislacyjny, w którym odbyły się wielogodzinne posiedzenia Komisji Rolnictwa i Komisji Ustawodawczej, w których uczestniczyło bardzo wiele organizacji, zarówno popierających tę ustawę, jak i będących w opozycji.

Przypomniał, że przyjął 13 października delegację rolników protestujących pod parlamentem i wykonaniu mnóstwa narad. - Zebraliśmy bardzo wiele opinii ekspertów i danych, rozmawialiśmy ze związkami religijnymi.

- Otrzymaliśmy tę ustawę z Sejmu w stanie, który nie nadawał się do przyjęcia bez poprawek - stwierdza prof. Grodzki podczas konferencji prasowej po zakończeniu głosowań. - Dlatego jedyne opcje, które były rozważane to jej odrzucenie w całości lub wprowadzenie dużej ilości poprawek i ta druga opcja została przeprowadzona.

Senator Koalicji Obywatelskiej, Marcin Bosacki: - W tej ustawie przez 30 dni szukaliśmy kompromisu, szukaliśmy konkretu i szukaliśmy rozsądku. Jestem przekonany, ze dzisiaj ta ustawa w jej kształcie, w którym wróci do Sejmu, jest rozsądna, jest konkretna, jest kompromisowa. Jest kompromisem między szukaniem dobra zwierząt a szukaniem dobra ludzi, którzy pracują w gałęziach gospodarki, które mają być wygaszane.

- Mamy bardzo rozsądne, ale szczodre propozycje odszkodowań, coś, czego kompletnie brakowało w propozycji pisowskiej - mówi Bosacki. - Mamy również kompromisowe i rozsądne okresy przejściowe.

Senator Marek Borowski: - Przyjęliśmy także, to jest w cieniu trochę, dużą poprawkę, która wprowadza obowiązkowy system czipowania, czyli znakowania psów. Do dzisiaj jest to dobrowolne, jest wiele psów bezdomnych, to powoduje przeładowanie schronisk. Wprowadzenie tego ststemu - jak pokazują przykłady innych krajów - sprawia, że liczba psów bezdomnych radykalnie maleje.

- Mam nadzieję, że wszystkie te poprawki, które wprowadziliśmy, zostaną w Sejmie przyjęte - dodaje senator Borowski.

Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, nie zgadzają się na poprawki, chcą odrzucenia ustawy w całości.

Czytaj także

Wideo

Materiał oryginalny: Piątka dla zwierząt - jakie zmiany przyjął Senat? Ubój rytualny bez zmian do 2025 roku - Gazeta Pomorska

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie