MKTG SR - pasek na kartach artykułów

PGE Arena Gdańsk będzie pod opieką ABW?

Kazimierz Netka
Policjanci będą pilnować porządku, przejdą jednak także przeszkolenie antyterrorystyczne
Policjanci będą pilnować porządku, przejdą jednak także przeszkolenie antyterrorystyczne Grzegorz Mehring
Polska nie jest pierwszoplanowym celem dla organizacji ekstremistycznych - czytamy na stronie internetowej Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (www.abw.gov.pl). Mimo to, z uwagi na powagę zagadnienia i nieprzewidywalność działań zamachowców, nie da się wykluczyć zagrożenia atakiem na terytorium RP. Tym problemom poświęcone będzie specjalne spotkanie 15 marca br., dotyczące działań antyterrorystycznych podczas międzynarodowych imprez sportowych.

Okazją do zamachów terrorystycznych mogą być przyszłoroczne mistrzostwa Europy w piłce nożnej Euro 2012. Od dawna ABW oraz inne służby specjalne, a także organizatorzy mistrzostw i administracja państwa podejmują przeciwdziałania możliwościom zaistnienia takich niebezpiecznych zdarzeń. Na realizację tych zamierzeń ABW otrzymała dotację z Unii Europejskiej.

CZYTAJ WIĘCEJ: Euro 2012 w Gdańsku

- Przeciwdziałaniu zagrożeniom terrorystycznym ma służyć także najbliższe seminarium - mówi ppłk Adam Gruszka, dyrektor Delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Gdańsku. - Dzięki wymianie wspólnych doświadczeń i ujawnieniu ewentualnych niedociągnięć możliwe jest dopracowanie działania systemu bezpieczeństwa w najdrobniejszych szczegółach.

Seminarium to odbędzie się 15 marca w Gdańsku. Dotyczyć będzie bezpieczeństwa wewnętrznego i zarządzania kryzysowego. Przygotowywane jest w ramach projektu ABW pt. "Działania antyterrorystyczne podczas międzynarodowych imprez sportowych. Rola narodowych centrów antyterrorystycznych". Współorganizatorem jest wojewoda.

- Pomorskie służby na bieżąco się przygotowują do działań związanych z zagrożeniami, jakie niesie ze sobą terroryzm - mówi Roman Zaborowski, wojewoda pomorski. - Zarówno policja, ABW, jak i Straż Graniczna uczestniczą w szkoleniach i ćwiczeniach, zwiększając skuteczność swoich przedsięwzięć. Działania te w dużej mierze koordynowane są przez resorty odpowiedzialne za bezpieczeństwo. Pamiętajmy, że Euro 2012 to nie jedyne wydarzenie, które wymusza na nas wzmożoną czujność. W tym roku na Pomorzu planowanych jest również wiele spotkań związanych z prezydencją Polski w Unii Europejskiej. Do naszego województwa przybędzie wielu ważnych gości. Jestem przekonany, że seminarium, które się 15 marca odbędzie w Gdańsku, będzie kolejnym ważnym etapem naszych przygotowań do piłkarskich mistrzostw Europy. W konferencji wezmą udział przedstawiciele wielu podmiotów zaangażowanych w organizację tej imprezy oraz służb odpowiedzialnych za jej bezpieczny przebieg.

- Możemy mówić o dwóch obszarach zagrożeń: terrorystycznych i cyberterrorystycznych - mówi ppłk Adam Gruszka, dyrektor Delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Gdańsku. - W obu z nich musimy się liczyć z terroryzmem motywowanym religijnie (fundamentalizm islamski) i politycznie (ekstremizm prawicowy i lewicowy). Niewykluczone są także akty terroru kryminalnego. W wymienionych kategoriach ryzyk możemy mieć do czynienia z konwencjonalnym zamachem terrorystycznym (z wykorzystaniem broni palnej lub ładunku wybuchowego), ale też z użyciem broni masowego rażenia bądź z cyberatakiem.

Przeciwdziałanie zaistnieniu takich niebezpieczeństw to jedno z głównych zadań Centrum Antyterrorystycznego ABW. Ponadto na terenie województwa pomorskiego odpowiednie systemy bezpieczeństwa wprowadzone zostały na rozbudowywanym lotnisku w Gdańsku Rębiechowie oraz na powstającym stadionie PGE Arena.

Imprezy sportowe wiele razy były miejscami zamachów różnego rodzaju. Oto przykłady: wrzesień 1972 roku, igrzyska olimpijskie w Monachium - terroryści z organizacji Czarny Wrzesień wzięli zakładników. Zginęło 11 sportowców izraelskich, 5 terrorystów, jeden policjant; lipiec 1996 roku - atak na sportowców podczas XXVI Letnich Igrzysk Olimpijskich w Atlancie. Śmierć poniosły dwie osoby; styczeń 2010 roku - wskutek samobójczego zamachu w Pakistanie podczas meczu siatkówki zginęło 98 osób; styczeń 2010 roku - ostrzelano autobus reprezentacji Togo, udającej się do Angoli na rozgrywki w ramach Pucharu Afryki. Życie straciły trzy osoby.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki