Pediatria w Szpitalu Miejskim w Gdyni większa i ładniejsza

Ksenia Pisera
Zmodernizowany oddział liczy 30 miejsc dla dzieci. Rodzice mogą być z nimi całą dobę
Zmodernizowany oddział liczy 30 miejsc dla dzieci. Rodzice mogą być z nimi całą dobę Przemek Świderski
Mali pacjenci Szpitala Miejskiego w Gdyni mają do dyspozycji nowoczesny oddział pediatryczny. Po trwającej dwa lata modernizacji w piątek uroczyście przecięto wstęgę.

- Gdyńska pediatria została oddana do użytku po wojnie - mówi Danuta Czarnecka-Rudnik, ordynator oddziału. - Od tamtego czasu było kilka małych remontów, jak malowanie ścian, położenie nowej podłogi. Dostawaliśmy też nową aparaturę. Na uroczyste otwarcie po kompleksowej modernizacji czekaliśmy do 11 lutego, ponieważ tego dnia przypada 75 rocznica utworzenia oddziału. Teraz w pełni wyremontowany i zmodernizowany będzie służyć dzieciom, rodzicom i lekarzom przez następne długie lata.

Zmian jest dużo. Remont oddziału objął odświeżenie i odmalowanie ścian, zakup aparatury medycznej - defibrylatora i sprzętu do fototerapii - modernizację klimatyzacji, zaadaptowanie balkonu na świetlicę i ogród zimowy dla dzieci, podłączenie telewizji kablowej i zakup sprzętu komputerowego dla dzieci i lekarzy.

- Wyremontowany oddział ma 460 metrów kwadratowych powierzchni - mówi Dariusz Nitka, zastępca dyrektora spraw technicznych Szpitala Miejskiego w Gdyni. - Są w nim sale wspólne oraz cztery pokoje jednoosobowe. W sumie jest 30 łóżek dla dzieci oraz kanapy dla rodziców, którzy teraz, dzięki nowemu zapleczu sanitarnemu, mogą przebywać z dziećmi całą dobę.

Wstęgę uroczyście przecięli Marek Michalak, rzecznik praw dziecka, Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni, Danuta Czarnecka-Rudnik, ordynator oddziału pediatrycznego, oraz Henryka Krzywonos, działaczka opozycji w okresie PRL.

Na uroczystości obecni byli też m.in. minister zdrowia Ewa Kopacz, zastępca głównego inspektora sanitarnego Jan Orgelbrand oraz wicewojewoda pomorski Michał Owczarczak.

Modernizacja oddziału pediatrycznego rozpoczęła się w 2008 roku, a zakończyła dwa lata później - w 2010 roku. Na ten cel Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego i Urząd Miasta Gdyni przeznaczyły około 2 mln zł.

Dzięki modernizacji oddziału dzieci nie tylko będą mogły szybciej dochodzić do zdrowia, ale i nadrabiać zaległości w nauce. Przebywający na oddziale wychowankowie szkoły przyszpitalnej nie muszą już omijać lekcji i sprawdzianów.

- Na oddziale prowadzone są również egzaminy szkolne - mówi Krystyna Zdunek, dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych nr 17, współpracującego ze szpitalem. - Dzieci, jeżeli nie ma przeciwwskazań lekarza, przystępują do testów szóstoklasisty i gimnazjalnych.

Nauczyciele szkoły przyszpitalnej dodatkowo prowadzą teatroterapię, muzykoterapię i biblioterapię. Dzieci odwiedzają też aktorzy, najczęściej podczas gdyńskiego festiwalu filmów fabularnych.
- Poprzez zabawę maluchy szybciej się uczą - tłumaczy Krystyna Zdunek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie