Paryż-Nicea. Holender Kooij wygrał pierwszy etap, Polacy daleko

Zbigniew Czyż
Sylwia Dąbrowa / Polska Press
Holenderski kolarz Olav Kooij z grupy Visma wygrał pierwszy etap wyścigu Paryż-Nicea, ze startem i metą w miejscowości Les Mureaux. Dwaj Polacy w stawce - Łukasz Owsian i Kamil Gradek - stracili do czołówki trzy i pół minuty.

Niedzielny odcinek otwierający tę prestiżową imprezę był polem do popisu dla sprinterów. Kooij, mający w dorobku zwycięstwa etapowe w Tour de Pologne w Lublinie (2022) i w Opolu (2023), wyprzedził byłego mistrza świata Duńczyka Madsa Pedersena, a trzeci był Nowozelandczyk Laurence Pithie.

W klasyfikacji generalnej Kooij wyprzedza o cztery sekundy Pedersena oraz Amerykanina Matteo Jorgensena, który zdobył bonifikatę na lotnej premii.

Faworyci wyścigu Belg Remco Evenepoel i Słoweniec Primoz Roglic ukończyli etap w środku peletonu.

Ośmioetapowy wyścig najwyższej kategorii World Tour zakończy się 10 marca w Nicei.