Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Paraliżowi na drodze - nie!

Janina Stefanowska
Około stu osób demonstrowało w Rębiechowie
Około stu osób demonstrowało w Rębiechowie Grzegorz Pachla
Mimo chłodu, porywistego wiatru i deszczu mieszkańcy gminy Żukowo przybyli w okolice lotniska w Rębiechowie, by pokazać, że są zjednoczeni i zdeterminowani w walce o nowe połączenie drogowe z obwodnicą i Trójmiastem, którego domagają się w zamian za zamknięcie ul. Słowackiego.

W kamizelkach odblaskowych, z flagami i transparentami w dłoniach maszerowali przez dwa przejścia dla pieszych na wysokości ul. Szybowcowej, zaraz za torami kolejowymi w Rębiechowie.

"Nie likwidujcie wyjazdu z Gdańska", "Gdańsku - nie oszczędzaj naszym kosztem", "Gdańsku - licz się z sąsiadami", "Trochę dobrej woli" czy "Rozbudowa tak, likwidacji drogi - nie", "Na 10-lecie Adamowicza - nie komplikujcie nam życia" - z takimi hasłami przyszli na demonstrację mieszkańcy Banina, Rębiechowa, Miszewa.

- Zawiodły wszystkie inne możliwości zwrócenia uwagi władz Gdańska, że zamknięcie ulicy Słowackiego od strony sąsiadującej gminy Żukowo spowoduje paraliż komunikacyjny - stwierdził Mirosław Żeromski, radny z Banina. - Były ankiety, spotkania, ale nikt z naszym zdaniem się nie liczy. Dlatego na spotkaniu z mieszkańcami ustaliliśmy, że konieczne jest uświadomienie decydentom, czym grozi połączenie dwóch dróg dojazdowych do Gdańska w jedną.

Przypomnijmy, że w związku z rozbudową gdańskiego portu lotniczego w 2009 r. ma się zmienić układ komunikacyjny wokół lotniska (a Banino, Rębiechowo i Miszewo zostałyby tym samym pozbawione wygodnego połączenia z Gdańskiem). Zaproponowano definitywne zamknięcie odcinka ul. Słowackiego wzdłuż lotniska i skierowanie ruchu samochodowego ulicami Nowatorów i Budowlanych. Na skrzyżowaniu ulic ma powstać jednopasmowe rondo. Zapowiadana jest modernizacja nawierzchni ul. Nowatorów. Takie rozwiązanie nie satysfakcjonuje mieszkańców.

- Obecnie przez skrzyżowanie ul. Słowackiego i Nowatorów w godz. 7-18 przejeżdża 6150 pojazdów, a przez skrzyżowanie Nowatorów i Budowlanych - 8750 pojazdów - wylicza Żeromski. - Po zamknięciu Słowackiego przez rondo pojedzie ponad 14 tys. pojazdów.

Liczba mieszkańców Banina wzrosła w ostatnich latach pięciokrotnie.
- Nie przeszkadza nam lotnisko, nie jesteśmy przeciwni jego rozbudowie - zapewnia Paweł Koreń z Banina. - Wożę dzieci do Gdańska do szkoły. Pokonuję tę drogę sześć razy dziennie. Specjalnie wyjeżdżamy rano przed siódmą, by uniknąć korków. Dotarcie do szkoły zajmuje nam 40 minut. Walczymy o tę alternatywną drogę także dla gdańszczan, którzy w weekendy ruszają na Kaszuby. - Jesteśmy sąsiadami Gdańska, tam pracujemy, a z nami nikt się nie liczy. Zignorowano argumenty lokalnych radnych, burmistrza, miejscowego stowarzyszenia. Przecież inwestycja ma być dofinansowana z Unii, a wtedy nie może być sprzeczna ze środowiskiem ani wbrew społeczeństwu - dodaje żona Pawła Korenia.
Według gdańskich urzędników, zaplanowane rondo jednopasmowe na skrzyżowaniu Nowatorów i Budowlanych wystarczy do obsługi ruchu w tym rejonie. Zarząd Dróg i Zieleni w Gdańsku obiecuje, że większość robót remontowych na ulicy Nowatorów zostanie wykonana jeszcze w tym roku.

Muszą być alternatywne drogi

Andrzej Tyszecki, dyrektor Biura Projektowo-Doradczego EkoKonsult w Gdańsku:

Firma wykonała raport oddziaływania na środowisko na zlecenie Portów Lotniczych.Przygotowując raport, zauważyliśmy, że układ komunikacyjny wokół lotniska jest wysoce niewystarczający zarówno ze względu na planowany wzrost obsługi ruchu pasażerskiego, jak i intensyfikację zabudowy w paśmie zachodnim w stosunku do lotniska.

Osiedla Gdańska i gminy Żukowo stracą dogodne połączenie z obwodnicą i Gdańskiem. Trzeba wziąć pod uwagę, że w przypadku jakiegokolwiek zagrożenia na terenie lotniska muszą istnieć alternatywne drogi dojazdowe dla służb ratowniczych, służb celnych.

Tego nie może zapewnić sobie lotnisko, bowiem za układ komunikacyjny odpowiadają władze Gdańska. Trudno sobie wyobrazić, co będzie się działo w okresie budowy lotniska. Moim zdaniem, miasto ucieka od problemu, a go nie rozwiązuje.

Brak pieniędzy nie jest tu wytłumaczeniem, bo to lotnisko także napędza rozwój miasta. Po północnej stronie lotniska powinno powstać zastępcze połączenie lotniska z Baninem, równolegle do dzisiejszej ul. Słowackiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki