Paraliżowi na drodze - nie!

  Paraliżowi na drodze - nie!

  Janina Stefanowska

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Mimo chłodu, porywistego wiatru i deszczu mieszkańcy gminy Żukowo przybyli w okolice lotniska w Rębiechowie, by pokazać, że są zjednoczeni i zdeterminowani w walce o nowe połączenie drogowe z obwodnicą i Trójmiastem, którego domagają się w zamian za zamknięcie ul. Słowackiego.
  W kamizelkach odblaskowych, z flagami i transparentami w dłoniach maszerowali przez dwa przejścia dla pieszych na wysokości ul. Szybowcowej, zaraz za torami kolejowymi w Rębiechowie.

  "Nie likwidujcie wyjazdu z Gdańska", "Gdańsku - nie oszczędzaj naszym kosztem", "Gdańsku - licz się z sąsiadami", "Trochę dobrej woli" czy "Rozbudowa tak, likwidacji drogi - nie", "Na 10-lecie Adamowicza - nie komplikujcie nam życia" - z takimi hasłami przyszli na demonstrację mieszkańcy Banina, Rębiechowa, Miszewa.


  - Zawiodły wszystkie inne możliwości zwrócenia uwagi władz Gdańska, że zamknięcie ulicy Słowackiego od strony sąsiadującej gminy Żukowo spowoduje paraliż komunikacyjny - stwierdził Mirosław Żeromski, radny z Banina. - Były ankiety, spotkania, ale nikt z naszym zdaniem się nie liczy. Dlatego na spotkaniu z mieszkańcami ustaliliśmy, że konieczne jest uświadomienie decydentom, czym grozi połączenie dwóch dróg dojazdowych do Gdańska w jedną.

  Przypomnijmy, że w związku z rozbudową gdańskiego portu lotniczego w 2009 r. ma się zmienić układ komunikacyjny wokół lotniska (a Banino, Rębiechowo i Miszewo zostałyby tym samym pozbawione wygodnego połączenia z Gdańskiem). Zaproponowano definitywne zamknięcie odcinka ul. Słowackiego wzdłuż lotniska i skierowanie ruchu samochodowego ulicami Nowatorów i Budowlanych. Na skrzyżowaniu ulic ma powstać jednopasmowe rondo. Zapowiadana jest modernizacja nawierzchni ul. Nowatorów. Takie rozwiązanie nie satysfakcjonuje mieszkańców.

  - Obecnie przez skrzyżowanie ul. Słowackiego i Nowatorów w godz. 7-18 przejeżdża 6150 pojazdów, a przez skrzyżowanie Nowatorów i Budowlanych - 8750 pojazdów - wylicza Żeromski. - Po zamknięciu Słowackiego przez rondo pojedzie ponad 14 tys. pojazdów.

  Liczba mieszkańców Banina wzrosła w ostatnich latach pięciokrotnie.
  - Nie przeszkadza nam lotnisko, nie jesteśmy przeciwni jego rozbudowie - zapewnia Paweł Koreń z Banina. - Wożę dzieci do Gdańska do szkoły. Pokonuję tę drogę sześć razy dziennie. Specjalnie wyjeżdżamy rano przed siódmą, by uniknąć korków. Dotarcie do szkoły zajmuje nam 40 minut. Walczymy o tę alternatywną drogę także dla gdańszczan, którzy w weekendy ruszają na Kaszuby. - Jesteśmy sąsiadami Gdańska, tam pracujemy, a z nami nikt się nie liczy. Zignorowano argumenty lokalnych radnych, burmistrza, miejscowego stowarzyszenia. Przecież inwestycja ma być dofinansowana z Unii, a wtedy nie może być sprzeczna ze środowiskiem ani wbrew społeczeństwu - dodaje żona Pawła Korenia.
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo