Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Parafia kierowana przez misjonarzy

Maciej Wajer
Misjonarze Świętej Rodziny przybyli do Wielkiego Klincza jeszcze przed wojną i są w tej miejscowości do dzisiaj.

Życie religijne w Wielkim Klinczu po odzyskaniu niepodległości skupiało się przede wszystkim wokół parafii Św. Trójcy w Kościerzynie. Jednak już w połowie lat 20. XX wieku we wsi powołano do życia organizacje religijne. Pierwszą z nich było Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. Kilka lat później powołano do życia Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Żeńskiej. Początkowo w działalność tej organizacji zaangażowało się prawie 20 dziewcząt. Ich działalność nie skupiała się jedynie na sprawach religijnych, ale również społecznych oraz kulturalnych.

Rok przed wybuchem II wojny światowej do wsi przybyli pierwsi przedstawiciele Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny. Zostali oni ulokowani w byłych koszarach wojskowych, które zostały przejęte przez Kościół. Warto podkreślić, że misjonarze pojawili się we wsi dokładnie 15 kwietnia 1938 roku w Wielki Piątek. Początkowo nabożeństwa odbywały się w kaplicy. Były one odprawiane w niedzielę i święta, trzy razy dziennie oraz w dni powszednie, raz dziennie, w godzinach porannych. Warto wspomnieć, że tuż przed wybuchem wojny, były gotowe już plany budowy nowego nowego klasztoru oraz kościoła i szkoły. Jak pisze w swej publikacji dotyczącej historii Wielkiego Klincza Krzysztof Jażdżewski, w pierwszych latach po odzyskaniu niepodległości, w Wielkim Klinczu było ponad 600 katolików oraz prawie 200 ewangelików.

Gdy wojna chyliła się ku końcowi, do wsi wracają Misjonarze Świętej Rodziny. Pierwszym z nich był ks. Jerzy Rawa-Gawrych. W roku 1950 gruntowanie odnowiona została kaplica. Niestety, w tym samym roku, w wyniku decyzji podjętych przez komunistyczne władze, większość kościelnego majątku została przejęta przez Skarb Państwa. W połowie lat 60. misjonarze otrzymują zgodę władz państwowych na rozbudowę kaplicy. Została ona poświęcona w 1970 roku przez biskupa chełmińskiego. W tym samym roku został również wydany dekret o ustanowieniu w Wielkim Klinczu parafii pod wezwaniem Św. Rodziny.

W roku 1976 nowym rektorem został ks. Kazimierz Woźny, który czynił starania o zezwolenia na budowę nowego Domu Zakonnego. Jego budowa rozpoczęła się w 1980 roku. W połowie lat 80. funkcję rektora objął ks. Lech Tomaszyk. W czasie jego posługi doszło do poświęcenia Domu Zakonnego oraz nowej kaplicy. Warto wspomnieć, że wielkim wydarzeniem w życiu parafian było nawiedzenie Obrazy Matki Boskiej Częstochowskiej, która miała miejsce w połowie 1989 roku. Na początku lat 90. do parafii przybył nowy rektor, którym został ks. Krystian Kampa, który pełnił tę funkcję do 2000 roku. W tym czasie gruntowanie wyremontowano kościół, a także wybudowano kościelną wieżę. W kolejnych latach wybudowano też kaplicę pogrzebową. Z okazji 35 rocznicy utworzenia parafii, w 2005 roku odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą Janowi Pawłowi II.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki