Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Parada Niepodległości nie przejdzie ulicami Gdańska. W tym roku obchody w zmienionej formule

Natalia Grzybowska
Natalia Grzybowska
Parada Niepodległości 2019
Parada Niepodległości 2019 Karolina Misztal
Z powodu pandemii koronawirusa doroczna Parada Niepodległości nie odbędzie się w dotychczasowej formule. Zamiast marszu gdańskimi ulicami, organizatorzy przygotowali wystawę fotograficzną. Zachęcają też do przyozdabiania własnych okien i balkonów na biało-czerwono. W tym roku kwiaty pod pomnikami będą składane indywidualnie w różnych terminach.

Władze Stowarzyszenia SUM zajmującego się organizowaniem wydarzeń publicznych mających charakter przemarszów ulicami miasta, w tym między innymi obchodów 11 listopada czy Misterium Męki Pańskiej, poinformowały o zmianie planów w sprawie tegorocznej Parady Niepodległości:

- Zgodnie z obowiązującymi przepisami, dziś tak duże zgromadzenie, jak Parada Niepodległości nie mogłoby się odbyć - czytamy w oficjalnym oświadczeniu podpisanym przez Michała Juszczakiewicza, Marka Lesińskiego i Lecha Parella. - Byłoby też z naszej strony nieodpowiedzialne, gdybyśmy prowokowali sytuacje potencjalnie niebezpieczne.

XVII Parada Niepodległości w Gdańsku 11.11.

Święto Niepodległości 2019. XVII Parada Niepodległości w Gda...

W związku z tym tegoroczne Święto Niepodległości będzie obchodzone w zmienionej formule, zakładającej indywidualny charakter obchodów, ale jak podkreślają organizatorzy - "z wieloma elementami wspólnotowymi".

Co zamiast parady?

Na Głównym Mieście przygotowana zostanie wystawa fotografii z poprzednich obchodów. Gdańszczanie będą mogli oglądać ją przez minimum 3 tygodnie, co pozwoli na uniknięcie gromadzenia się większej liczby osób w jednym miejscu.

Stowarzyszenie SUM zapowiada również, że w miejscach ważnych dla polskiej niepodległości, takich jak pomnik Jana III Sobieskiego, Pomnik Poległych Stoczniowców, czy pomnik Obrońców Poczty Polskiej, kwiaty zostaną złożone indywidualnie. Składanie ich zostanie również rozłożone na kilka dni.

Ponadto mieszkańcy Gdańska zostaną zachęceni do przystrojenia swoich balkonów i okien w barwy biało-czerwone.

- Wszystkie pozostałe pomysły, które mieliśmy, stają się na naszych oczach coraz mniej realne - przyznają organizatorzy. - Wcześniej chcieliśmy zachęcić Was, abyście - zachowując oczywiście wszystkie rygory sanitarne, takie jak maseczki, dezynfekcja rąk i odpowiedni dystans - przybyli 11 listopada na obszar Głównego i Starego Miasta na indywidualny spacer. Abyście wzięli ze sobą biało-czerwone emblematy: kotyliony, szaliki, flagi oraz kwiaty i w ten sposób stworzyli wspaniałą, radosną i patriotyczną atmosferę. Cały czas też mamy nadzieję na zaproszenie zespołów muzycznych oraz grup rekonstrukcyjnych, które zawsze uczestniczyły w naszych Paradach. Na godzinę 12 zaplanowaliśmy też, że przystaniemy na moment i odśpiewamy Hymn Narodowy. Byłoby to możliwe, ponieważ w wielu punktach zaplanowaliśmy ustawienie nagłośnienia, dzięki któremu moglibyśmy prowadzić narrację podobną do tej, jaką znacie z poprzednich Parad. Transmisja byłaby realizowana także przez internet i radio na falach UKF. Czy to będzie możliwe? Nie wiemy.

Parada Niepodległości w Gdańsku. Organizatorzy namawiają do ostrożności

Władze Stowarzyszenia SUM podkreślają, że na pewno nie rekomendują przybywania w większych grupach, o ile nie będą to grupy spełniające wymagania związane z aktualnymi przepisami epidemiologicznymi (np. rodziny oraz osoby zamieszkujące wspólnie).

Na czele pochodu tradycyjnie stanął marszałek Józef Piłsudski. Parada wyruszyła w samo południe spod Dworca PKP aż pod pomnik Polski Morskiej. Jak co roku w marszu uczestniczyły stowarzyszenia, kluby sportowe, szkoły, gdyński samorząd oraz krajowi politycy.

101. Gdyńskie Urodziny Niepodległej. Parada Niepodległości p...

Wierzą natomiast, że dzięki zachowaniu społecznego dystansu oraz innych środki bezpieczeństwa, rozkładając świętowanie na kilkanaście dni i postępując w zgodzie z obowiązującymi przepisami oraz w poczuciu odpowiedzialności za siebie i innych uda się godnie uczcić rocznicę Odzyskania Niepodległości.

Zaznaczają jednak, że program ten może ulec bezwarunkowej zmianie, jeżeli zostaną wprowadzone dalsze ograniczenia epidemiologiczne.

W wielkiej Paradzie Niepodległości co roku udział bierze kilkanaście tysięcy osób - w tym przedstawiciele i członkowie blisko stu instytucji, organizacji i stowarzyszeń. Przybywają na nią nie tylko gdańszczanie i mieszkańcy Trójmiasta, ale ludzie z całej Polski, a nawet zagranicy. Zamysłem wydarzenia od początku było pokazanie, że 11 listopada należy spędzać w sposób pełen radości, ciesząc się z odzyskania niepodległości.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki