Pan Samochodzik w krypcie wielkich mistrzów

  Pan Samochodzik w krypcie wielkich mistrzów

  Rafał Cybulski

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  W niektórych księgarniach można już kupić książkę "Pan Samochodzik i... mistrzowie wyklęci". Powieść dla młodzieży to pokłosie odkryć, których dokonano w kwidzyńskiej katedrze przed rokiem.
  - Akcja powieści rozpoczyna się w momencie, gdy w odkrytej krypcie znaleziono szczątki wielkich mistrzów, a zaraz potem zaczyna tam straszyć duch błogosławionej Doroty - wyjaśnia autor, kryjący się pod pseudonimem Jakub Czarny.
  Przypomnijmy, że zdaniem archeologów, odkrycie w Kwidzynie krypty wielkich mistrzów krzyżackich jest sensacją na skalę światową, bo nie zachowały się inne miejsca pochówku dostojników zakonu. Dokonano go w maju 2007 roku, a od tamtego czasu trzy szkielety wykopane z grobowca pod podłogą prezbiterium poddawane są dokładnym badaniom - prowadzą je naukowcy z różnych dziedzin. Dendrochronologia pozwoliła ustalić, że jednym z pochowanych niemal na pewno był Werner von Orseln.
  Tożsamość innych być może poznamy dopiero po zakończeniu badań DNA, prowadzonych w Zakładzie Biologii Molekularnej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, lub poprzez izotopową analizę materiału historycznego. To pionierskie w naszym kraju przedsięwzięcie pozwoli ustalić skład chemiczny kości osób pochowanych w krypcie, a co za tym idzie - sposób ich odżywiania, a nawet miejsce, z którego pochodzą. Interesujące mogą się też okazać całkowite wyniki badań szat, w których zostali pochowani mistrzowie. Liczba gatunków jedwabiu, w które byli odziani, zaskoczyła nie tylko polskich specjalistów od tej dziedziny.
  Młodzieżowa książka o przygodach Pana Samochodzika opowiada jednak o tym, jak kwidzyńskim odkryciem zainteresowali się rabusie dzieł sztuki. Szyki ma im pokrzyżować Paweł Daniec, pracownik Ministerstwa Kultury, który kilka lat temu został asystentem pana Tomasza, głównego bohatera serii.
  Postać Pana Samochodzika wiele lat temu wymyślił Zbigniew Nienacki i mimo śmierci pisarza wciąż powstają nowe książki o jego przygodach.
  Taką decyzję, po długich namowach ze strony Wydawnictwa Warmia, podjęła Helena Nowicka, wdowa po Zbigniewie Nienackim, która była spadkobierczynią praw do tej postaci.
  Teraz na potrzeby Warmii pracuje aż kilku różnych autorów, a książka "Pan Samochodzik i... mistrzowie wyklęci" jest już 94 częścią cyklu.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo