Pacjent i jego przywileje

  Pacjent i jego przywileje

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Bałtycki

  Na pytania odpowiada Jadwiga Styczeń, rzecznik praw pacjenta w Pomorskim Oddziale Wojewódzkim NFZ
  Czy lekarz prowadzący może mi zagwarantować, że najbliższe osoby nie poznają szczegółów dotyczących mojego stanu zdrowia? Czy powinnam lekarza w jakiś szczególny sposób do tego zobowiązać?
  Każdy lekarz jest zobowiązany do przestrzegania tajemnicy lekarskiej. Zatem nie wolno mu zdradzać informacji o stanie zdrowia pacjenta, chyba że pacjent udzieli mu pełnomocnictwa z podaniem nazwiska osoby, którą chciałby o swoim stanie zdrowia powiadamiać.

  W prywatnej przychodni prześwietlono mi klatkę piersiową. Zapłaciłam za tę usługę, jednak nie chciano mi wydać wyniku - dostałam go jedynie do wglądu wraz z opisem. Czy słusznie? Nie stać mnie na korzystanie z płatnej konsultacji w tej przychodni...
  Rzecznik praw pacjenta, jako pracownik NFZ, może zająć stanowisko w sprawach dotyczących ubezpieczenia zdrowotnego. Niemniej w każdej sytuacji wynik badania potrzebny jest lekarzowi do określenia trybu leczenia schorzeń. Stąd też zapewne sugestia, by wynik badania rentgenowskiego skonsultować z lekarzem. Ma to uzasadnienie i z punktu widzenia logiki, i sztuki medycznej. Po konsultacji wynik - po odnotowaniu w karcie choroby - powinien trafić do pacjenta.

  Czy przychodnia wyda na moją prośbę dokumentację medyczną?
  Zgodnie z przepisami, dokumentacja medyczna jest własnością zakładu opieki zdrowotnej. Może być udostępniana w postaci kserokopii lub odpisów na wniosek i koszt wnioskodawcy.

  Co zrobić, jeśli z powodu braku miejsc nie można się dostać do szpitala?
  W myśl ustawy o finansowaniu świadczeń opieki zdrowotnej ze środków publicznych, pacjentowi przysługuje prawo wyboru szpitala, w którym chce być leczony. Szpital zaś ma obowiązek wyznaczyć termin przyjęcia pacjenta. Należy jednak wziąć pod uwagę kolejki osób oczekujących, które mogą pacjenta skłonić do zmiany dokonanego wyboru szpitala na inny. Jeśli odmowa przyjęcia następuje z innych przyczyn niż liczba oczekujących, należy najpierw zwrócić się do dyrekcji szpitala o wyjaśnienie przyczyn tej odmowy, a jeśli ta interwencja nie odniesie skutku, pozostaje zwrócenie się do NFZ.

  Chciałabym złożyć skargę na lekarza pierwszego kontaktu, który traktuje mnie w sposób lekceważący. Do kogo takie pismo należy zaadresować?
  Skargę należy kierować do pracodawcy tego lekarza, czyli kierownika przychodni. Jeśli uchybienia dotyczą sfery etyki lekarskiej, instytucją właściwą do rozpatrzenia skargi będzie Okręgowa Izba Lekarska. Należy też pamiętać o tym, że pacjent ma prawo do zmiany lekarza pierwszego kontaktu bezpłatnie dwa razy w roku.

  Czy leczenie alergii jest refundowane? Jeśli tak, to gdzie można przeprowadzić odczulanie?
  Leczenie alergii, jak i innych chorób jest objęte refundacją NFZ. Jednak sposób leczenia, częstotliwość zabiegów i okresy oczekiwania na nie są w wyłącznej kompetencji lekarzy. Należy zatem skontaktować się z najbliższą lub wybraną poradnią alergologiczną i tam z lekarzem ustalić tok leczenia.

  Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej odmówił wypisania zwolnienia lekarskiego, ponieważ uważa, że nie zna mojej choroby, którą leczę w poradni neurologicznej. Czy miał do tego prawo?
  Instytucją, do której należy zgłaszać wszystkie zastrzeżenia dotyczące orzekania o czasowej niezdolności do pracy, jest ZUS. Jako rzecznik praw pacjenta NFZ mogę jedynie powiedzieć, że lekarz POZ, jako koordynator procesu leczenia pacjentów, powinien być poinformowany przez wszystkich lekarzy specjalistów, do których kieruje swoich pacjentów, jak przebiega leczenie specjalistyczne. Wtedy nie byłoby problemu z wypisaniem zwolnienia.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo