Ostatnie pożegnanie Wojciecha Rybakowskiego -
Wojciech Rybakowski odszedł w czwartek, 30 marca 2023 roku, w wieku 51 lat. Zmarł po ciężkiej chorobie. W pogrzebie uczestniczyły setki osób, w tym rodzina, bliscy oraz wielu innych.
Założyciel stowarzyszenia Misternicy Kaszubscy i twórca misterium na Kalwarii Wejherowskiej, został odznaczony pośmiertnie Złotym Krzyżem Zasługi. Odznaczenie na ręce małżonki, w imieniu prezydenta RP, przekazał wojewoda pomorski Dariusz Drelich podczas mszy pogrzebowej odprawionej w kościele parafialnym p.w. św. Leona Wielkiego w Wejherowie.
- Ostatnio zamyślony jak na tym zdjęciu, często uśmiechnięty z poczuciem humoru, ale zawsze oddany działalności społecznej. Czy jako nauczyciel, reżyser teatralny czy "Misternik". Działał też bardzo mocno na rzecz miasta i powiatu Wejherowskiego...żegnaj Wojtku. Będziemy o Tobie pamiętać - napisał w mediach społecznościowych Marcin Drewa, radny miasta Wejherowa.
Wojciech Rybakowski był założycielem stowarzyszenia Misternicy Kaszubscy, z którymi przygotowywał Misterium Męki Pańskiej na Kalwarii Wejherowskiej. Był także inicjatorem wielu przedsięwzięć kulturalnych, zwłaszcza teatralnych.
- Człowiek, z którym miałem okazję i przyjemność przez wiele lat współpracować. Jestem Mu wdzięczny za to wszystko, co było mi dane wspólnie z Nim realizować. Dziękuję Mu między innymi za wyreżyserowanie teledysku do piosenki "Letkò bez dëtka" Kaszubskiego Duo Artystycznego. Cieszę się, że mogłem wziąć udział w koncercie, który odbył się w Filharmonii Kaszubskiej z okazji Jego urodzin. Wojtku, pozostaniesz w mojej wdzięcznej pamięci. R.I.P - wspomina na Facebooku działacza kultury Tomasz Fopke, dyrektor Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie oraz działacz kaszubski.
WARTO PRZECZYTAĆ. Wojciech Rybakowski: "Myślę, że to od zawsze była moja pasja, jednak w pewien sposób ukryta"
W 2022 roku Rybakowski obchodził 25. lecie swojej artystycznej działalności. Z tej okazji w ubiegłym roku na deskach Filharmonii Kaszubskiej wystawiony został jego autorski spektakl pt. „Wojtek i Przyjaciele”.
- Miałem przyjemność i zaszczyt współpracować z wieloma osobami i wyreżyserować liczne spektakle, które miały wcześniej opracowaną formę. Mówimy oczywiście o klasyce teatru: „Ożenek” Gogola, „Śluby panieńskie”, „Małe zbrodnie małżeńskie”, „Ławeczka”, „Skąpiec”, „Opowieść wigilijna” - można by wymienić bardzo wiele spektakli. Jest w nich gotowy scenariusz, który trzeba w jakiś sposób ubrać. Mam też na swoim koncie wiele wydarzeń, w tym „Wejherowo muzyka i śpiew”, „Kaszubska wieczornica”, do których zaprosiłem wielu wykonawców. W takim przypadku reżyser ma za zadanie wydobyć to co najciekawsze i najpiękniejsze z propozycji, które przedstawiają poszczególne zespoły czy soliści, tak, żeby było to dla widza ciekawe. Wydaje mi się, że każdorazowo podołałem temu zadaniu - wspominał w wywiadzie dla "Dziennika Bałtyckiego" w lutym 2022 roku Rybakowski.
W życiu zawodowym pracował jako nauczyciel w Szkole Podstawowej nr 9 w Wejherowie. W kadencji 2014-2018 był Członkiem Zarządu Powiatu Wejherowskiego.
Rozmowa z Wojciechem Rybakowskim: "Myślę, że to od zawsze była moja pasja, jednak w pewien sposób ukryta"
Czy technologie niszczą psychikę dzieci?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?