Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Orszak Trzech Króli po raz pierwszy w Kościerzynie. Mieszkańcy przeszli ulicami, a frekwencja była ogromna!

Joanna Surażyńska
Joanna Surażyńska
W sobotę, 6 stycznia 2024 roku po raz pierwszy ulicami Kościerzyny wyruszył Orszak Trzech Króli. Co więcej, orszaki wyruszyły z trzech parafii w Kościerzynie, aby spotkać się wspólnie na Rynku. Zobaczcie zdjęcia z tego wydarzenia.

Orszak Trzech Króli w Kościerzynie 2024

Jak co roku wizyta Trzech Króli jest wielkim wydarzeniem. Biorą w niej udział mieszkańcy i goście, od najmłodszych po najstarszych. Jest to bowiem nie tylko religijne przeżycie, ale także wielkie wydarzenie kulturalne angażujące i integrujące lokalną społeczność. W Kościerzynie Orszak Trzech Króli odbył się po raz pierwszy. 6 stycznia 2024 r. trzy orszaki wyruszyły z trzech parafii w Kościerzynie, aby spotkać się wspólnie na Rynku, gdzie na scenie zaprezentowano pałac Heroda. Co ciekawe, w roli Heroda wystąpił Michał Majewski, burmistrz Kościerzyny. Następnie orszak wyruszył do stajenki, aby wszyscy mogli pokłonić się Nowonarodzonemu.

6 stycznia przypada Uroczystość Objawienia Pańskiego, z greki zwane Epifanią, co oznacza zjawienie się, ukazanie się bóstwa w ludzkiej postaci. W liturgii zachodniej akcent pada na Trzech Króli – mędrców, którzy wedle tradycji przybyli do Jezusa z darami: złotem – symbolem godności królewskiej, kadzidłem – symbolem godności kapłańskiej, mirrę – symbolem wypełnienia proroctw mesjańskich oraz zapowiedzią śmierci Zbawiciela.

Orszak upamiętnia biblijną podróż trzech mędrców ze Wschodu, nazywanych również Trzema Królami, Gwiazdą Betlejemską, aby złożyć hołd nowonarodzonemu Jezusowi Chrystusowi.

W trakcie Orszaku Trzech Króli uczestnicy przebrani są za Trzech Króli, noszą korony, długie płaszcze i prowadzą ze sobą symboliczne dary, takie jak złoto, kadzidło i mirra, nawiązujące do tych, które przynieśli Mędrcy ze Wschodu według opisu biblijnego.

Orszak jest także okazją do wspólnej modlitwy, śpiewania kolęd i rozważania duchowych treści związanych z tym świętem. To wydarzenie wpisuje się w tradycje religijne i kulturalne wielu społeczności, przypominając o istotnym wydarzeniu związanych z narodzeniem Jezusa.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki