Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Opóźnienia w budowie elektrowni atomowej. Pomorskie samorządy domagają się rekompensaty

Tomasz Smuga
Według harmonogramu, który jest zawarty w Programie Polskiej Energetyki Jądrowej, budowa elektrowni jądrowej miałaby się rozpocząć w 2020 roku. Na to się jednak na razie wcale nie zanosi.
Według harmonogramu, który jest zawarty w Programie Polskiej Energetyki Jądrowej, budowa elektrowni jądrowej miałaby się rozpocząć w 2020 roku. Na to się jednak na razie wcale nie zanosi. sxc.hu
Ze względu na opóźnienia przygotowań do budowy pierwszej elektrowni atomowej w Polsce samorządy Gniewina, Choczewa i Krokowej domagają się finansowej rekompensaty od PGE EJ1.

- Proces przygotowawczy do budowy elektrowni spowodował zahamowanie wpływów pochodzących z planowanej sprzedaży niektórych nieruchomości gruntowych przez nasze gminy. To tymczasem ważne źródło pokrywania wkładu własnego do już zakontraktowanych projektów, dofinansowanych ze środków unijnych - tłumaczy Dietrich Krzebietke, przewodniczący rady gminy Gniewino.

Obecnie brane pod uwagę są dwie lokalizacje jądrówki - "Żarnowiec" oraz "Choczewo" ("Gąski" są w rezerwie). Firma WorleyParsons prowadzi badania środowiskowe i lokalizacyjne. Te pierwsze mają potrwać do jesieni tego roku. Natomiast, jeśli chodzi o drugie, to w połowie maja na terenie lokalizacji "Żarnowiec" zainstalowano wieżę meteorologiczną. Dane mają być zbierane przez 24 miesiące.

Zdaniem trzech samorządów postępowanie dotyczące przygotowań do budowy elektrowni jądrowej - zapoczątkowane przez polski rząd w 2009 roku - opóźnione jest już o 4 lata w stosunku do pierwotnych harmonogramów. Wciąż brakuje jednoznacznych gwarancji, co do jego przyszłości.

- Umowy o dofinansowaniu projektów europejskich są już podpisane i wymagają bezwględnie realizacji w tym roku,
pod rygorem utraty przyznanych środków, co oczywiście wiąże się z niezrealizowaniem inwestycji ważnych dla rozwoju gmin i poziomu życia ich mieszkańców - czytamy w oświadczeniu samorządowców.

Gminy nie są odosobnione w swoim stanowisku. Popierane są przez stowarzyszenie ekologiczno-turystyczne "Lubiatowska Wydma".

PGE EJ1 wyjaśnia za to, że realizuje zadania wynikające z zapisów programu energetyki jądrowej. - Spółka od dnia ogłoszenia listy potencjalnych lokalizacji jest w stałym dialogu z władzami gmin Choczewo, Krokowa i Gniewino - podkreśla Joanna Zając z PGE EJ1. - Jednym z efektów tej współpracy jest także zawarcie w dniu 30 stycznia 2014 r. porozumienia pomiędzy PGE EJ 1, samorządem województwa pomorskiego oraz pomorskimi gminami.

[email protected]

Cały artykuł publikujemy we wtorkowym wydaniu "Dziennika Bałtyckiego" z dnia 3 czerwca 2014. Gazeta jest również dostępna w wersji elektronicznej na www.prasa24.pl

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki