Okręty wojenne w dokach Gdańskiej Stoczni Remontowa SA

Jacek Sieński
W Gdańskiej Stoczni Remontowa SA, na co dzień zajmującej się remontami i przebudowami zbiornikowców, masowców, kontenerowców, pogłębiarek, czy promów pasażersko - samochodowych, pojawiły się okręty wojenne.

Obecnie prowadzone są w niej roboty stoczniowe na korwecie ORP Kaszub. Wcześniej, w drugiej połowie sierpnia krótki remont awaryjnych przeszedł w Remontowej SA okręt podwodny ORP Sokół. Pojawienie się pierwszy raz w Remontowej SA takiego okrętu było wydarzeniem niezwykłym. Toteż wzbudziło ono duże zainteresowanie wśród stoczniowców.

Jarosław Flont, prezes Remontowej SA, przypomniał, że strategia stoczni obejmuje nie tylko oferowanie armatorom remontów i przebudów ich statków, w tym najtrudniejszych, bo z sektora offshore, m.in. platform wiertniczych i o innym przeznaczeniu. Ujęto w niej także remonty i modernizacje okrętów wojennych, wykonywane na zlecenia polskiego Ministerstwa Obrony Narodowej i sił morskich pozostałych państw NATO. Pozwalają na to posiadane przez Remontową SA certyfikaty międzynarodowe, dotyczące prowadzenia prac stoczniowych na okrętach wojennych.

Korweta ORP Kaszub, którą zbudowała w 1987 roku Stocznia Północna im. Bohaterów Westerplatte w Gdańsku (dziś Remontowa Shipbuilding SA z Grupy Remontowa SA), przechodzi gruntowny remont o dużym zakresie, m.in. remont siłowni i układu napędowego. W trakcie robót stoczniowych ich zakres poszerzano. ORP Kaszub już miał wypłynąć na próby morskie, ale marynarka złożyła dodatkowe zlecenie, dotyczące wymiany na nowe niektórych niesprawnych urządzeń, co wymagało jej drugiego wydokowania.

Natomiast w czasie 9 - dniowego remontu ORP Sokół naprawiono na nim jeden z systemów okrętowych. Okręt został wprowadzony do doku pływającego nr 2. Wydokowanie ORP Sokół było też okazją do oczyszczenia jego kadłuba.

j.sienski@prasa.gda.pl

Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Flesz: Wegańskie ubrania. Made in Poland

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 2

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

s
stoczniowiec

Bardzo dobrze że okręty MW są i jest nadzieja że będą remontowane w GSR -najlepszej stoczni w Polsce . Pieniadze zostają w Polsce i jest praca , trzymać ten kurs!!!!!

s
sojka

minister nowak zaplaci zegarkami

Dodaj ogłoszenie