Ojciec wywalczył prawo do nadziei

  Ojciec wywalczył prawo do nadziei

  Marcin Pacyno

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Wojciech Pomorski z Bytowa znowu potrafi się uśmiechać, bo jeszcze nie wszystko stracone. Jest nadzieja, że odzyska kontakt z córkami, które uprowadziła jego była żona, Niemka. Takie wnioski płyną z rozprawy, która odbyła się w ostatni czwartek przed sądem w Austrii.
  - Prawdopodobnie dwa razy w miesiącu będę się mógł widywać z moimi córeczkami, które straciłem w 2000 roku - cieszy się Pomorski.

  Niestety, coś za coś, bo prawdopodobnie ten sam sąd będzie chciał mu odebrać prawa rodzicielskie. Pomorski nie zamierza się jednak poddawać. Ma nowego adwokata - z polskimi korzeniami, który również jest ojcem dwóch córek.

  - Są w takim samym wieku jak moje. On doskonale rozumie co straciłem. Dzięki mecenasowi teraz i ja będę wreszcie stawiał warunki - deklaruje walczący ojciec.

  Ten adwokat to Wilhelm Frycak. Nakłonił on teraz Pomorskiego do transakcji wiązanej. Ma się zgodzić na zrzeczenie się praw rodzicielskich, ale pod pewnymi warunkami.

  - Moje córki będą się uczyły języka polskiego dwa razy w tygodniu w wiedeńskiej ambasadzie naszego kraju. Będą też uczęszczały na lekcje religii katolickiej, w której były wychowywane - wylicza ojciec.

  Chciał też zastrzeżenia niemożności zmiany imion z Iwona Polonia i Justyna Maria na inne, niemieckie. Tego warunku sąd w Wiedniu jednak na razie nie wziął pod uwagę. Kolejna rozprawa odbędzie się 14 stycznia 2009 roku.

  - Wtedy zaczniemy atakować. Zażądamy m.in. zlecenia badań psychiatrycznych mojej byłej żony - zapowiada Pomorski.

  Jak na razie nic jeszcze nie jest przesądzone. Pomorski jest pełen nadziei, ale też wciąż się boi. To strach uzasadniony, bo dotąd był dyskryminowany przez niemiecki urząd ds. dzieci, czyli Jugendamt.

  Przegrywał w niemieckich sądach kolejne rozprawy o prawo widywania się z dziećmi. Nie pozwalano mu rozmawiać z córkami po polsku. Kontakt z nimi stracił całkowicie, gdy matka zniknęła w Austrii.

  - Moje córki były przesłuchiwane przez austriackiego sędziego. Nie widziały mnie już kilka lat, ale miały powiedzieć, że je biłem i pamiętają to jak dziś, choć miały wtedy po kilka lat. Stwierdziły także, że już nie potrafią mówić po polsku. Podobno nawet nie próbowałem się z nimi kontaktować, choć mam całe stosy odesłanych listów, których nikt nie odebrał - narzeka. - To jeszcze nie koniec. Nie poddam się w walce o swoje dzieci.

  Sprawa Pomorskiego została nagłośniona już m.in. w Parlamencie Europejskim. Doszło do tego, że niemiecka strona przepraszała za działalność Jugendamtu. Na tym się jednak skończyło, a w podobnej sytuacji są obywatele też innych krajów. W Parlamencie Europejskim jest nawet oficjalny wniosek o delegalizację Jugendamtu. Pokrzywdzeni rodzice kontaktują się na stronie internetowej www.dyskryminacja.de, którą założył ojciec z Bytowa.

  - Prowadzę też Stowarzyszenie o nazwie Rodzice Przeciw Dyskryminacji Dzieci z siedzibą w Niemczech. Członków jest coraz więcej - podkreśla.

  Chęć pomocy wyraził już polski rząd, który chce się spotkać ze stroną niemiecką i raz na zawsze rozwiązać kwestię dyskryminowania polskich rodziców przez Jugendamt.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dyskryminacja Polakow i ich dzieci

  Obserwatorka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 8

  Dobrze, ze jest takie "Polskie Stowarzyszenie Rodzice Przeciw Dyskryminacji Dzieci w Niemczech t.z." Strony internetowe: www.dyskryminacja. de i www.problemamt.de
  Jestem z Wami. Nie dajcie sie...rozwiń całość

  Dobrze, ze jest takie "Polskie Stowarzyszenie Rodzice Przeciw Dyskryminacji Dzieci w Niemczech t.z." Strony internetowe: www.dyskryminacja. de i www.problemamt.de
  Jestem z Wami. Nie dajcie sie szmacic temu systemowi Adolfa Hitlera i jego Jugendamtom. Podziwiam Was i Pana Panie W*******u. Takich ludzi i takich ojcow jak Pan W******* Pomorski powinno byc duzo wiecej. To jest ojciec co tak walczy o swoje corki. Jak On je musi kochac... No i to jest prawdziwy Polak. To jest wielka milosc ojcowska. Pozdrawiam serdecznie. Alicjazwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo