Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ogród deszczowy zbierze wodę i pomoże przetrwać suszę. Na czym polega taki ogród i jak go założyć? Teraz może być tańszy

Katarzyna Józefowicz
Ogród deszczowy to sposób na zatrzymanie wody w ogrodzie. Docenimy to w coraz dłuższych i częstszych okresach suszy.
Ogród deszczowy to sposób na zatrzymanie wody w ogrodzie. Docenimy to w coraz dłuższych i częstszych okresach suszy. pixabay.com
Ogród deszczowy to taki, który pozwala gromadzić wodę w czasie opadów i oddawać ją, gdy ich brakuje. Można go założyć w gruncie, przygotowując nieckę na wodę, lub w pojemnikach. Wyjaśniamy, jak krok po kroku założyć taki ogród oraz jakie rośliny w nim posadzić.

Spis treści

Co to jest ogród deszczowy?

Ogrody bywają różne, ale jednym z ciekawszych jest ogród deszczowy. W założeniu ma on pełnić rolę zbiornika retencyjnego i naśladować naturę w gospodarowaniu zasobami wodnymi (ulewny deszcz, napływ wody z rynien, chodników, dachów itp.), przyjmując nadmiar wody z opadów, a następnie stopniowo oddając ją do otoczenia. Dzięki temu w najbliższej okolicy takiego ogrodu susze i rozlewiska nie wyrządzają dużych szkód, a woda opadowa nie trafia do kanalizacji (jej nadmiar może być wykorzystywany do nawadniania upraw).

Konstrukcja ogrodu deszczowego pomaga również przefiltrować wodę z opadów, pozbawiając ją wielu zanieczyszczeń. Wprawdzie nie będzie ona zdatna do picia, ale idealnie sprawdzi się w nawadnianiu roślin użytkowych.

Sprawdź: Jak zamontować zbiornik na wodę i podłączyć go do rynny

Ogród deszczowy sprawdzi się przy domu

Ogród deszczowy wydaje się być przedsięwzięciem kosztownym i skomplikowanym, można go jednak założyć również w małym, przydomowym ogrodzie i to za niewielkie pieniądze, trzeba będzie się do tego jednak nieco przygotować i poznać zasady jego tworzenia. Zadanie z pewnością ułatwią nam dostępne w internecie graficzne schematy konstrukcji takich ogrodów, zawierające dokładne opisy poszczególnych etapów pracy.

Ogród deszczowy w gruncie lub pojemnikach

Ogród deszczowy możemy założyć:

  • bezpośrednio w gruncie (np. w pobliżu podjazdu, z którego po deszczach odpływają duże ilości wody lub obok domu, ale w odległości ok. 50 cm od ściany budynku);
  • lub w pojemnikach (np. obok rynny, z której będzie odbierał wodę opadową, w tym wypadku wystarczy odległość ok. 30 cm od ściany budynku).

Zawsze musi być to jednak pojemnik lub zagłębienie w gruncie, w którym będzie mogła gromadzić się woda.

Etapy zakładania ogrodu deszczowego

Zakładanie ogrodu należy podzielić na kilka etapów, czyli:

  • wybór odpowiedniego miejsca lub pojemnika,
  • wypełnienie go warstwami drenażowymi,
  • wybór i posadzenie odpowiednio dobranych roślin.

Ogród deszczowy krok po kroku

Jeśli zdecydujemy się założyć taki ogród w gruncie, musimy dysponować na tyle dużą działką, aby móc wykopać na niej nieckę do gromadzenia wody, ogród w pojemniku nie wymaga tak dużo miejsca, dlatego można założyć go nawet w niewielkim ogrodzie, ustawiając w pobliżu domu obok rynny (jego zadaniem będzie zbieranie wody spływającej z dachu). Można też skomponować taki ogród z kilku pojemników różnej wielkości, z których niższe będą pełnić rolę zbiorników rezerwowych, przyjmujących nadmiar wody ze zbiornika głównego. Głębokość pojemnika lub niecki w gruncie, w której będzie zakładany ogród, powinna wynosić ok. 50-80 cm.

Kiedy mamy już przygotowany pojemnik lub wykopaną nieckę na ogród mokry, na ich dnie układamy warstwy drenujące (np. żwir, keramzyt, otoczaki, piasek itp.), na nich rozkładamy włókninę, która zapobiegnie zamulaniu warstw drenażowych, a na górze umieszczamy ok. 20-30 cm warstwę dobrej ziemi ogrodowej, w której posadzimy rośliny.

Ogród deszczowy mokry lub suchy

Jeśli pojemnik jest szczelny, a dno niecki gliniaste (trzeba wyłożyć je wtedy szczelną folią hydroizolacyjną, jak np. do oczek wodnych), konieczne będzie zainstalowanie w nich rur drenujących lub przelewu awaryjnego, który w sposób grawitacyjny będzie odprowadzał nadmiar wody na trawnik, do warzywnika lub do zbiorników uzupełniających. Takie ogrody nazywane są mokrymi, ale istnieją też ogrody suche. Zakłada się je na bardzo przepuszczalnym gruncie, w który swobodnie wsiąka woda z opadów (zakłada się je w odległości co najmniej 5 m od budynku).

Dotacja na ogród deszczowy? To możliwe!

Warto wiedzieć, że instalacje i pojemniki, które służą do gromadzenia i retencjonowania wód opadowych (i roztopowych) można dotrzymać dofinansowanie w wysokości nawet 6000 zł – to w ramach trzeciego etapu programu „Moja Woda”. Wnioski są przyjmowane w trybie ciągłym (do wyczerpania puli funduszy, nabór ruszył w sierpniu 2023 r.) przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Również w funduszu odpowiednim do miejsca zamieszkania, a właściwie – zakładania ogrodu, można uzyskać szczegółowe informacje. Są dostępne także na stronie wfosigw.pl.

Rośliny do deszczowego ogrodu

Nie powinny być to jednak rośliny całkiem przypadkowe, ale takie, które w ogrodzie deszczowym sprawdzą się najlepiej, czyli rośliny hydrofitowe, dobrze znoszące zalewanie, ale radzące sobie też z przejściową suszą (np. gatunki naturalnie zasiedlające tereny okresowo zalewane). Powinny one stanowić ok. 70-80% obsady zbiornika, ale przydadzą się też rośliny filtrujące zanieczyszczenia z wody, a także gatunki błotne, żyjące w płytkich zbiornikach wodnych. W zależności od wielkości ogrodu mogą być to byliny, drzewa lub krzewy. Z bylin poleca się, np.:

  • turzyca pospolita,
  • manna mielec,
  • wiązówka błotna,
  • krwawnica pospolita,
  • bodziszek łąkowy,
  • kosaciec żółty i syberyjski,
  • skrzyp zimowy,
  • sit rozpierzchły.

W większych można także sadzić drzewa, takie jak np.:

  • wierzba purpurowa,
  • odmiany olszy szarej i czarnej

oraz krzewy, np.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ogród deszczowy zbierze wodę i pomoże przetrwać suszę. Na czym polega taki ogród i jak go założyć? Teraz może być tańszy - RegioDom.pl

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki