Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ograniczona nocna opieka w puckim szpitalu. Na razie do poniedziałku

Piotr Niemkiewicz
Piotr Niemkiewicz
Szpital Pucki bez nocnej opieki przez cały weekend aż do poniedziałku rano 14 lutego. Do tego czasu NiŚOZ w Pucku będzie funkcjonować jedynie w trybie dyżurów pielęgniarskich. Kłopoty pojawiły się po tym, gdy na izolację przeszedł jeden z dyżurujących lekarzy.

Tydzień temu ograniczono funkcjonowanie SOR w szpitalu w Wejherowie - z braku lekarzy. Teraz Szpital Pucki wprowadza limity z opieką medyczną. W Pucku przez cały weekend, od piątkowego popołudnia do poniedziałku rano 14 lutego (godz. 8) NiŚOZ, czyli nocna i świąteczna opieka zdrowotna pracować będzie w okrojonym składzie.

Powodem zmian jest brak lekarza, który mógłby pełnić dyżur (jest chory i musi być w izolacji). To dlatego w Szpitalu Puckim zadecydowano, że NiŚOZ będzie funkcjonowała tylko w trybie dyżurów pielęgniarskich.

- Za utrudnienia przepraszamy - komentują w Szpitalu Puckim i zapewniają, że "pacjenci w stanie zagrożenia zdrowia i życia uzyskają pomoc w Izbie Przyjęć Szpitala Puckiego".

- Wszyscy, także lekarze, jesteśmy ludźmi, którzy mogą zachorować - przypomina prezes Oksana Rabij-Zabłtona. - Ta sytuacja przydarzyła się właśnie nam. Dlatego zmuszeni zostaliśmy do ograniczenia pomocy świadczonej w ramach NiŚOZ.

Obowiązków medyka z pozytywnym wynikiem covidowym nie mógł przejąć np. schodzący ze swojego dyżuru inny lekarz zatrudniony w Pucku.

- Musimy odpowiadać za jakość pracy - podkreśla prezes Szpitala Puckiego. - Tej zmęczony pracą lekarz nie jest w stanie zagwarantować.

Na jak długo ograniczone będzie działanie NiŚOZ w Szpitalu Puckim? Na razie na pewno na bieżący weekend. Potem? Trzeba śledzić sytuację, bo może się zmienić. A tzw. NOCH-y zamykane są też w innych placówkach, np. w Trójmieście.

Puck boryka się z brakami kadrowymi. Podobnie jak inne pomorskie czy polskie szpitale. W poniedziałek na stronie placówki medycznej umieszczono ogłoszenie o poszukiwaniu lekarza do Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej. Reszta funkcjonuje.

- Sytuacja jest ciężka, lekarze są potrzebni u nas i w innych placówkach - tłumaczy prezes. - Przez trzy miesiące kierowania szpitalem udało mi się zatrudnić trzech lekarzy. Dlatego np. nie jest zamknięta Izba Przyjęć, oddział wewnętrzny, chirurgia, funkcjonuje ZRM...

W Pucku zwracają uwagę, by nie porównywać sytuacji z obu szpitali w Wejherowie i Pucku. I tłumaczą fundamentalne różnice między oboma rodzajami opieki medycznej.

W Pucku sytuacja dla pacjentów nie jest lekka, ale nie tak dramatyczna jak przed tygodniem w Wejherowie.

- SOR przyjmuje pacjentów, których życie zostało zagrożone. NiŚOZ to rodzaj ośrodka zdrowia, który funkcjonuje w godzinach wieczornych i nocnych - wyjaśnia Oksana Rabij-Zabłtona.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki