Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ogłoszono przetarg na przystanki PKM Gdynia Stadion i Gdynia Karwiny

MP
Przystanki Gdynia Stadion i Gdynia Karwiny mają być gotowe pod koniec 2016 roku
Przystanki Gdynia Stadion i Gdynia Karwiny mają być gotowe pod koniec 2016 roku PKM
Pomorska Kolej Metropolitalna ogłosiła przetarg na budowę dwóch stacji w Gdyni. Przystanki Gdynia Stadion i Gdynia Karwiny mają być gotowe pod koniec 2016 roku.

Od 13 grudnia funkcjonuje nowy rozkład jazdy PKM, który znacznie zwiększył liczbę pociągów jeżdżących do Gdyni. Jego główną wadą jest jednak brak regularności połączeń, tzw. taktu. Kolejarze zapowiadali, że pracują nad tym żeby stworzyć regularne odstępy między kursami. Dlatego nowy rozkład obowiązuje tylko do 12 marca. Główną przeszkodą było właśnie oczekiwanie na decyzję w sprawie przystanków Gdynia Stadion i Gdynia Karwiny. Teraz jest nie tylko szansa, że pasażerowie zyskają nowe stacje, ale i lepszą częstotliwość połączeń.

- Pierwotnie te stacje miały powstać dopiero w II etapie projektu PKM, planowanym do 2020 roku. Jednak dzięki skutecznym staraniom władz województwa i PKM SA, w lutym 2015 r. Komisja Europejska zgodziła się na zwiększenie unijnego dofinansowania projektu z 70 do 85 % i rozszerzenie już teraz linii o te przystanki - informuje Tomasz Konopacki, rzecznik PKM.

Przetarg ogłoszono jednak dopiero teraz ze względu na zakończenie trudnych negocjacji dotyczących kwestii technicznych między PKM a PKP PLK - zarządcą linii kolejowej 201, którą do Gdyni jeżdżą szynobusy.

Procedura przetargowa przebiegać będzie w dwóch etapach. W pierwszej kolejności zainteresowani składać będą do 1 lutego wnioski o dopuszczenie do przetargu. Potem PKM przeanalizuje złożone dokumenty i wybierze te firmy, które spełniły wymogi formalne będą składać swoje oferty. Jak szacuje PKM koszt dwóch nowych stacji to ok. 33 mln złotych, przewidywany termin zakończenia budowy to koniec 2016 roku.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki