reklama

Odszkodowanie od Skarbu Państwa - raczej wątpliwe [ROZMOWA]

Tomasz SłomczyńskiZaktualizowano 
Na zdjęciu Adam Car
Na zdjęciu Adam Car fot. T. Bołt
Państwo nie odpowiada za przestępstwa obywatela, nawet jeśli ma on przerwę w odbywaniu kary więzienia - mówi adwokat Adam Car.


Mamy do czynienia z sytuacją, w której doszło do śmiertelnego wypadku samochodowego. Spowodowała go osoba będąca pod wpływem narkotyków, która przebywała na wolności, bo akurat miała przerwę w odbywaniu kary więzienia. Pojawiają się głosy, że rodzina zmarłej mogłaby starać sie o odszkodowanie od Skarbu Państwa...

Na jakiej podstawie?

Bo sprawca wypadku był już wielokrotnie karany, i zamiast siedzieć za kratkami, rozbijał się autem po ulicach Gdańska, w dodatku bez prawa jazdy.

Taki pozew rodziny osoby poszkodowanej byłby zasadny, gdyby udowodniono, że przerwa w odbywaniu kary została udzielona przez sąd ze złamaniem przepisów. Na jakiej podstawie udzielono mu przerwy w odbywaniu kary?

Sprawca wypadku był - i jest, ciężko chory. Tak ciężko, że leczenie nie było możliwe w przywięziennym szpitalu.

Jeśli jest tak, jak pan mówi, to raczej nie widzę możliwości ubiegania się o odszkodowanie od Skarbu Państwa. Państwo nie może brać odpowiedzialności za to, co dany obywatel robi, za to, że popełnia przestępstwa. Ewentualnie może brać odpowiedzialność za działania swoich funkcjonariuszy. Trzeba by było w takim przypadku udowodnić, że postępowali oni niezgodnie z przepisami. Jeśli decyzja o udzieleniu przerwy w odbywaniu kary pozbawienia wolności została wystarczająco uzasadniona i podjęta zgodnie z prawem, uzyskanie odszkodowania od Skarbu Panstwa najprawdopodobniej nie będzie możliwe.

To znaczy, że rodzina nie może się od nikogo ubiegać o odszkodowanie?

Zawsze pozostaje możliwość skorzystania z ubezpieczenia OC sprawcy...

Jednak człowiek , który prowadził samochód, był pod wpływem narkotyków i nie miał prawa jazdy...

W takim przypadku wątpliwe jest, czy zachodzi odpowiedzialność ubezpieczyciela. Może być tak, że również uzyskanie odszkodowania z polisy OC sprawcy będzie niemożliwe.

Co pozostaje, jeśli chodzi o pozew cywilny o odszkodowanie i zadośćuczynienie?

Można pozwać samego sprawcę. Jeśli jednak nie dysponuje on majątkiem, to... Nie ma takich przepisów, które mogłyby wskazać na odpowiedzialność osoby trzeciej za czyny sprawcy wypadku samochodowego.

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

FLESZ: Elektryczne samoloty nadlatują.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

A
Amesto

Masz problem z uzyskaniem odszkodowania? Zgłoś się do nas bezzwłocznie, a bezpłatnie dla Ciebie przeanalizujemy sprawę i wydamy rekomendację co do dalszych kroków. Telefon kontaktowy 531-581-531.

Dodaj ogłoszenie