reklama

Odpust w Sianowie. Zakończono obchody jubileuszu koronacji Matki Bożej Sianowskiej na Królową Kaszub

Janina StefanowskaZaktualizowano 
Niedzielne uroczystości odpustowe Narodzenia Najświętszej Maryi Panny zakończyły obchody jubileuszu 50-lecia koronacji Matki Bożej Sianowskiej na Królową Kaszub. Przewodniczył im bp Wiesław Śmigiel, pelpliński biskup pomocniczy.

- Obchodzimy święto Matki Boskiej Siewnej, jedno z najstarszych świąt maryjnych w Kościele - mówił ks. Eugeniusz Grzędzicki, kustosz sanktuarium, witając pielgrzymów i dostojników kościelnych. - W sobotę do sianowskiego sanktuarium dotarli pieszo pielgrzymi z Lęborka i Nowej Wsi Lęborskiej - 320 osób. Autokarami przybyli pielgrzymi z Somonina, Goręczyna, Borowa, Strzebielina i Starej Kiszewy - 167 osób. W tym roku wyjątkowo popularne były pielgrzymki rowerowe - z Leźna, Kamienicy Królewskiej, Rozłazina, z Grzybna i po raz pierwszy z Przodkowa oraz Żukowa.

Pieszo do Królowej Kaszub w jubileuszowym roku dotarli pątnicy z Przodkowa, Kartuz, Mirachowa i Łeby. W sumie ponad 765 osób.

Odpust Matki Boskiej Siewnej zakończył się poświęceniem ziarna na przyszłoroczne zasiewy. Zwyczaj ten przypomniał ks. biskup Wiesław Śmigiel. Wspomniał tradycję wybierania ziaren z poświęconych wieńców. Pobłogosławił i poświęcił ziarno na nowe zasiewy. Podziękował ks. Eugeniuszowi Grzędzickiemu za uroczystą oprawę odpustu - grała orkiestra parafialna, dary ołtarza nieśli parafianie w strojach kaszubskich.

Zima 30-lecia w Polsce, zasypie nas śnieg

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

1-2

1-2

szukaj na fb: k.z ns.zz so.lidarn.osc org.ani.stów (z do-PiS-kiem: 2; 3 i 4 o I PUSZCZONYMI KROPKAMI między literami).

Resztę obejmije PiS – lamowska CENZURA!

1-2

Dodaj ogłoszenie