Od poniedziałku masowe szczepienia Polaków. Michał Dworczyk: Nie mamy już wolnych szczepionek i terminów

Newsroom 360
Newsroom 360
Od poniedziałku masowe szczepienia Polaków. Ile osób uda się zaszczepić?
Od poniedziałku masowe szczepienia Polaków. Ile osób uda się zaszczepić? Karolina Misztal
Po zaszczepieniu personelu medycznego, od poniedziałku mają ruszyć szczepienia pozostałych Polaków. W pierwszej kolejności obejmą one osoby z grupy I. Wiadomo już, że ze względu na opóźnienia w dostawie preparatu, nie uda się zrealizować pierwotnych założeń Narodowego Programu Szczepień. - Polsce przysługuje liczba szczepionek, która pozwala na zaszczepienie 3,1 mln Polaków. Dziś już mamy umówione terminy dla 3 mln osób. To oznacza, że nie mamy już wolnych szczepionek i terminów. Wynika to z braku szczepionek - przekazał w niedzielę szef KPRM Michał Dworczyk.

Szef KPRM Michał Dworczyk powiedział w niedzielę, że nie ma już wolnych szczepionek oraz terminów szczepień przeciwko koronawirusowi . Wszystkie szczepionki do końca marca zostały zagospodarowane.

Od poniedziałku powinny ruszyć masowe szczepienia Polaków z pierwszej grupy, czyli powyżej 70. roku życia. Wiadomo, że proces nie będzie tak szybki, jak zakładał rząd, ze względu na opóźnienia w dostawach szczepionek.

W niedzielę szef KPRM Michał Dworczyk powiedział, że rozdysponowano już 3 mln z 3,1 mln zakontraktowanych szczepionek. To oznacza, że do końca marca nie ma już wolnych terminów szczepień. Dworczyk zaapelował, by jutro nie iść do przychodni i nie dzwonić na infolinię, by się rejestrować.

Dworczyk dodał, że seniorzy, którzy już zostawili swoje dane na infolinii do szczepienia otrzymają informacje o terminie po tym, jak nowe dostawy szczepionek dotrą do Polski. A stanie się to prawdopodobnie pod koniec kwartału.

A to dlatego, że firma Pfizer - której szczepionka jako pierwsza została zaaprobowana do masowego użytku - zmniejszyła czasowo dostawy preparatu do krajów Unii Europejskiej. W związku z tym do Polski, zamiast zapowiadanych 360 tys., trafiło w poniedziałek, 18 stycznia, jedynie 176 tys. dawek szczepionki. I w pierwszym kwartale sytuacja się znacząco nie poprawi.

Wprawdzie szef KPRM Michał Dworczyk zapowiada, że do końca pierwszego kwartału zaszczepionych zostanie 3,1 miliona pacjentów, jednak to o wiele mniej niż się spodziewano jeszcze w grudniu.

Ponadto, jak wczoraj mówił szef KPRM, już zaplanowano szczepienia tych 3 milionów osób.

A już w poniedziałek miały ruszyć masowe szczepienia Polaków z pierwszej grupy. Zgodnie z nowym rozporządzaniem, które w sobotę weszło w życie, zmianie uległa wcześniejsza kolejność szczepień.

Zgodnie z zapisami dokumentu, w ramach etapu pierwszego, będą mogły być szczepione „osoby urodzone po 1961 r. z następującymi stanami zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu Covid-19: dializowane, z chorobą nowotworową w trakcie leczenia do roku, licząc od dnia ostatniej hospitalizacji do dnia podania pierwszej dawki szczepionki przeciwko COVID-19, w trakcie przewlekłej wentylacji mechanicznej lub po przeszczepieniu komórek, tkanek i narządów”.

Przepisy zostały także dopracowane w ten sposób, że ze szczepień w pierwszym etapie będą mogli korzystać także pacjenci hospicjum domowego oraz placówek zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku.

Do pierwszej grupy dopisano również strażników gminnych i miejskich.

Zmiany objęły również nauczycieli nauczycieli i pracowników pedagogicznych uprawnionych do wcześniejszych szczepień. Grupę te poszerzono o pracowników regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych oraz interwencyjnych ośrodków preadopcyjnych.

Co dalej z dostawami? Dworczyk: Szczepionki, które dotrą do nas do 31 marca zostały już rozdysponowane

Nie wszystkich uda się jednak zaszczepić tak szybko, jak pierwotnie zakładano. A to dlatego, że firma Pfizer – której szczepionka, jako pierwsza została zaaprobowana do masowego użytku - zmniejszyła czasowo dostawy preparatu do krajów Unii Europejskiej. W związku z tym do Polski, zamiast zapowiadanych 360 tys., trafiło w poniedziałek 18 stycznia jednie 176 tys. dawek szczepionki.

Szef KPRM Michał Dworczyk przekazał w niedzielę, że szczepionki, które dotrą do nas do 31 marca zostały już rozdysponowane. - Zgodnie z umową wynegocjowaną przez Komisję Europejską z dostawcami szczepionek, Polsce przysługuje liczba szczepionek, która pozwala na zaszczepienie 3,1 mln Polaków. Dziś już mamy umówione terminy dla 3 mln osób. To oznacza, że nie mamy już wolnych szczepionek i terminów. Wynika to z braku szczepionek - powiedział Dworczyk na konferencji prasowej.

Niedzielski: Od połowy lutego możemy otrzymać zaległe dostawy

Z kolei minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał, że polski rząd otrzymał od firmy Pfizer aktualny rozkład szczepień. - Wydaje się, że rzeczywiście jest to przejściowa sytuacja, o ile będzie realizowało się tak, jest jak jest planowane – mówił w TVN24.

Zapewniał przy tym, że obniżka w dostawie szczepionek dotyczy tylko tego tygodnia, a od połowy lutego dostawy będą zawierać te dawki, które teraz miały być dostarczone. Przez dwa tygodnie dostawy dojdą wówczas do 400 tys. dawek.

Minister przypomniał, że Polska dokonała zakupu dodatkowych szczepionek Pfizera w ramach mechanizmu europejskiego. - W ciągu roku 2021 zadeklarowaliśmy chęć nabycia dodatkowych blisko 24 milionów dawek szczepionki. Poza standardowym kontraktem z Pfizerem - wyjaśnił Niedzielski, dodając, że 10 mln dawek będzie dostarczone w pierwszym półroczu tego roku, a 15 mln - w drugim.

- Polska kupiła dokładnie tyle dawek, ile wynika z parytetu ludnościowego w UE, a który wynosi 8,4 proc. - wyjaśnił.

Niedzielski wskazał, że doliczając ten dodatkowy zakup Pfizera „będziemy mieli zakontraktowane ponad 80 mln dawek szczepień”.

Jak tłumaczył, to oznacza zapewnienie szczepionki dla ponad 40 mln Polaków. - Czyli więcej, niż mamy wszystkich obywateli, a szczepienia są tylko dla dorosłych – wyjaśniał.

W poniedziałek trafią do szpitali szczepionki Moderny

Pfizer to nie jedyna firma od której kraje UE zakupiły dawki szczepionek przeciwko COVID-19. Unijne instytucje dopuściły do obiegu także szczepionkę firmy Moderna.

12 stycznia do Polski przyleciało 29 tysięcy dawek tego preparatu. Z kolei w poniedziałek dostarczone ma być kolejnych 40 tysięcy dawek.

Z trzeciego transportu do Polski (100 tys. dawek) mają zostaną odłożone dawki potrzebne na drugie szczepienie.

Szczepionki Moderny trafią w poniedziałek do szpitali węzłowych.

Preparat Moderny zatwierdzony został przez Europejską Agencję Leków (EMA) 6 stycznia br. To druga, po preparacie firm Pfizer/BioNTech, szczepionka dopuszczona do użytku na terenie Unii Europejskiej.

Szczepionka podawana będzie w dwóch dawkach, w odstępie 28 dni (w przypadku Pfizera jest to 21 dni). Preparatu Moderny nie trzeba trzymać w tak niskiej temperaturze, jak innych szczepionek, jednak po otwarciu fiolki trzeba wykorzystać całość w ciągu kilku godzin – fiolka zawiera aż 10 dawek szczepionki.

Problemy z rejestracją na szczepienie i brak wolnych terminów

Organicznie dostaw szczepionek to nie jedyny problem z którym musi zmierzyć się odzimy system opieki zdrowotnej.

W piątek ruszyły zapisy na szczepienia dla seniorów od 70. roku życia. Już od uruchomienia rejestracji o godz. 6.00 zainteresowani nie mogli dodzwonić się na infolinię, która nie wytrzymała naporu dzwoniących.

Co więcej, wielu seniorów wybrało stacjonarną metodę rejestracji i przyszło rano do punktów szczepień. Na miejscu wielu z nich usłyszało, że nie ma już wolnych terminów w wybranych przez nich punktach POZ.

Tydzień wcześniej z podobnymi problemami zetknęły się osoby 80+ chcące zarejestrować się na szczepienie.

Na zwołanej konferencji prasowej szef KPRM Michał Dworczyk, przekazał, że infolinia notowała podczas początku rejestracji osób 70+ ponad 300 tysięcy prób połączeń na minutę. - Stąd też wystąpiły i występują problemy z połączeniem z infolinią. Prosimy wszystkich o cierpliwość – apelował.

Dworczyk dodał, że aby ograniczyć problemy w zarejestrowaniu seniorów, rząd „udostępnił udogodnienia”. - Każdy, kto usłyszy na infolinii, że w jego miejscowości nie ma już terminów, może zostawić swój pesel i numer telefonu. Jak będą wolne terminy, do tej osoby zadzwoni konsultant – mówił. - Udostępniamy formularz zgłoszeniowy dla seniorów na gov.pl/szczepimysie – mówił.

Religia i etyka w szkole. Kto ma kształcić nauczycieli etyki?

Wideo

Komentarze 17

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

g
gość
25 stycznia, 7:53, gość:

I ponownie dla rządu nie starczyło?! Normalnie takie apokaliptyczne zagrożenie a vipy dalej niezabezpieczone!!!!!

25 stycznia, 11:21, Gość:

Co najmniej się nie spieszą do wyszczepienia, może coś wiedzą?

26 stycznia, 8:05, Gość:

Chciałbyś żeby po za kolejnością się szczepili ?

Tak, jako vipy powinni. Tego wymaga bezpieczeństwo narodowe!

G
Gość
25 stycznia, 7:53, gość:

I ponownie dla rządu nie starczyło?! Normalnie takie apokaliptyczne zagrożenie a vipy dalej niezabezpieczone!!!!!

25 stycznia, 11:21, Gość:

Co najmniej się nie spieszą do wyszczepienia, może coś wiedzą?

Chciałbyś żeby po za kolejnością się szczepili ?

G
Gość
24 stycznia, 19:27, Gość:

Cała ta walka z pandemią to jakiś horror. Banda idiotów rządzi Polską. Nic nie potrafią zrobić dobrze, szczują jedną grupę społeczną na drugą, rozkradają pieniądze. A pseudominister zdrowia (nie interesuje mnie co to obecnie za idiota) rozkłada ochronę zdrowia na łopatki. Brak dostępności badań dla pacjentów niecovidowych (moja matka musiała zapłacić za zdjęcie cewnika bo na państwowy zabieg musiałaby czekać rok). Szukam po Warszawie leku na chorobę przewlekłą (Asamax), ale panie w aptekach twierdzą, że są braki w hurtowniach. Ochrona zdrowia powinna być prywatna. To co się dzieje obecnie to skandal. Od kilku lat nie byłem w żadnym państwowym ośrodku zdrowia, więc dlaczego złodzieje z rządu pobierają ode mnie składkę zdrowotną, która de facto, powinna być dziedziczna. Walcie się na ryj – pokraki z PIS, PO i innych złodziejskich partii.

"Na Covid-19 zmarło w Polsce… 5 416 osób. Ogromny wzrost liczby zgonów niecovidowych

Codziennie jesteśmy bombardowani informacjami o setkach zgonów z powodu Covid-19. Jest to manipulacja służąca napędzaniu psychozy. Jak zatem wygląda rzeczywistość? Oto wyliczenie, które zrobił jeden z internautów na podstawie oficjalnych danych: 479 728 – liczba zgonów w Polsce w 2020 roku; 23 540 – zgony osób ze stwierdzonym zakażeniem SARS-COV-2 przy wystąpieniu chorób współistniejących; 5 416 – zgony z powodu COVID-19; 47 005 – wzrost zgonów z innych powodów niż dwa powyższe w odniesieniu do średniej z lat 2016-2019.

Ministerstwo Zdrowia podaje informacje o zgonach rozdzielając je na „z powodu COVID-19” oraz „z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami”. Media tego nie robią, więc podają informację zmanipulowaną. Czym jest współistnienie Covid-19? To po prostu pozytywny wynik niewiarygodnego testu PCR.

– Obserwując chorych widzę, że ok. 20-30% z nich tak naprawdę choruje na Covid, czyli postać płucną przebiegającą z mniejszą lub bardziej zaawansowana niewydolnością oddechową, a znakomita większość chorych w oddziale, chorych hospitalizowanych w najcięższym stanie, to są chorzy, którzy mają inne problemy, inne dolegliwości, często poważne. Natomiast przy okazji mają dodatni wynik testu na obecność RNA wirusa w wymazie z nosogardzieli. Nie można w ogóle powiedzieć o nich, że oni są, nawet nie można powiedzieć, że są zakażeni, nie można powiedzieć, że zakażają i nie można powiedzieć, że mają Covid – wyjaśnił Paweł Basiukiewicz, lekarz kierujący oddziałem covidowym.

Tak wygląda „najbardziej zabójcza pandemia” od 100 lat. Wirus zabił 5 416 osób w 38 milionowym kraju. Psychozę nakręca się przypisując koronawirusa do ciężkich schorzeń, których nie leczy się, tylko wysyła pacjentów na oddział zakaźny. Oni nie umierają na Covid. Umierają z powodu innych chorób, których leczenie zablokował pozytywny wynik testu. Co więcej, covidocentryczna służba zdrowia odcięła społeczeństwo od planowej diagnostyki i zabiegów. Do tego część pacjentów zwyczajnie boi się pójść do lekarza. Procedury nie pozwalają także na udzielanie natychmiastowej pomocy w sytuacjach zagrożenia życia. Efektem jest gigantyczny wzrost zgonów niecovidowych. Chorzy, którzy w normalnych warunkach otrzymaliby pomoc medyczną, zostali jej pozbawieni. A więc umierają. Jak w czasach sprzed powstania nowoczesnej służby zdrowia: kto ma żyć, ten przeżyje, a kto ma umrzeć, ten umrze. Oto system stworzony przez ministra Niedzielskiego i premiera Morawieckiego.

Oczywiście obrońcy rządu już uruchomili narrację, że te 47 tys. dodatkowych zgonów to „ukryty Covid”. Gdyby tak było, „ukryty Covid” powinien przede wszystkim szaleć w Szwecji, która nie wprowadziła lockdownu i nie nakazuje DDM. Co zatem dzieje się w Szwecji? Nic się nie dzieje. Liczba zgonów nie odbiega od średniej za poprzednie lata.

Wniosek jest oczywisty: to nie wirus jest masowym mordercą, tylko procedury wdrożone przez władzę..."

https://wprawo.pl/na-covid-19-zmarlo-w-polsce-5-416-osob-ogromny-wzrost-liczby-zgonow-niecovidowych/

G
Gość
25 stycznia, 7:53, gość:

I ponownie dla rządu nie starczyło?! Normalnie takie apokaliptyczne zagrożenie a vipy dalej niezabezpieczone!!!!!

Co najmniej się nie spieszą do wyszczepienia, może coś wiedzą?

G
Gość

Dworcyk, dla mnie nie zamawiaj!

y
youtu.be/qmUs-uiaRvw

Vadim Teodorowych

M
Marszal Karczevski
25 stycznia, 08:29, Jarosław Kaczyński:

DZIKI KRAJ JAK ZWYKLE. BANDA PISOWSKICH NIEUDACZNIKÓW TFUUU. KURDUPEL NA PEWNO PRZYJĄŁ DAWNO SZCZEPIONKE I TO DOODBYTNICZO.

Ten wadliwy plemnik Raymunda jest szczepion raz w miesiącu :))

K
KSZONC TADEO
25 stycznia, 08:29, Jarosław Kaczyński:

DZIKI KRAJ JAK ZWYKLE. BANDA PISOWSKICH NIEUDACZNIKÓW TFUUU. KURDUPEL NA PEWNO PRZYJĄŁ DAWNO SZCZEPIONKE I TO DOODBYTNICZO.

25 stycznia, 08:55, Gość:

Najpierw się onanizujesz a potem piszesz teksty na GP czy najpierw piszesz a potem po przeczytaniu swojego tekstu o raz innych odpowiedzi sobie trzepiesz ?

NIE BLUŻNIJ ONANISTO !!

WIERSZYK DLA CIWEEBIE :) !!:

Tłustą ma kieszeń ten rzezimieszka.

Myśli i knuje przez całe dzionki,

jak by tu zdobyć więcej mamonki.

Wszystko się wali, ludzie strajkują,

ale na Stocznię nie pożałują.

Kto może daje, zaciska pasa,

cóż za ironia - zginęła kasa.

Grzybek tymczasem ręce zaciera,

jak by tu jeszcze znaleźć frajera?

Jak tu pomnożyć lepki majątek,

zbudować sobie Grzybi Zakątek.

Każdy, kto wierzy w Sąd Ostateczny,

chętnie zapłaci za odpust wieczny.

Gdy grzechów zbraknie u starowiny,

niech kupi odpust dla swej rodziny.

Media zbuduję, dotrę pod strzechę,

obiecać będę w Bogu pociechę.

Kto mi odmówi, grzechem postraszę

i tak to sobie nabiję kasę.

Będę sprzedawać modlitewniki,

święte różańce i medaliki.

Zaproszę wszystkich na urodziny,

by mogli złożyć swe dziesięciny.

Drogi do nieba ze mną początek,

chcesz być zbawiony, oddaj majątek.

Duży czy mały, nie ma znaczenia,

ubóstwa trzeba ci do zbawienia.

Dla polityków mam cyrografy.

A kiedy złożą już autografy,

siądą na stołkach w samozachwycie,

ja będę pławił się w dobrobycie.

Będą mi służyć, słowo się rzekło,

dawać pieniądze, bo będzie piekło.

Tak złote cielce oraz marmury

królestwo moje wzniosą do góry.

Gdy ktoś w wątpliwość podda me cnoty,

nazwę go wrogiem naszej Wspólnoty.

Swych krytykantów będę piętnować

.... no i możecie mnie pocałować.

G
Gość
25 stycznia, 08:29, Jarosław Kaczyński:

DZIKI KRAJ JAK ZWYKLE. BANDA PISOWSKICH NIEUDACZNIKÓW TFUUU. KURDUPEL NA PEWNO PRZYJĄŁ DAWNO SZCZEPIONKE I TO DOODBYTNICZO.

Najpierw się onanizujesz a potem piszesz teksty na GP czy najpierw piszesz a potem po przeczytaniu swojego tekstu o raz innych odpowiedzi sobie trzepiesz ?

J
Jarosław Kaczyński

DZIKI KRAJ JAK ZWYKLE. BANDA PISOWSKICH NIEUDACZNIKÓW TFUUU. KURDUPEL NA PEWNO PRZYJĄŁ DAWNO SZCZEPIONKE I TO DOODBYTNICZO.

G
Gość
25 stycznia, 07:53, gość:

I ponownie dla rządu nie starczyło?! Normalnie takie apokaliptyczne zagrożenie a vipy dalej niezabezpieczone!!!!!

Jakieś szczegóły ?

Czy tylko tak paplasz ?

G
Gość

No i świetnie! Im mniej osób uczestniczących w tym eksperymencie medycznym tyl lepiej!

g
gość

I ponownie dla rządu nie starczyło?! Normalnie takie apokaliptyczne zagrożenie a vipy dalej niezabezpieczone!!!!!

G
Gość

Cały czas czekam aż oPOzycja naszczeka na UE dlaczego tak mało szczepionek ?

E
Emeryt

I całe szczęście! W międzyczasie ludzie zobaczą jak (i czy)TO w ogóle działa!

Prawda zawsze wygra z kłamstwem!!!

Dodaj ogłoszenie