Od 1 czerwca pasażerowie mają mieć możliwość skorzystania z połączeń krajowych LOT w sumie do 8 portów lotniczych w Polsce:
do trzech razy dziennie na trasie Warszawa-Gdańsk, raz dziennie z Krakowa do Gdańska.
- Dla gdańskiego lotniska to świetna wiadomość, na którą bardzo czekaliśmy. Uruchomienie połączeń krajowych daje nadzieję na szybkie otwarcie granic i start lotów międzynarodowych. Mamy nieoficjalne informacje, że będzie to możliwe już w drugiej połowie czerwca – powiedział Tomasz Kloskowski prezes Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy. Dodał, że gdańskie lotnisko intensywnie przygotowuje się, by wraz z uruchomieniem regularnego ruchu lotniczego, spełniać wszystkie wymagane zasady bezpieczeństwa pasażerów.
- Wznawianie połączeń zaczynamy bardzo rozważnie, biorąc pod uwagę przede wszystkim bezpieczeństwo naszych pasażerów i załóg pokładowych. W pierwszej kolejności, w oparciu o procedurę #BezpiecznyLOT udostępniamy regularne, bezpośrednie połączenia krajowe. Jednocześnie intensywnie współpracujemy z lotniskami i służbami odpowiedzialnymi za zdrowie publiczne w celu dopracowania procedur bezpieczeństwa dla wznawianych rejsów m.in. wypracowania standardu w zakresie materiałów ochronnych czy przygotowania jak największej liczby stanowisk samoobsługowych, zgodnie z zasadą „no contact”. Wszystko po to, aby od 1 czerwca nasi pasażerowie mogli komfortowo i przy zminimalizowanym ryzyku epidemicznym, przemieszczać się po Polsce na pokładach samolotów LOTu – powiedział Michał Fijoł członek zarządu Polskich Linii Lotniczych LOT ds. handlowych.
Ceny biletu w jedną stronę bez bagażu zaczynają się już od 99 zł.
Jak będziemy latać w czasie epidemii?
Na pokładzie samolotów LOTu trzeba mieć zakryte usta i nos za pomocą maseczki przez cały czas lotu. Przed wejściem na pokład pasażer będzie poddany bezdotykowemu pomiarowi temperatury – ze względu na bezpieczeństwo pozostałych uczestników rejsu, wynik przekraczający 38°C może stać się podstawą do odmowy wejścia na pokład samolotu.
Samoloty wyposażone są w filtry typu HEPA (High Efficiency Particulate-Air), które usuwają 99,9 proc. bakterii i wirusów unoszących się w powietrzu. Dodatkowo pokład, schowki ponad siedzeniami oraz luki bagażowe dezynfekowane są regularnie za pomocą specjalnych środków biobójczych. Pracownicy obsługi naziemnej oraz załogi pokładowe zostaną wyposażone w szereg środków ochronnych, takich jak maseczki, rękawiczki czy okulary ochronne. W ramach serwisu pokładowego obowiązuje zasada „no contact”, ograniczającą bezpośrednie interakcje pasażerów z obsługą. Wydawane produkty dostępne będą tylko w jednorazowych opakowaniach, bez serwisu kawy i herbaty, prasy oraz sprzedaży w ramach Sky baru. Bedzie można przewieźć jedną sztukę bagażu podręcznego w wymiarach 55 cm/40 cm/23 cm i zwiększonej wadze do 10 kg. Dodatkowy bagaż umieszczony zostanie w luku bagażowym.
Na pokładach pasażerowie będą zajmowali miejsca zgodnie z planem szachownicy. Wyjątek dotyczy jedynie rodzin oraz opiekunów dzieci, którzy zgłoszą chęć zajęcia sąsiadujących foteli.
Strefa Biznesu: Wypalenie zawodowe coraz większym wyzwaniem dla firm
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?