Oczyszczalnia "Zaspa" przestaje istnieć

  Oczyszczalnia "Zaspa" przestaje istnieć

  Kazimierz Netka

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Warstwa ziemi pod zbiornikami oczyszczalni ma 1,5 m grubości
  1/3
  przejdź do galerii

  Warstwa ziemi pod zbiornikami oczyszczalni ma 1,5 m grubości ©Grzegorz Mehring

  Wielu osobom, pracującym po sąsiedzku, trudno jednak w to uwierzyć. Zapaszki wciąż czuć, mimo że od odcięcia dopływu ścieków do tego zakładu minęło już ponad trzy tygodnie.

  Obszar "Zaspy" liczy 8 hektarów, na usunięcie stamtąd czeka wiele obiektów. W niektórych zbiornikach jeszcze znajdują się brudy. Wywieziona zostanie ziemia znajdująca się pod pojemnikami. Jej warstwa ma półtora metra grubości.


  - Cieszę się, że likwidują ten obiekt - nie ukrywa Martyna Chumowicz, pracująca w sklepie naprzeciwko. - Docierał do nas stamtąd bardzo nieprzyjemny zapach. Klienci zastanawiali się, jak możemy tutaj pracować... Moim zdaniem, powinny tam powstać urządzenia rekreacyjne.

  Co więc powstanie na miejscu po ściekach? To, co Gdańskowi w najbliższych latach bardzo będzie tam potrzebne. Niedaleko znajdzie się przecież stadion Baltic Arena i dlatego, zdaniem Jacka Skarbka, prezesa spółki Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna, odpowiedzialnej za zamknięcie oczyszczalni, to świetne miejsce na parking dla karawaningu. Czyli dla tych kibiców, którzy na finały piłkarskich mistrzostw Europy przyjadą do Gdańska własnymi samochodami z przyczepami.

  Wiadomość ta była zaskoczeniem dla prezydenta Gdańska.
  - Trzeba rozważyć, czy w przyszłości nie przeznaczyć części terenu pod zabudowę mieszkaniową - mówi Paweł Adamowicz.

  Z likwidacji "Zaspy" ucieszyli się też ci, którzy dopiero wczoraj dowiedzieli się o jej zamknięciu.
  - Pierwszy raz od pana o tym słyszę - dziwiła się Irena Nowakowska. - To dobrze, że zniknie. Wielu ludzi przychodzi tu na spacer. Nieraz myślałam, czy od tej oczyszczalni nie można nabawić się jakiejś choroby.

  - Każdy taki obiekt budzi niepokój - przyznaje Zdzisław Hoły, nauczyciel z II LO w Gdańsku, miłośnik jazdy na rowerze. - W okolicy są piękne ścieżki, także spacerowe. Wiele osób przyjeżdża tu samochodami. Brakuje miejsc postojowych.

  - Oczyszczalnia ścieków "Zaspa" powstała około 70 lat temu - przypomina Zbigniew Maksymiuk, prezes zarządu Saur Neptun Gdańsk. - Kiedyś była jednym z najnowocześniejszych takich zakładów w Europie. Uczyło się tutaj wielu inżynierów i techników kanalizacji.

  Podczas odłączania Zaspy od gdańskiego systemu kanalizacyjnego dokonano unikatowego zabiegu - wprowadzenia do ceglanego kolektora rękawa wykonanego ze sztucznego tworzywa. - Dzięki temu możliwa się stała zmiana kierunku przepływu ścieków - wyjaśnia Andżelika Cieślowska, prezes zarządu korporacji Doraco, która była szefem konsorcjum wykonawców. - Zrobiono to w Polsce po raz pierwszy.

  Oczyszczalnia ścieków "Zaspa" została wybudowana w 1932 roku. Twórcą jej był dr inż. Karl Imhoff, pionier inżynierii kanalizacyjnej. Doprowadzano do niej płynne brudy z Sopotu i północnej części Gdańska, między innymi z osiedli: Żabianka, Jelitkowo, Brzeźno, z części Przymorza, Zaspy i Wrzeszcza. Unieszkodliwione nieczystości wypuszczano z "Zaspy" do basenu portowego im. Władysława IV w Nowym Porcie.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo