Oceniamy samorządy

Maciej Wajer
Dwa lata temu w mieście Kościerzyna doszło do zmiany na stanowisku burmistrza. Dzisiaj prezentujemy sukcesy i porażki nowych władz miasta, które miały miejsce w ostatnich 2 latach.

W tym tygodniu przedstawiamy naszym Czytelnikom sukcesy oraz porażki gminy miejskiej Kościerzyna na półmetku kadencji.

Wspomnianą analizę warto rozpocząć od tego, co się wydarzyło dwa lata temu. Wybory samorządowe, które miały miejsce w 2014 roku, zdecydowanie zmieniły krajobraz polityczny w mieście Kościerzyna. Do Rady Miasta weszło spore grono zupełnie nowych rajców, którzy do tej pory nie pełnili wspomnianej funkcji. Dodajmy, że zajęli oni miejsca doświadczonych, lokalnych polityków, którzy z miejskim samorządem byli związani od kilkunastu lat. Zmiany dotknęły również najwyższych władz miasta. Nowym burmistrzem został Michał Majewski, który w drugiej turze głosowania pokonał Marcina Modrzejewskiego. Warto wspomnieć, że nowy gospodarz kościerskiego magistratu wcześniej był przedsiębiorcą, aczkolwiek przez dwie kadencje zasiadał w Radzie Miasta Kościerzyna.

Rezygnacja z elektrociepłowni

Jedną z najgłośniejszych spraw, którą zajmowali się przedstawiciele miejskich władz zaraz na początku obecnej kadencji, był program KAWKA, którego realizacja miała przyczynić się do zdecydowanej poprawy jakości powietrza w Kościerzynie. Przypomnijmy, że w ramach wspomnianego programu, w mieście miała być wybudowana elektrociepłownia. Jak dokładnie wiemy, takie przedsięwzięcie nie zostało zrealizowane, ponieważ pod koniec grudnia 2014 roku radni większością głosów zablokowali wydanie z budżetu miasta środków na ten cel.

Darmowa komunikacja

Trzeba też wspomnieć, że jedną z pierwszych decyzji podjętych przez nowego burmistrza, która została zaakceptowana przez Radę Miasta, było wprowadzenie całkowicie darmowej komunikacji miejskiej. Celem takiego posunięcia miało być zachęcenie większej liczby mieszkańców, a także przebywających na terenie miasta podróżnych, do korzystania z miejskiej komunikacji. Dzisiaj z tego środka lokomocji korzysta głównie młodzież szkolna z całego powiatu kościerskiego, a także starsi mieszkańcy. Skoro jesteśmy przy tematyce związanej z komunikacją, to trzeba wspomnieć o przeprowadzce dworca PKS w rejon Galerii Wybickiego. W 2015 roku gmina miejska przejęła teren dotychczasowego dworca PKS i stworzyła na jego obszarze miejsca parkingowe. To, co ucieszyło wielu kierowców, ogromnie zbulwersowało tych, którzy korzystają z komunikacji autobusowej. Część z nich, głównie młodzież uczęszczająca do szkół ponadgimnazjalnych, nie mogła w nowej sytuacji zdążyć na autobusy odjeżdżające do ich miejscowości. Drugą kontrowersyjną sprawą związaną z nowym dworcem, była kwestia wiat autobusowych. Przez kilka miesięcy, podróżni musieli czekać na wybudowanie wiat, a kiedy się wreszcie pojawiły, to - ich zdaniem - nie spełniły swojej roli. Dodatkowym problemem jest również brak toalet w tym miejscu.

Polityka finansowa

Burmistrz Michał Majewski, wielokrotnie podkreślał, jeszcze w czasie kampanii wyborczej, że jednym z priorytetów jest dla niego zmniejszenie zadłużenia miasta. Jak się okazało, osiągnięcie takiego celu stało się jedną z najważniejszych kwestii w pierwszym roku urzędowania nowego burmistrza. Gdy Michał Majewski obejmował swój urząd, zadłużenie miejskiego samorządu wynosiło prawie 32 miliony złotych. Na początku roku 2015 spadło ono do poziomu nieco ponad 28 mln zł. Jak podkreśla burmistrz, taka polityka była konieczna, ponieważ w kolejnych latach miasto będzie mogło sięgać po środki zewnętrzne, których zdobycie jest między innymi uzależnione od wkładu własnego.

Skoro jesteśmy przy finansach, to warto również wspomnieć o jednej z najbardziej spektakularnych inwestycji miejskich w czasie tej kadencji. Chodzi oczywiście o rewitalizację placu przy pomniku Józefa Wybickiego. Modernizacja tego obszaru była zaplanowana jeszcze w poprzedniej kadencji. Wówczas przedsięwzięcie zostało oszacowane na kwotę około 1,7 miliona złotych. Zdaniem Michała Majewskiego, taki koszt był zbyt wysoki, więc zrezygnowano z niektórych elementów rewitalizacji, w efekcie czego, została ona przeprowadzona za około 700 tys. zł. Trzeba też nadmienić, że w ostatnich dniach miasto wspólnie z gminą wiejską Kościerzyna, zdobyło dotację w kwocie ponad 26 mln zł na budowę tzw. węzła integracyjnego w rejonie dworca PKP. W jego ramach ma być m.in. odnowiony budynek dworca PKP, wybudowany parking na 300 miejsc, a także mają powstać ścieżki rowerowe. Na koniec dodajmy, że burmistrz Michał Majewski w ciągu dwóch ostatnich lat największą falę krytyki zebrał za politykę śmieciową.

Zdaniem wielu mieszkańców, a także niektórych rajców, miasto powinno zastanowić się nad kwestią wyjścia ze Związku Gmin Wierzyca, tym bardziej że na taki właśnie krok zdecydowało się już kilka gmin wiejskich z terenu powiatu kościerskiego, a także samorządy spoza naszego regionu.

Głos burmistrza
Michał Majewski, burmistrz Kościerzyny

W tej kadencji udało się po raz pierwszy w historii podpisać porozumienia z mieszkańcami w sprawie odszkodowań za zajęcie gruntów pod miejskie inwestycje. Uważam, że sukcesem było ustabilizowanie systemu ciepłowniczo-wodno-kanalizacyjnego, które polegało na przekazaniu oczyszczalni spółce KOS-EKO, która od tej pory w całości zarządza tą sferą i ma zarządzać na rzecz dobra mieszkańców. Jeśli tak się nie stanie, to wówczas konieczne będą zmiany w gronie zarządu. Myślę, że coraz lepsza jest współpraca z przedsiębiorcami, o czym świadczy fakt, że nie podwyższamy podatków. Ponadto udało się ożywić rejon tzw. trójkąta przemysłowego, gdzie w przyszłym roku chcemy przeznaczyć kolejne tereny pod inwestycje. Natomiast przeprowadzone oszczędności, pozwolą nam ubiegać się o dofinansowanie na realizację różnych projektów.

Głos opozycji
Katarzyna Knopik, radna miasta

Obietnice składane w kampanii wyborczej zapowiadające polepszenie warunków życia naszych mieszkańców bardzo szybko o-kazały się pustymi hasłami. Obiecano wielkie obniżki opłat za śmieci, wodę i ścieki, a wszystko zdrożało. Gdyby nie przygotowane w poprzedniej kadencji projekty, to moglibyśmy mówić wręcz o zapaści, a nie tylko o wyhamowaniu. Tracimy kolejne szanse, czego dowodem jest m.in. rezygnacja z kilkunastomilionowego dofinansowania na budowę instalacji kogeneracyj-nej dającej szansę na poprawę jakości powietrza w Kościerzynie. Fatalny wybór technologii i lokalizacji domu socjalnego przy ul. Gajowej powodują, że koszty budowy są o prawie 100 proc. wyższe od budynku powstałego przy ul. Chojnickiej. Przykładów porażek jest wiele, a te dwa lata można podsumować krótko: burmistrz nie ma pomysłu na rozwój.

Ceny drobiu idą w górę

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie