Obowiązek wymiany opon zimowych od 1 listopada. W tych państwach trzeba jeździć na oponach zimowych

redZaktualizowano 
Obowiązek opon zimowych funkcjonuje w wielu państwach Europy. W Polsce nadal nie. Do warsztatów samochodowych i wulkanizacyjnych ustawiają się już kolejki kierowców wymieniających letnie opony na zimowe. Nic dziwnego. Synoptycy straszą niskimi temperaturami i opadami śniegu już w najbliższych dniach. Na dodatek strony internetowe wielu serwisów podają nieprawdziwe informacje o obowiązkowej wymianie i karach, jakie grożą za zignorowanie "nowych przepisów". WYMIANA OPON, ZIMÓWKI, ZIMÓWKI ZA GRANICĄ.

Obowiązek opon zimowych

Tymczasem ustawowy obowiązek wymiany opon nie tylko nie wszedł w życie, ale nawet nie przeszedł sejmowej ścieżki legislacyjnej. Nadal obowiązują przepisy, w myśl których przez cały rok można jeździć na dowolnych oponach, byle ich bieżnik miał minimum 1,6 mm.

- Z doświadczenia wiem, że kierowcy rzadko czekają aż opony "wyłysieją" do ustawowego minimum. Zalecamy wymianę, kiedy bieżnik ma wysokość minimalną 4 mm. Poniżej tej wartości jazda w zimie staje się naprawdę niebezpieczna - mówi Antoni Krostenko z katowickiego Auto Serwisu.

CZYTAJ KONIECZNIE:
CZY WARTO POMPOWAĆ OPONY ZIMOWE AZOTEM?

CZY OPONY SIĘ STARZEJĄ? JAKIE OPONY WYBRAĆ, NA CO ZWRACAĆ UWAGĘ

Wymiana opon: Oto lista państw, w których jazda na oponach zimowych jest obowiązkowa w wybranych miesiącach:

 • Austria – tylko w razie wystąpienia warunków typowo zimowych w okresie od 1 listopada do 15 kwietnia,
 • Czechy – od 1 listopada do 30 kwietnia (w razie wystąpienia lub prognozy nadejścia warunków typowo zimowych) i w tym samym okresie na drogach oznaczonych specjalnym znakiem,
 • Chorwacja – nie ma obowiązku stosowania opon zimowych, chyba że w okresie od końca listopada do kwietnia wystąpią warunki typowo zimowe na drodze,
 • Estonia – od 1 grudnia do 1 kwietnia, dotyczy to również turystów. Okres ten może ulegać wydłużaniu lub skrócaniu w zależności od warunków panujących na drodze,
 • Finlandia – od 1 grudnia do końca lutego (także dla turystów),
 • Francja – nie ma obowiązku stosowania opon zimowych, wyjątek stanowią tereny Alp Francuskich, w których bezwzględnie należy wyposażyć samochód w opony zimowe,
 • Litwa – od 1 listopada do 1 kwietnia (także dla turystów),
 • Luksemburg - obowiązek stosowania opon zimowych w razie wystąpienia warunków drogowych typowo zimowych (dotyczy również turystów),
 • Łotwa – od 1 grudnia do 1 marca (przepis ten dotyczy również turystów),
 • Niemcy – tzw. sytuacyjny wymóg posiadania opon zimowych (w zależności od panujących warunków),
 • Słowacja – tylko w razie wystąpienia szczególnych warunków zimowych,
 • Słowenia – od 15 października do 15 marca,
 • Szwecja – w okresie od 1 grudnia do 31 marca (także dla turystów),
 • Rumunia – od 1 listopada do 31 marca.

Ruch jak na autostradzie

Na razie przesadą byłoby powiedzieć, że przez cały dzień kolejki do wymiany opon w warsztatach przypominają korki przed bramkami na A1 w Sośnicy. Raczej to płynny ruch, jak na niemieckich autostradach, choć z chwilowymi zatorami.

- Najłatwiej znaleźć "okienko" w porze obiadowej, czyli w okolicach godz. 14 albo po południu. Najwięcej klientów zjawia się rano. O ósmej bywa tłok przed bramą - mówi Urszula Szen z serwisu Moto-Szen z Sosnowca.

Co ciekawe, podobne informacje napływają do nas z warsztatów z Czeladzi, Zabrza, Rybnika, Gliwic czy Bytomia.

- Liczyłem, że uda mi się wymienić opony w drodze do pracy, ale widząc kolejkę zrezygnowałem. Telefonicznie umówiłem się na wizytę w serwisie o 16.50. Jeśli się spóźnię, przepadnie mi kolejka. Mam wrażenie, że zapisuję się na wizytę u lekarza - mówi Krzysztof Szulc z Katowic, właściciel forda mondeo.

Wymiana opon: Zmiany w nowej ustawie

Projekt nowelizacji ustawy, wprowadzający obowiązek wymiany opon na zimowe, trafił na razie w ręce prawników Klubu Platformy Obywatelskiej. Parlamentarzyści nie mają czasu nim się zająć, bo ostro dyskutują nad innymi pomysłami, jak choćby refundacją in vitro czy liberalizacją, bądź zaostrzeniem, ustawy antyaborcyjnej. Pewne jest zatem, że nowe przepisy nie wejdą w życie w tym roku.

Zgodnie z projektem, jazda na "zimówkach" miałaby obowiązywać od 1 listopada do 31 marca. Głębokość bieżnika opon nowelizacja ustawy reguluje jako nie mniejszą niż 4 mm. Mandat za brak "zimówek" lub zbyt płytki bieżnik mógłby wynieść maksymalnie 500 zł z dodatkową sankcją: odholowaniem na parking policyjny i utratą dowodu rejestracyjnego. Tymczasem opon zimowych używa w Polsce 95 proc. kierowców. Ich roczna sprzedaż oscyluje w granicach 5 mln sztuk.

Wymiana opon: Ile kosztuje wymiana?

Koszt wymiany opon z letnich na zimowe zależy od wielu czynników. M.in. od tego, jakie mamy felgi, jaki jest ich rozmiar, czym opony mają być napełnione: azotem lub powietrzem i w jakim mieście usługa jest wykonywana. Najtańsza to koszt ok. 50 zł, ale zdarza się, że rachunek jest ponaddwukrotnie wyższy. Niektóre serwisy oferują dodatkową usługę, tzw. hotel dla opon. Często już za złotówkę możemy przechować u nich gumy po wymianie, by we właściwych warunkach czekały na nadejście wiosny. W tej sytuacji zyskują obie strony. Serwis - bo klient wróci na wymianę, klient - bo nie musi martwić się, co zrobić z wymienionym kompletem opon.

Wymiana opon: Tak jeździ Europa

Oto kraje w których przepisy wprost nakładają obowiązek używania opon zimowych: Norwegia, Szwecja, Finlandia, Estonia, Łotwa, Litwa, Niemcy, Czechy, Słowacja, Austria, Słowenia, Chorwacja i Rumunia.

W Niemczech funkcjonuje sytuacyjny obowiązek posiadania opon zimowych.
Jeśli jest śnieg i mróz należy mieć zamontowane odpowiednie opony z oznaczeniem M+S.

Obowiązku posiadania opon zimowych nie ma w: Polsce, Danii, Holandii, Belgii, Luksemburgu, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Portugalii,na Węgrzech, Bułgarii, Macedonii, Albanii, Grecji i Turcji.

Wymiana opon na zimowe: Na co zwracać uwagę kupując nowe opony

VIDEO https://get.x-link.pl/4e435a9c-851d-222c-3ab9-a7983a631aaa,f47ae2dc-f441-03f9-a763-d8e611f1478b,embed.html

Kiedy należy wymienić opony na zimowe? Kupić nowe, a może używane?

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Antyterroryści na lotnisku w Pyrzowicach

Otwarcie Galerii Libero w Katowicach

Wideo

Materiał oryginalny: Obowiązek wymiany opon zimowych od 1 listopada. W tych państwach trzeba jeździć na oponach zimowych - Dziennik Zachodni

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 91

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
M
Michail

Yokohama BluEarth V905. Jeśli chodzi o marki premium te wypadają najlepiej jeśli porównasz parametry z ceną. Sam na takich jeżdżę i złego słowa nie powiem,

zgłoś
V
Valto

Możecie doradzić jakieś opony klasy premium w dobrej cenie? Zimówki.

zgłoś
a
anubis

ja z kolei za opony do kugi płaciłem 339 złotych, od sztuki ma się rozumieć. Też mnie nie szarpnęło po kieszeni.

zgłoś
c
carry

To faktycznie tanio cię to wyszło, z tymi oponami w serwisie forda to jakaś promocja jest?

zgłoś
D
Dens

Dlatego trzeba jeździć do renomowanych warsztatów tudzież serwisów ogumienia (np. Auto-Gum w Krakowie). Jak jedzie się byle gdzie i patrzy wyłącznie przez pryzmat najniższej ceny, to później ma się pretensje do całego świata, że coś zostało źle zrobione.

zgłoś
ł
ładziudu

I bardzo dobrze, ja w tym roku zmieniłem letnie na zimówki już wczoraj. lepiej na zimne dmuchać, a dwa, w ASO Forda jest bardzo korzystna promocja, za opony już z wymiana płaciłem jakoś 230 pln.

zgłoś
H
Hemaneder

Wymiana owszem ale u osób posiadających Dyplom wulkanizatora osoby zatrudnione sezonowo lub przypadkiem nie maja pojecia co z tym zrobic a tylko czynia to czego sie wizualnie nauczyli i tak: nie wymieniaja zaworów, nie patrza na plamki nowych opon gdzie ona ma sie znaleźć obok wentyla, nie czyszczą felg, doważają nie wyważają etc.

zgłoś
A
AG

tez bardzo sobie cenie bezpieczenstwo ale nie musze robic taniej reklamy swojej firmie...

zgłoś
J
Jurek

Bardzo cenię sobie bezpieczeństwo na drodze, więc zmieniam opony regularnie.
Robię to z pomocą Lema Trans Gdynia.

zgłoś
M
Maurycy

Mieszkam w Krakowie i zwykle kupuje i zmieniam opony w Auto-Gum. Od wielu lat robię to tuż przed Wszystkimi Świętymi, bo w listopadzie opady śniegu to u nas normalka.

zgłoś
A
Artur

Jak mawiają górale: często powtarzane kłamstwo z czasem staje się prawdą. I tak właśnie jest z oponami. Mitologia szerzona przez producentów ogumienia inspirowanych "Faraonem" Bolesława Prusa powoduje nie tyle wzrost bezpieczeństwa, co wzrost dochodów producentów opon. I o to w tej mitologii chodzi. Prawda jest taka że po pięciu latach opony nadają się do wyrzucenia - droższe może trochę później - z powodu STAROŚCI (a nie zużycia) w związku z czym jelenie kupują więcej niż są w stanie zurzyć. A co bardziej skąpi naiwniacy którzy zaopatrzyli się w dwa kpl. opon stwarzają zagrożenie gdyż taka 5-cio 8-mio letnia zimówka jest twardsza niż opona wielosezonowa lub nawet letnia. I tyle w temacie.

zgłoś
j
jarek

Za zimówkami rozglądam się na jesień, a za letnimi na wiosnę. Pogoda za oknem coraz ładniejsza, więc już zamówiłem opony tomketa przez net. Kilka dni i do mnie przyjadą, więc na spokojnie będę mógł się umówić na wymianę.

zgłoś
a
aga1

najlepiej skorzystac z uslug firmy aby zobaczyc oferte znajdziesz wpisując w wyszukiwarkę
-opony na czas i nie masz problemu i nie trzeba pamiętać oni robią wszystko za Ciebie
Polecam!

zgłoś
a
aga

najlepiej skorzystać z zakupu pakietu przez stronę opony na czas i ponproblemie

zgłoś
J
Janusz

I bardzo dobrze, dawno powinni to wprowadzić

zgłoś
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3