Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obniżony stan rzeki Wieprzy i Moszczenicy w Sławnie [ZDJĘCIA]. Co u rolników, czy obawiają się suszy, jak prognozują plony

Tomasz Turczyn
Tomasz Turczyn
- Prognozy pogody nie są optymistyczne. Zapowiada się susza, ale liczę, że to się nie spełni. Ostatnie lata pokazują, że aura jest loteryjna i bardzo zmienna - mówi Zdzisław Sieradzki, przewodniczący Powiatowej Izby Rolniczej w Sławnie. Zobaczcie, jak wygląda stan rzeki Wieprzy w Sławnie i Moszczenicy w Sławnie. Widać, że poziom wód się obniżył - zobaczcie na zdjęciach. Jak plony prognozują rolnicy?

- Aktualnie w gruncie jest wilgoć i ostatnie opady deszczu poprawiły sytuację na polach – mówi mówi Zdzisław Sieradzki, przewodniczący Powiatowej Izby Rolniczej w Sławnie. - Można powiedzieć, że te deszcze uratowały rolnictwo w powiecie sławieńskim. Mamy deszczomierze i w ostatnich dniach spadło łącznie około 20 litrów deszczówki na metr kwadratowy. To skutkuje tym, że przyroda ruszyła. W górę poszły zboża jare i wreszcie zakiełkowały. Rozwój rzepaków też przyspieszył.

Kiosk: tutaj kup gazetę online Dziennik Bałtycki Strefa Agro Nowe ID artykułu: 20089680 Edytuj artykuł 492 UU 1182 PV 00:22 Średni czas na PV 45% Średni scroll strony ℹ️ Ostatnia aktualizacja: 7.05.2020, 09:55:27 🤓 Susza w Polsce nieco ustępuje? Deszcze przynoszą nadzieję, ale ciągle jest ich za mało. MGMiŻŚ ostrzega, że spadki mamy od lat

Nasz rozmówca akcentuje, że zapowiedzi suszy nie są pomyślnymi wieściami dla rolników i liczy, że się nie potwierdzą. Mówi, że idealnie by było, gdyby w maju w co drugą noc padał deszcz, a w dzień świeciło słońce.

- Przyroda jest bardzo zmienna i często w powiecie sławieńskim nie potwierdzają się zapowiedzi pogodowe

- mówi Zdzisław Sieradzki. - U nas klimat jest o tyle specyficzny, że odczuwa się wpływ bliskości Bałtyku. Zobaczymy, jak będzie w tym roku. W poprzednich latach anomalia pogodowe dały nam w kość. Aktualnie dużego optymizmu nie ma, ale jest nadzieja, że zbiory pokryją nasze koszta. Rzepaki powinny plonować w granicach 3/4 ton z hektara, a w poprzednich latach było to około 5 ton. Teraz one się nie rozkrzewiły odpowiednio z uwagi warunki pogodowe. Po roślinach widać, że nie są tęgie. Teraz potrzebują wody, aby trochę się wyrównały. Zaś zboża jare wreszcie się przebiły z ziemi i będą rosły, o ile będzie deszcz.
Zdzisław Sieradzki szacuje, że pszenica ozima powinna plonować w granicach 6 ton z hektara i mówi, że to zapewnia rentowność rolnikowi. Żyto ozime - w granicach 4 ton z hektara.

- Aktualnie to trochę wróżenie z fusów - zaznacza. - Wszystko zależy od warunków pogodowych.

Pomoc suszowa. Na konta rolników trafiło 200 mln zł

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki