Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obłoki srebrzyste w okolicach Kościerzyny. Zobaczcie wyjątkowe zdjęcia Anny Nideckiej | GALERIA

Joanna Surażyńska
Joanna Surażyńska
Obłoki srebrzyste
Obłoki srebrzyste Anna Nidecka
To jedne z najpiękniejszych i najbardziej tajemniczych chmur widocznych gołym okiem. Obłoki srebrzyste są wyczekiwane przez wielu obserwatorów nieba. Na kaszubskim niebie wiele się dzieje w ostatnim czasie. Te widoki zapierają dech w piersiach. Wyjątkowe zdjęcia udało się wykonać Annie Nideckiej, mieszkance powiatu kościerskiego. Zajrzyjcie do naszej galerii zdjęć.

Lipcowe niebo zachwyca! Rozpoczął się sezon na obserwację obłoków srebrzystych, czyli najwyższych chmur widocznych z powierzchni Ziemi. To najbardziej tajemnicze chmury występujące w ziemskiej atmosferze wiszące w mezosferze niemal na granicy kosmosu aż 75-85 km ponad powierzchnią. Zobaczcie, jak wygląda niebo na niezwykłych zdjęciach Anny Nideckiej - obserwatorki przyrody z powiatu kościerskiego.

Procesu powstawania tych nietypowych chmur do dziś naukowcom nie udało się jednoznacznie wyjaśnić. Najbardziej popularna i wiarygodna teoria sugeruje, że obłoki srebrzyste składają się z cząsteczek pyłu meteorowego, rzadziej wulkanicznego osadzonych w kryształach lodu. Światło słoneczne rozproszone przez te kryształki daje obłokom charakterystyczne srebrzysto-niebieskie zabarwienie.

Obłoki Srebrzyste, czyli tzw. kosmiczne chmury mienią się srebrzystym blaskiem. To zachwycające, wyjątkowe i dość rzadkie zjawisko. Zobaczyć je można tylko latem, do końca sierpnia, kiedy odbijają światło słoneczne padające już po zachodzie Słońca na drugą stronę naszej planety. Obłoki srebrzyste można obserwować w półzmroku, o zmierzchu lub o świcie.

Zazwyczaj widoczne są nisko nad horyzontem, przez co w terenie zabudowanym są często są niezauważalne. Najlepsze warunki do ich obserwacji to otwarty równinny teren bez przeszkód terenowych i ciemne (niezanieczyszczone światłem sztucznym) niebo - wówczas obłoki srebrzyste widoczne są praktycznie przez całą noc.

Do obserwacji obłoków srebrzystych niepotrzebne są żadne instrumenty optyczne. To niesamowite zjawisko można obserwować przy sprzyjających warunkach gołym okiem. Obłoki srebrzyste pojawiają się nagle, a później równie nagle i szybko giną.

Trudno jest przewidzieć, kiedy dokładnie pojawią się obłoki srebrzyste, dlatego najlepiej zerkać wieczorem na północ.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki