Nasza Loteria

Obchody Święta Niepodległości na Pomorzu. Marsze, parady, koncerty. Jak świętowaliśmy 11 listopada na Pomorzu? [GALERIA]

Red.
11 listopada to Święto Niepodległości. W całej Polsce odbywały się marsze, parady, biegi i wspólne śpiewanie hymnu. Jak świętowało Pomorze? Sprawdźcie, co działo się w poszczególnych powiatach.

Święto Niepodległości na sportowo!

W Skarszewach morsy uczciły 101. rocznicę odzyskania niepodległości. Była zimna woda i biało-czerwone barwy.
Więcej zdjęć z niepodległościowego morsowania zobaczycie pod linkiem Skarszewy. Morsy uczciły 101. rocznicę odzyskania niepodległości

Obchody Święta Niepodległości na Pomorzu. Marsze, parady, koncerty. Jak świętowaliśmy 11 listopada na Pomorzu? [GALERIA]
KFU

Mieszkańcy Wejherowa sportowym akcentem świętowali obchody 101-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W grodzie Wejhera tradycyjnie świętowanie 11 listopada rozpoczęto Niepodległościowym Marszem Nordic Walking.

Parada niepodległościowa w Wejherowie. Śpiewanie hymnu

Ulicami Wejherowa przeszła parada niepodległościowa

Święto Niepodległości w Miastku zainaugurowało spotkanie pod pomnikiem Narodu Polskiego. Więcej zdjęć zobaczycie na stronie MIASTKO NASZE MIASTO

W Gdańsku odbyła się XVII Parada Niepodległości. Tłumy gdańszczan i gdańszczanek wspólnie przemaszerowały z flagami Polski ulicami miasta w uroczystej paradzie.

Obchody Święta Niepodległości na Pomorzu. Marsze, parady, koncerty. Jak świętowaliśmy 11 listopada na Pomorzu? [GALERIA]
Karolina Misztal

Narodowe Święto Niepodległości w Kwidzynie. Apel pamięci, złożenie kwiatów oraz Msza święta

Tradycyjny Niepodległościowy Marsz Nordic Walking w Wejherowie rozpoczął się od wspólnego zdjęcia i rozgrzewki na placu Jakuba Wejhera. Na sportowo 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości postanowiło uczcić kilkudziesięciu miłośników spacerów z kijkami.

- Ważne jest to, że nauczyliśmy się to święto obchodzić, nie jako dzień wolny od pracy, ale przede wszystkim, jako dzień w którym się spotykamy i radośnie świętujemy. I to nie tylko na oficjalnych uroczystościach, ale takich jak nordic walking - mówi Jacek Thiel, wicestarosta wejherowski, który uczestniczył w otwarciu marszu.

Również Gdynia hucznie świętowała niepodległość. Na czele pochodu, który przeszedł ulicami miasta, tradycyjnie stanął marszałek Józef Piłsudski. Parada wyruszyła w samo południe spod Dworca PKP aż pod pomnik Polski Morskiej. Jak co roku w marszu uczestniczyły stowarzyszenia, kluby sportowe, szkoły, gdyński samorząd oraz krajowi politycy.

Na czele pochodu tradycyjnie stanął marszałek Józef Piłsudski. Parada wyruszyła w samo południe spod Dworca PKP aż pod pomnik Polski Morskiej. Jak co roku w marszu uczestniczyły stowarzyszenia, kluby sportowe, szkoły, gdyński samorząd oraz krajowi politycy.

101. Gdyńskie Urodziny Niepodległej. Parada Niepodległości p...


Port Gdynia także świętował rocznice odzyskania niepodległości [Zdjęcia]

Rozeta Portu Gdynia o średnicy 1,5 m, na masce wozu Portowej Straży Pożarnej, uczestniczyła w gdyńskiej Paradzie Niepodległości. Gdynianie od godziny 11 mogli odwiedzić również stanowisko malowania twarzy i fotobudkę. Wszystko to zostało specjalnie zorganizowane przez Port Gdynia z okazji 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Port Gdynia świętował rocznice odzyskania niepodległości [Zdjęcia]

W Sławnie są władze województwa zachodniopomorskiego - m.in. wojewoda Tomasz Hinc. Są też obecni parlamentarzyści - posłowie Paweł Szefernaker (wiceminister MSWiA), Czesław Hoc. Nie brakuje też przedstawicieli władz powiatu sławieńskiego, miasta Sławno, Darłowo i gminy Sławno, gminy Postomino, gminy Malechowo, gminy Darłowo.

- Powierzenie naszemu miastu zorganizowania wojewódzkich obchodów Święta Niepodległości to ogromne wyróżnienie i zaszczyt - podkreśla Krzysztof Frankenstein, burmistrz Sławna.

Wojewódzkie Święto Niepodległości w Sławnie

W Tczewie w obchodach Święta Niepodległości wzięły udział setki mieszkańców. Polska jako kraj odzyskała niepodległość po 123 latach spędzonych pod zaborami. Tczew musiał na niepodległość czekać aż ponad 146 lat, gdyż już w wyniku pierwszego rozbioru trafił pod obce panowanie. Te fakty przypomniał dziś zgromadzonym Krzysztof Korda, dyr. Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie.

Obchody Święta Niepodległości na Pomorzu. Marsze, parady, koncerty. Jak świętowaliśmy 11 listopada na Pomorzu? [GALERIA]


Obchody Święta Niepodległości w Tczewie

Do tczewskich uroczystości związanych z rocznicą odzyskania niepodległości dołączył także kociewski oddział Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego oddział. Działacze i sympatycy zorganizowali spacer po mieście by odkryć ślady i pamiątki związane z walką o niepodległość naszego kraju.

Obchody Święta Niepodległości zakończył pokaz multimedialny zakończył w grodzie Sambora:

Dzieje Tczewa do uzyskania niepodległości opowiedziane zostały światłem i dźwiękiem

Tak jak i w całej Polsce tak również w Kartuzach odbyły się dziś uroczystości związane ze 101. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Obchody rozpoczął przemarsz pocztów sztandarowych przy muzyce Orkiestry OSP. Korowód przeszedł spod budynku Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kartuzach do kartuskiej kolegiaty, gdzie odprawiona została msza za Ojczyznę. Po nabożeństwie zebrani ponownie ruszyli ulicami stolicy Kaszub pod pomnik Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej. Tam przemówienie do zebranych wygłosił starosta kartuski Bogdan Łapa:

- Wolność nie jest dana nam na zawsze. My musimy o nią zabiegać, walczyć. Bo życie w Niepodległej jest piękne. I ta wielka ofiara naszych przodków niech nie pójdzie na marne - podkreślał, zwracając też uwagę na kwestię samych Kaszub, które w przyszłym roku obchodzić będą 100-lecie przyłączenia do Polski. - My wszyscy w środowisku pracujmy na rzecz tej naszej małej ojczyzny, żebyśmy mogli czerpać z wolności, bo większego daru nie ma nad wolność.

Po części oficjalnej obchodów wszyscy chętni ruszyli na kartuski Rynek, gdzie w pierwszej kolejności krótki koncert jeszcze raz dała Orkiestra OSP. Następnie Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Kaszuby” wraz z zebranymi na Rynku mieszkańcami zaśpiewali 10 znanych pieśni patriotycznych, w tym samego „Mazurka Dąbrowskiego”.

Po ostatnim utworze zaś na placu rozbrzmiał słynny Polonez z filmu "Pan Tadeusz" Andrzeja Wajdy. Harcerze wykonali ten polski taniec narodowy wraz z przybyłymi gośćmi. Na koniec każdy mógł liczyć na poczęstunek, w tym prawdziwą grochówkę.

W Kartuzach odbyły się powiatowo-gminne uroczystości z okazji Święta Niepodległości. Zdjęcia

Zobacz też - część druga i część trzecia fotorelacji

W Lęborku
świętowanie 101 rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości rozpoczęła msza św. w Sanktuarium św. Jakuba Ap. Następnie lęborczanie przemaszerowali pod Obelisk Niepodległości na Skwerze Orła Białego, gdzie odśpiewano hymn państwowy. Z montażem słowno-muzycznym wystąpiły dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 3, przygotowane przez Mirosławę Grynkiewicz. Do zgromadzonych przemówił burmistrz Witold Namyślak. Następnie Apel Pamięci i salwa Kompanii Honorowej 1 Lęborskiego Batalionu Zmechanizowanego im. Jerzego Jastrzębskiego. Potem liczne delegacje złożyły kwiaty. Na koniec ulicami Lęborka przejechali miłośnicy militariów oraz sympatycy starych aut z grupy "Klasyczni Lębork".

Tak lęborczanie świętowali 101 rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Zdjęcia

Mieszkańcy Pelplina licznie uczestniczyli w obchodach rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę przed pomnikiem poległych. To tam odbyła się uroczysta msza święta, a burmistrz Miasta i Gminy Pelplin Mirosław Chyła wygłosił przemówienie.

Pelplin. Zdjęcia w uroczystych obchodów rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

W Pruszczu Gdańskim miejskie i powiatowe obchody Święta Niepodległości odbyły się na placu Jana Pawła II. Mieszkańcy miasta i okolic zebrali się, aby uczcić 101 rocznicę odzyskania wolności przez Polskę. Podczas uroczystości został odczytany list pani Józefy Krośnickiej, ambasadorki Pruszcza Gd., w którym zawarte zostało wezwanie do wspólnego świętowania tego dnia.

Na ulicach Starogardu Gdańskiego królowały dziś biało-czerwone barwy. Radosny przemarsz przy dźwiękach Orkiestry Dętej Starogardzkiego Centrum Kultury i uroczystość w parku miejskim. Tak wyglądały obchody 101. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości w stolicy Kociewia. Na znak pamięci o poległych za wolność lokalne władze samorządowe oraz delegacje stowarzyszeń, instytucji i szkół złożyły pod tablicą pamiątkową wiązanki kwiatów.

Obchody Święta Niepodległości na Pomorzu. Marsze, parady, koncerty. Jak świętowaliśmy 11 listopada na Pomorzu? [GALERIA]

Starogard Gd. Wspólnie przeszli ulicami miasta, aby uczcić niepodległość ZDJĘCIA cz.I/II

Starogard Gd. Flagi, wspólny marsz i śpiew. Taki był 11. listopada w stolicy Kociewia ZDJĘCIA II/II

Przejazd przejętego przez powstańców czołgu i samochodów pancernych, a do tego żołnierze reprezentujący różne epoki i jednostki. Tak mniej więcej wyglądała parada niepodległościowa, która przeszła ulicami Rumi z okazji święta 11 listopada. W 2019 roku obchodziliśmy 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

W Święto Niepodległości w Rumi ulicami miasta przeszła niepodległościowa parada

Malbork.
Malborskie obchody Święta Niepodległości rozpoczęły się tradycyjnie mszą świętą w intencji Ojczyzny w kościele Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. Stamtąd mieszkańcy przeszli ulicami pod Pomnik Armii Krajowej, gdzie odbyły się główne uroczystości. Ale wcześniej - po drodze - uczestnicy przemarszu mogli obejrzeć inscenizację pt. "Czas Patriotek" przygotowaną przez Spiżarnię Malborską i jej partnerów.

Obchody Święta Niepodległości na Pomorzu. Marsze, parady, koncerty. Jak świętowaliśmy 11 listopada na Pomorzu? [GALERIA]


Przemarsz z inscenizacją "Czas Patriotek"


Uroczystość pod Pomnikiem Armii Krajowej

Mieszkańcy Nowego Dworu Gdańskiego uroczyście świętowali 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Obchody rozpoczęły się mszą świętą w kościele pw. Przemienienia Pańskiego. Następnie mieszkańcy przeszli w uroczystym pochodzie ulicami miasta pod Pomnik Poległych i Pomordowanych za Wolną i Niepodległą Ojczyznę, gdzie delegacje złożyły kwiaty.

Mieszkańcy Nowego Dwory Gdańskiego przeszli przez miasto w uroczystym pochodzie

Delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

W dzien Niepodleglosci w Gdansku jest wojna z "Planety Malp" przejęcia przez nieinteligentne małpy panowania nad naszym Gdanskiem !

g
gdanszczanin

Smutno że Gdańsk nie świętuje razem z Polską ,nawet hymn odśpiewany o innej godzinie ,parada dla kogo ,żenada !

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki