Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obchody Dnia Wolności i Praw Obywatelskich w Gdańsku. 4.06.2022 r. ZDJĘCIA

red.
Przemyslaw Swiderski
4 czerwca w Polsce obchodzony jest Dzień Wolności i Praw Obywatelskich. To święto upamiętnia pierwsze wybory parlamentarne w Polsce w 1989 roku. W związku z tym dniem na terenie całego kraju w tym m.in. w Gdańsku przygotowano liczne wydarzenia.

Dzień Wolności i Praw Obywatelskich - historia

4 i 18 czerwca 1989 r. odbyły się pierwsze w powojennej historii Polski częściowo wolne wybory do Sejmu i całkowicie wolne wybory do Senatu. Z tej okazji Sejm 24 maja 2013 r. podjął uchwałę ustanawiającą 4 czerwca Dniem Wolności i Praw Obywatelskich. W uchwale podkreślono, że w czasie wyborów 4 czerwca 1989 r. karta wyborcza zastąpiła siłę, a wynik głosowania zapoczątkował proces uwalniania się Europy od komunizmu.

- Wybory parlamentarne 4 i 18 czerwca 1989 r. zostały przeprowadzone zgodnie z zasadami uzgodnionymi w trakcie rozmów Okrągłego Stołu. W ich wyniku wybranych zostało 460 posłów na Sejm PRL oraz 100 senatorów do nowo utworzonego Senatu PRL. Wybory te zakończyły się zdecydowanym zwycięstwem opozycji solidarnościowej. Polska stała się pierwszym państwem tzw. bloku wschodniego, w którym przedstawiciele opozycji demokratycznej uzyskali wpływ na sprawowanie władzy. To wydarzenie jest uznawane za przełomowy moment dla procesu przemian politycznych w Polsce - czytamy na stronie Sejmu.

Dzień Wolności i Praw Obywatelskich - obchody

W 33. rocznicę Święta Wolności w dniach 3–5 czerwca mieszkańcy Gdańska mogli wziąć udział w licznych wystawach, spotkaniach i dyskusjach, jak np. "Wiek. Wszyscy mają głos, ale…" lub "Zdrowie psychiczne. U mnie wszystko ok, ale…".

W tej pierwszej dyskusji udział wzięli m.in. aktorzy Andrzej Grabowski i Kuba Wesołowski. Przewodnim tematem debaty było wykluczenie ze względu na wiek. Celem rozmowy było uświadomienie ludziom, że nie ważne ile mamy lat, każdy zasługuje na szacunek.

- Nie mam Facebooka, Instagrama, nie wiem, co to jest TikTok i jakoś udaje mi się żyć - powiedział w trakcie debaty Andrzej Grabowski. - Nie mówię to po to, że ja to odrzucam lub tym gardzę. [...] Pamiętam jak u mnie w domu w jednej z gazet mój ojciec [...] przeczytał informację, że w kinie w Trzebini - to jest taka mała miejscowość pomiędzy Krakowem a Katowicami - w kolejce do kina jedna pani młodemu człowiekowi, który miał długie włosy, podpaliła je. Mój tata, który był wykształconym człowiekiem, słuchał muzyki klasycznej, czytał książki, mówił po niemiecku i był dla mnie jakimś wzorem, śmiał się z tego, że ktoś komuś zrobił krzywdę, tylko dlatego, że on nosił krótkie włosy, a ten młody człowiek nosił długie włosy. Ja sobie wtedy pomyślałem - mój tata, który jest mądry, jest wzorem, tak reaguje. Powiedziałem sobie wtedy - nigdy w życiu, jak będę dorosły, nie będę krytykował ani śmiał się z czegoś, czego nie rozumiem. Ja nie rozumiem dzisiejszej muzyki, sztuki, malarstwa. Ja wielu rzeczy nie rozumiem od, chociażby Facebooka i Instagrama. Do końca nie wiem, jak działa internet, ale nigdy w życiu - powiedziałem to sobie wtedy i dotrzymuję słowa - nikomu "nie podpalę włosów".

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki