Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obchody Dnia Solidarności z Uchodźcami w Gdańsku

Ewelina Oleksy
Obchody Dnia Solidarności z Uchodźcami będą odbywały się między innymi w ECS w Gdańsku
Obchody Dnia Solidarności z Uchodźcami będą odbywały się między innymi w ECS w Gdańsku Karolina Misztal
W czwartek obchodzony jest Dzień Solidarności z Uchodźcami. To inicjatywa instytucji publicznych i organizacji pozarządowych z całej Polski. W te obchody aktywnie włączy się też Gdańsk.

W obchody Dnia Solidarności z Uchodźcami w Gdańsku włączyło się blisko dwieście instytucji publicznych i prywatnych, placówek kultury oraz organizacji pozarządowych. Wśród nich są m.in.: Europejskie Centrum Solidarności, Fundacja Alternativa, Muzeum Narodowe w Gdańsku oraz Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek.

- W tym dniu chcemy powiedzieć wszystkim, którzy uciekają ze swojej ojczyzny przed wojną, chaosem, głodem i nędzą: „Jesteście u nas mile widziani!”. 15 października będziemy się zastanawiać, jak pomagać. Chcemy też przezwyciężać wrogość i niechęć, lęki i uprzedzenia, obojętność i niewiedzę - informuje inicjatywa „Chlebem i Solą”, organizatorzy akcji. Gdańskie CWIiI z tej okazji, już oficjalnie, startuje z projektem „Zostań mentorem uchodźcy”. W jego ramach wpłynęło ok. 130 zgłoszeń od konkretnych osób, które chętnie zaopiekują się imigrantem. W sobotę odbyło się pierwsze spotkanie organizacyjne. - Ta akcja jest naszym priorytetem na październik - mówi Klaudia Iwicka z centrum. Przedstawiciele CWII włączą się ponadto w debaty zaplanowane na czwartek w Gdańsku.


Czytaj też: Samorządy nie dostaną pieniędzy na utrzymanie uchodźców

Fundacja Alternativa zaprasza w czwartek na spotkanie w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gdańsku o godz. 17.00.

-Spotykamy się w tym dniu w American Corner w WiMBP. Podstawą do naszej rozmowy będzie krótkometrażowy film szwedzkiego artysty Knutte Westera „Świt w bezimiennym mieście” złożony z fragmentów zapisów z pewnego kraju po upadku dyktatury, w którym następuje brutalna transformacja- informuje Alternativa.

Po filmie dyskutować będą: Paweł Braun, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej, Karolina Lopez, pracowniczka socjalna i liderka zespołu Przemoc i Dyskryminacja w ramach Modelu Integracji Imigrantów, Marta Siciarek, współkoordynująca prace nad Modelem Integracji Imigrantów oraz inicjatorka spotkania kuratorka sztuki Aneta Szyłak.

Z kolei Europejskie Centrum Solidarności z okazji Dnia Solidarności z Uchodźcami, organizuje w czwartek o godz. 12 spotkanie dyskusyjne dla uczniów szkół średnich pt. „Uchodźcy w Polsce. Co to znaczy żyć razem?” . Zaproszenie do rozmowy z młodzieżą przyjęło grono ekspertów.

-Solidarni z uchodźcami jesteśmy na co dzień, nie tylko w dniu 15 października. Pracujemy z imigrantami i uchodźcami od ponad dwóch lat. Realizujemy wiele projektów, które umożliwiają im równościowe współuczestnictwo w życiu społecznym Gdańska- podkreśla Patrycja Medowska, wicedyrektor ECS- To nasz chleb powszedni, ale oczywiście uznaliśmy, że nie może nas zabraknąć i 15 października. Dlatego organizujemy dyskusję dla młodzieży, ponieważ wśród młodzieży w tym temacie też jest wiele niepewności, czy wręcz lęku, który pewnie przynoszony jest z domu. Spotkanie będzie miało charakter edukacyjny. Podczas niego głos zabiorą m.in. trenerzy antydyskryminacyjni, filozof, etyk, politolog- informuje Medowska. Ale to nie wszystko. - Zrobimy też zdjęcie naszych pracowników, którzy chętnie widzą uchodźców w Polsce- zapowiada.

Wiadomo już też, że zbliżający się festiwal All About Freedom w Gdańsku, który rozpocznie się w ECS w piątek, będzie w dużej mierze poświęcony tematyce uchodźców i imigrantów.

Wiadomości z Gdańska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki