reklama

Obchody 77 rocznicy wybuchu II wojny światowej w Gdańsku. Msza za pocztowców [ZDJĘCIA]

MAZaktualizowano 
Uroczystości upamiętniające pocztowców, którzy w 1939 r. bronili budynku Polskiego Urzędu Pocztowo-Telegraficznego nr 1 w Gdańsku Marek Adamkowicz
W południe 1 września 2016 r. na placu Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku odprawiona została msza św. w intencji pocztowców, którzy w 1939 r. bronili budynku Polskiego Urzędu Pocztowo-Telegraficznego nr 1.

Zwracając się do wiernych metropolita gdański ks. abp Sławoj Leszek Głódź podkreślił, że walczący w tym miejscu Polacy zostali pokonani, ale nie zwyciężeni. Z kolei ks. Wiesław Szlachetka, biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej, dodał, że pocztowcy stawili czoła zbrodniczej ideologii, która zrodziła się z odrzucenia Boga i Boskiego porządku.

- Dwie najbardziej zbrodnicze ideologie, nazizm i komunizm, odebrały nam wolność, siejąc śmierć i terror – mówił bp. Szlachetka. - Ich źródła sięgają oświecenia, kiedy to zrodził się ateizm. Wcześniej wszystko pochodziło od Boga, nikt nie podważał mądrości tych praw. Ubóstwienie rozumu ludzkiego i siły woli, o której pisał Nietsche, oraz odrzucenie Biblii, sprawiły, że jej miejsce zajął „Kapitał” Marksa, „Mein Kampf” Hitlera i czerwona książeczka Mao Tse-tunga. Przyniosło to śmiertelne żniwo w postaci rewolucji francuskiej, pierwszej wojny światowej, rewolucji październikowej i drugiej wojny światowej, a wiek XX stał się najciemniejszym, jaka znała historia. To pokazuje, że nie może być człowieczeństwa bez Boga i praw bez Boga.

Podczas mszy świętej doszło do niegroźnego incydentu. Ogniem zajęły się krzewy rosnące przy pomniku Poległych Pocztowców. Obyło się jednak bez interwencji strażaków.

Po części religijnej odbyło się spotkanie w Muzeum Poczty Polskiej, podczas którego zaprezentowano audioprzewodnik, który od tej pory będzie towarzyszył wystawie stałej w tej właśnie placówce.

Czytaj również:

Zima 30-lecia w Polsce, zasypie nas śnieg

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 6

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

1-2

1-2

szukaj na fb: k.z ns.zz so.lidarn.osc org.ani.stów (z do-PiS-kiem: 2; 3 i 4 o I PUSZCZONYMI KROPKAMI między literami).

Resztę obejmije PiS – lamowska CENZURA!

1-2

G
Gość

Ktorzy katolicy , a moze szerzej , ludzie wierzacy , sa wartosciowi , godni szacunku i uznania
zdaniem hierarchow . Ci na ktorych Judzi-Gludz judzi (jako meczennicy ) , czy moze judzacy
( jako Slawoj Leszek ) jako zwolennicy i obroncy jedynie slusznej partii politycznej ?

G
Gość

Ktorzy katolicy , a moze szerzej , ludzie wierzacy , sa wartosciowi , godni szacunku i uznania
zdaniem hierarchow . Ci na ktorych Judzi-Gludz judzi (jako meczennicy ) , czy moze judzacy
( jako Slawoj Leszek ) jako zwolennicy i obroncy jedynie slusznej partii politycznej .

E
ELŻBIETA FRANKOWSKA

DANE STATYSTYCZNE PODAJĄ INFORMACJE KONIEC WOJNY 1945 ROK A OD 1956 DO DZIŚ UŚMIERCONO 20 000 000 POLAKÓW ALBO POLSKICH EMBRIONÓW LUDZKICH Z KTÓRYCH MIELI PRZYJŚĆ NA ŚWIAT POLACY TO TAK JAKBY MIASTO ZNKŁO Z MAPY CZY TO NIE PLAGA ŚMIERTELNA ALBO WOJNA !!

K
Krystian

.

g
gość

kiedyś narzekał, że niektórych nie ma

Dodaj ogłoszenie