O zasiłkach, pomocy i adopcji

  O zasiłkach, pomocy i adopcji

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Na pytania Czytelników odpowiada Sylwia Ressel, rzecznik prasowy MOPS w Gdańsku
  Mieszkamy w Gdańsku i znaleźliśmy się w bardzo trudnej sytuacji finansowej i życiowej. Mąż nagle stracił pracę, ja pracuję tylko dorywczo. Do tego mamy na utrzymaniu dwoje dzieci. Trzeba przecież kupić ciepłą odzież, obuwie. Czy pomoc społeczna może nas wesprzeć?

  - Rodziny potrzebujące zapraszamy do filii Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej przy ulicach: Wojska Polskiego 10, Gustkowicza 13, Powstańców Warszawskich 25, Gospody 19 lub Spadzistej 5 w Gdańsku (w zależności od miejsca zamieszkania). Pracownicy socjalni, po przeprowadzeniu wywiadu, rozeznaniu sytuacji życiowej, udzielą mieszkańcom wsparcia adekwatnego do potrzeb. Oprócz zasiłków celowych, na zakup między innymi opału na zimę, ciepłej odzieży, obuwia czy lekarstw, ośrodki pomocy społecznej starają się zazwyczaj - w miarę możliwości finansowych - przygotować dla najbardziej potrzebujących także paczki świąteczne, ze słodyczami i podstawowymi produktami żywnościowymi.
  Na takie wsparcie mogą i w tym roku liczyć gdańskie rodziny z dziećmi, w których miesięczny dochód nie przekracza 351 złotych netto na osobę. Taka forma pomocy z pewnością odciąży nieco domowy budżet. Planujemy również, między innymi we współpracy z organizacjami pozarządowymi, organizację świątecznych spotkań w dzielnicach miasta, dla osób starszych, samotnych, potrzebujących. Mieszkańcy innych regionów Pomorza o możliwość uzyskania zimowego wsparcia powinni pytać w ośrodkach pomocy społecznej, w gminie zamieszkania.

  Gdzie się zgłosić, by uzyskać szczegółowe informacje na temat możliwości poprowadzenia rodziny dla potrzebujących maluchów?

  - Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Gdańsku, wspólnie z ośrodkami adopcyjnymi, zainicjował kampanię "Podziel się domem", na rzecz pozyskania nowych rodziców zastępczych. Potencjalnych kandydatów do pełnienia odpowiedzialnej funkcji - bycia rodzicem zastępczym - zapraszam do Wydziału Pomocy Dziecku i Rodzinie MOPS, przy ulicy Powstańców Warszawskich 25, telefon 058 326 50 70/71/72 do końcówki 79. Pracownicy odpowiedzą Państwu na wszelkie pytania związane między innymi z regulacjami prawnymi dotyczącymi zastępczego rodzicielstwa. Skierują zainteresowanych na specjalistyczne, tematyczne szkolenie do ośrodka adopcyjno- opiekuńczego. Osoby chcące poprowadzić rodzinę zastępczą merytoryczne wsparcie uzyskają także w: Ośrodku Adopcyjno- Opiekuńczym przy ulicy Abrahama 12/14 w Gdańsku, telefon 058 556 06 11, Stowarzyszeniu Rodzin Zastępczych i Adopcyjnych "Pelikan", przy ulicy Grunwaldzkiej 137, pokój 17, telefon 058 344 60 65, 058 345 26 28, Fundacji "Dla Rodziny", przy ulicy Żwirki i Wigury 2 w Gdańsku, telefon 058 511 03 75.

  Mieszkam w bloku na Przymorzu. Od kilku tygodni na naszej klatce pomieszkuje bezdomny. Gdzie zgłosić sprawę?

  - Prosimy gdańszczan o sygnały i informacje w sprawie osób bezdomnych koczujących na klatkach schodowych, w piwnicach, na działkach itd. Chcemy, by jak najwięcej takich osób jeszcze przed zimą trafiło do schronisk i noclegowni. Informacje na temat osób bezdomnych należy zgłaszać do Referatu do spraw Osób Bezdomnych MOPS w Gdańsku, przy ulicy Dworskiej 27, telefon 058 342 13 10 (od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30 do 15.30), do oficera dyżurnego Straży Miejskiej lub policji. W Gdańsku działa także telefon całodobowy Towarzystwa Pomocy imienia Świętego Brata Alberta - 058 342 13 14.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo