MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowy wiek emerytalny w Polsce. Będą zmiany w emeryturach. Tak skorzystasz ze świadczenia pomostowego i stażowego

PN
Wideo
od 7 lat
Szykują się zmiany w emeryturach, których możemy spodziewać się na przełomie 2023/2024 roku. Co zmieni się w wieku emerytalnym dla Polaków? M.in. uchylenie wygaszającego charakteru emerytur pomostowych czy emerytura stażowa - jak zakłada projekt PiS zgłoszony do Sejmu.

Spis treści

Nie spieszy się nam na wcześniejszą emeryturę. Chcemy - lub musimy - pracować więcej. I tak postawia robić coraz więcej osób. W 2023 roku odpowiedziało tak 55% badanych. Rok wcześniej - w 2022 roku - dalszą pracę po 55 roku życia zadeklarowało 50 proc. osób, które wzięły udział w badaniu Barometr Polskiego Rynku Pracy firmy Personnel Service.

Do dłuższego pozostawania na ryku pracy zachęca też polski rząd. Tu posłużył się kilkoma narzędziami. To na przykład PIT 0 dla seniorów.

Wcześniejsza emerytura: 55 lat i 60 lat

Kobiety na wcześniejszą emeryturę mogą przejść w wieku 55 lat. Jednak wiek to nie jedyne kryterium, kóre trzeba spełnić. Kto chce szybciej iść na emeryturę, musi przepracować minimum 30 lat.

W ten okres wliczany jest czas pracy, czyli tak zwane lata składkowe (praca na etacie, działalność gospodarcza) oraz lata nieskładkowe - m.in. zwolnienia lekarskie, urlop wychowawczy czy rehabilitacja.

Wcześniejsza emerytura dla mężczyzn określona została na wiek 60 lat. Tutaj, czas pracy musi trwać 15 lat - ale dotyczy pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze.

Szybsza emerytura: Pomostowa i stażowa. Takie są zasady przejścia

Jak szybciej przejść na emeryturę? I kto może z tego skorzystać? To rozwiązanie dla tych, którzy muszą szybciej zakończyć swój aktywny udział na rynku pracy. Dlaczego? Na przykład ze względu na zły stan zdrowia czy trudne warunki pracy lub jej specyfikę.

Jak mówiła na jednej ze swoich konferencji minister rodziny: przejście na emeryturę po osiągnięciu odpowiedniego wieku powinno być wyborem, a nie przymusem. Ciągiem dalszym jest projekt Prawa i Sprawiedliwości, który zakłada m.in. uchylenie wygaszającego charakteru emerytur pomostowych.

Ten projekt to efekt porozumienia dwóch stron - rządu i "Solidarności". Jak można przypuszczać, nowe przepisy wejdą w życie w 2024 roku.

Takie są zasady przejścia na emeryturę pomostową - nowy wiek emerytalny dla chętnych oraz wybranej grupy.

Emerytura pomostowa jest świadczeniem okresowym. Przysługuje do osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego.

To świadczenie jest skierowane do osób wykonujących pracę w szczególnych warunkach (lub o szczególnym charakterze), którym z wiekiem bardzo istotnie zmniejsza się możliwość wykonywania pracy. Co związane jest ze spadającą wydolnością psychofizyczną pracownika. Dzięki niej część ośób - przedstawicieli wybranych zawodów - będzie mogła przejść szybciej na emeryturę.

Jak podawał Zakład Ubezpieczeń Społecznych, w marcu 2023 roku emeryturę pomostową pobierało 39,9 tys. osób. 90 proc. świadczeniobiorców stanowili mężczyźni.

Aby ubiegać się o emeryturę stażową kobiety muszą skończyć 55 lat, mężczyźni 60 lat.

ZOBACZ TEŻ: Zmiany w prawie spadkowym. Kto nie dostanie spadku? W 2023 wejdzie w życie ważna modyfikacja. Wyłączenie od dziedziczenia

Emerytury stażowe 2024 - oto wyliczenia

Według obietnic PiS, po wygraniu wyborów w 2023 roku, wprowadzone zostaną także emerytury stażowe. Te też miałyby obowiązywać od 2024 roku, ale dokładniejszej daty jeszcze nikt nie podaje.

Emerytura stażowa ma przysługiwać po 38 latach okresów składkowych dla kobiet i 43 latach dla mężczyzn. Uwaga! Jej wysokość uzależniona będzie od zgromadzonych składek na koncie emerytalnym.

Ile mogą wynosić emerytury stażowe?

Według szacunków urzędników, już w pierwszym roku z emerytur stażowych skorzystać może ok. 70 tysięcy osób.

Czy warto przejść na emeryturę stażową? To zależy od indywidualnej kondycji psychofizycznej. Warto jednak mieć na uwadze to, że świadczenie będzie niższe niż gdyby "emeryt stażowy" dopracował do normalnego wieku emerytalnego.

Sprawdź w naszej galerii przykładowe wyliczenia wysokości emerytury stażowej.

Jak się zdaje, proponowane w projekcie lata odprowadzania składek wystarczą, aby otrzymać prawo do minimalnej emerytury.Do stażu uprawniającego do przyznania emerytury stażowej miałyby być wliczane wyłącznie okresy składkowe. Wciąż niejasne jest m.in. to, czy wliczany do niej będzie również czas nauki.Warto pamiętać, że w okres składkowy wliczany jest czas pobierania zasiłku dla bezrobotnych  i pobierania zasiłku macierzyńskiego

Nowy wiek emerytalny w Polsce. Będą zmiany w emeryturach. Ta...

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

Sonda "Dziennika Bałtyckiego". Czy planujesz przejść na szybszą emeryturę?

Trwa głosowanie...

Planujesz przejść na szybszą emeryturę?

dziennikbaltycki.pl
emisja bez ograniczeń wiekowych

Zobacz też na dziennikbaltycki.pl:

Zmiany w ustawie dla seniorów, na mocy których może być aż 7600 złotych dla wdowy lub wdowca. Ile wynosi renta rodzinna? Kto może ją uzyskać?

7600 zł podwójnej emerytury dla wdowy, wdowca. Dodatkowe pie...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki