Nowy sprzęt na OIOM w Prabutach

  Nowy sprzęt na OIOM w Prabutach

  Łukasz Bartosiak

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Jeszcze do niedawna byt Oddziału Intensywnej Opieki Medycznej Szpitala Specjalistycznego w Prabutach był poważnie zagrożony. Według niektórych planów restrukturyzacji bardzo zadłużonej placówki OIOM miał zostać zlikwidowany.
  Tak się jednak nie stało, oddział zostaje, co więcej - wzbogacił się o nowoczesny sprzęt medyczny - respirator, urządzenie niezwykle pomocne w ratowaniu życia. Dar przekazała szpitalowi Teresa Sendor, przewodnicząca warszawskiego Klubu Rotary International. To właśnie ta organizacja zdołała pozyskać pieniądze na zakup respiratora, wartego ok. 110 tys. zł.

  Inicjatorem przedsięwzięcia był Tomasz Szczęsny, torakochirurg (specjalista od otwierania klatki piersiowej), do niedawna ordynator oddziału o takiej specjalności w Szpitalu Specjalistycznym w Prabutach.

  - W sprawę zakupu sprzętu zaangażowało się bardzo wielu rotarian z klubów z Józefowa, Grudziądza i Elbląga, a także z kilku niemieckich - wylicza Tomasz Szczęsny.

  Aparat przekazany przez rotarian wykorzystywany będzie do wentylacji płuc, czyli "sztucznego oddechu" u pacjentów w ciężkim stanie, szczególnie po trudnych operacjach.

  - Prabucki szpital posiada już jedno takie urządzenie, ale z powodu dużej liczby zabiegów torakochirurgicznych, niezbędne było pozyskanie drugiego tak nowoczesnego aparatu - informuje Wojciech Kowalczyk, z-ca dyrektora ds. medycznych.

  Warto podkreślić, że oddział torakochirurgii jest chlubą prabuckiej placówki i pod względem liczby przeprowadzanych operacji przoduje w województwie pomorskim. Być może nowy sprzęt będzie symbolem odrodzenia się Szpitala Specjalistycznego.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo