MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowy sprzęt na oddziale chirurgii [ROZMOWA]

Agnieszka Piech
Z dr. n. med. Romanem Marczewskim, ordynatorem Oddziału Chirurgii w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie rozmawia A. Piech.

Jak ocenia Pan rozwój chirurgii i jakie odbicie ma to na Szpitalu w Kościerzynie?
Mamy dowody na wykonywanie operacji otwarcia czaszki, leczenia zaćmy, leczenia urazów już w starożytności. Ale dopiero w drugiej połowie XIX wieku, czyli 150 lat temu, nastąpił burzliwy rozwój dziedzin zabiegowych. Wprowadzenie narkozy, zwalczanie zakażeń, zastosowanie radiologii i rozwoju transfuzjologii to kamienie milowe w rozwoju chirurgii. XX wiek to upowszechnienie leczenia chirurgicznego i wydzielenie się specjalizacji zabiegowych narządowych. Kolejną rewolucję w leczeniu chirurgicznym zawdzięczamy rozwojowi technologicznemu. Skutkowało to wprowadzeniem endoskopii, ultrasonografii, tomografii, stentowania naczyń. Rozwój kardiochirurgii i transplantologii również dla nas lekarzy jest szokujący. Co ważniejsze ten postęp nie ominął naszego Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie. Trudno było sobie wyobrazić jeszcze 10 lat temu, że w Kościerzynie będą działały dwa aparaty MRI.

W jaki sposób Oddział Chirurgii wykorzystał szanse rozwoju?
Przede wszystkim wykorzystując nowoczesne wyposażenie szpitala, doświadczona kadra sprawiła, że wykonujemy operacje z pełnego panelu chirurgii ogólnej i praktycznie nie ma konieczności przekazywać chorych do GUM-edu.

Jakimi sukcesami może się pochwalić Oddział Chirurgii?
W ostatnim okresie rozszerzyliśmy działalność tworząc Pododdział Chirurgii Onkologicznej, co pozwoli między innymi na kompleksowe leczenie chorych z nowotworami piersi. Sukcesem oddziału jest współudział w diagnostyce chorych z zespołem Oddziału Chorób Wewnętrznych z pracownią endoskopową, a z zespołem anestezjologii w zabiegach. Oddział wyróżnia się na tle województwa wysokim, dochodzącym do 80 proc. wskaźnikiem operacyjności i krótkim okresem pobytu chorych.

Co stanowi największą barierę, a co największe udogodnienie?
Problem to trudności w opiece pooperacyjnej, co wiąże się z brakiem w szpitalu przychodni. Istotą współczesnego leczenia na Oddziale Chirurgii to przyjmowanie do operacji dobrze zdiagnozowanych chorych, co skraca czas pobytu zmniejszając możliwość zakażeń szpitalnych, czyli jest to korzystne dla chorych i ekonomiczne dla szpitala.

Jakie są najbliższe plany szpitala?
Mamy dla naszych chorych dobre informacje. Wraz z tworzeniem Pododdziału Chirurgii Onkologicznej nasz oddział przejdzie remont adaptacyjny, co poprawi warunki pobytu. Równocześnie dzięki staraniom zarządu szpitala, przygotowujemy się do istotnych zakupów sprzętowych, między innymi sprzętu laparoskopowego, stołów operacyjnych, endoskopów
i sprzętu anestezjologicznego. Poprawi to bezpieczeństwo chorych, a nam poprawi warunki pracy.

WARTO WIEDZIEĆ
Oddział Chirurgiczny dysponuje 31 łóżkami w salach 1, 2 i 3-osobowych, w tym 4 miejscami wzmożonego nadzoru w salach pooperacyjnych.
Pozwala to na leczenie około 2000 pacjentów rocznie. Sale wyposażone są w telewizory i telefony. Część sal ma własny węzeł sanitarny. Mając do dyspozycji 2 sale operacyjne oraz salę zabiegową w obrębie oddziału wykonywanych jest w ciągu roku ponad 1400 zabiegów operacyjnych. Oddział Chirurgiczny współpracuje ściśle z Zakładem Diagnostyki Obrazowej oraz Pracownią Endoskopową Oddziału Chorób Wewnętrznych. Umożliwia to szeroki dostęp do całej gamy badań obrazujących, a także diagnostycznych i leczniczych procedur endoskopowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki