reklama

Nowy punkt widokowy w Gdańsku "Wzgórze Joanny". Pokazuje Wrzeszcz Górny i Przymorze z całkowicie innej perspektywy

Sandra JanikowskaZaktualizowano 
20 października 2019 roku odbyło się otwarcie 15. miejsca widokowego stworzonego w ramach projektu "Spojrzenie na Gdańsk". Dominik Paszliński / www.gdansk.pl
Gdańsk ma 15. miejsce widokowe stworzone w ramach projektu "Spojrzenie na Gdańsk". Wzgórze przy ul. Arciszewskiego otrzymało nazwę "Wzgórza Joanny" na cześć matki Artura Schopenhauera. Co to za miejsce i jak na nie dotrzeć?

Nowy punkt widokowy w Gdańsku. Koordynator i pomysłodawca

Koordynatorem projektu "Spojrzenie na Gdańsk" jest scenograf przestrzeni, zatrudniony w Gdańskim Zarządzie Dróg i Zieleni - prof. Witold Paweł Burkiewicz. To właśnie on zaprosił w niedzielę wszystkich mieszkańców, chcących zobaczyć swoje miasto w nowej odsłonie. Z zaproszenia profesora skorzystało kilkadziesiąt osób.

Mimo tego, że jest to już piętnaste takie miejsce, prof. Burkiewicz zapewnia, że odkywanie kolejnych takich widoków nie nuży go. Jest nawet odwrotnie.

Scenograf przestrzeni tłumaczy, że jest urodzonym architektem krajobrazu i dąży do tworzenia, a także wydobywania piękna. Wyjaśnia, że robi tak całe swoje życie. Mówi, że w Gdańsku widzi potencjał, ale także ... brzydotę. Właśnie dlatego chce to "przetwarzać".

Od wielu lat gdańszczanie odwiedzają nowe punkty widokowe, ale jak się okazuje, nie jest to jeszcze nawet połowa miejskiego projektu "Spojrzenie na Gdańsk". Miasto Gdańsk planuje bowiem udostępnić aż 36 takich punktów widokowych.

Kolejny punkt widokowy na mapie Gdańska! Spojrzenie na Gdańs...

Dotychczas najwięcej punktów widokowych otwarto w Oliwie i we Wrzeszczu.

Witold Burkiewicz nazywany także "Panem na Widokach" w rozmowie z jednym z mediów tłumaczy: - Wszystkie dzielnice mogą mieć takie miejsca, bo widok wcale nie musi być poszukiwany ze wzgórza

Czytaj także

20 października br. nastąpiło oficjalne otwarcie punktu widokowego znajdującego się na polanie, nieco ukrytej w pobliżu ul. Słowackiego. Miejsce to niegdyś choć znane okolicznym mieszkańcom, było opuszczone, zaniedbane i brudne.

Nowy punkt widokowy w Gdańsku na stoczniowym dźwigu w Stoczn...

Co można zobaczyć z 15. punktu widokowego w Gdańsku?

Przy dobrej pogodzie widać nawet stamtąd morze. Dojrzeć można również słynne gdańskie falowce i kilka wieżowców - m.in. Alchemię czy Olivia Business Centre. Po drugiej stronie dojrzeć można dolinę Srebrzyska i wzgórze Jaśkowej Doliny.

Nowy punkt widokowy w Gdańsku. Jak dojechać?

15. gdański punkt widokowy ulokowany jest we Wrzeszczu Górnym przy ul. Arciszewskiego. Można dotrzeć tam od strony ul. Słowackiego. Co istotne, trzeba liczyć się z pokonaniem po drodze wielu schodów.

Kolejny punkt widokowy w Gdańsku otwarty
Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Nowy punkt widokowy w Gdańsku. To nie koniec zmian

Radny Dzielnicy Wrzeszcz Górny Wojciech Chmielewski dodaje, że w przyszłym roku zostaną przycięte najwyższe drzewa, dzięki czemu będzie można zobaczyć centrum Wrzeszcza.

Niedzielne obchody otwarcia nowego miejsca widokowego odbyły się dzięki finansowemu wsparciu Rady Dzielnicy Wrzeszcz Górny, która przekazała 12 tys. zł na ten cel.

Środki te zostały przeznaczone głownie na przygotowanie terenu, który niestety był bardzo zaniedbany i zaśmiecony. Część pieniędzy została wydana na organizację niedzielnego wydarzenia. Dotychczas zarośnięty teren został zagospodarowany. Od schodów przy ul. Arciszewskiego wykarczowano drogę. Niedawno zostały zamontowane tam również drewniane ławki.

Warto wspomnieć, że to nie koniec działań w tym miejscu. Rada Dzielnicy ma w planach budowę schodów terenowych bliżej zabudowań, które bezpośrednio zaprowadzą wszystkich do punktów widokowych.

Przy aktualnych schodach od ul. Arciszewskiego radni planują skorygować rosnącą tam zieleń.

Nowy punkt widokowy w Gdańsku. Jubileusz

Niedzielne obchody były już piętnastymi z kolei, dlatego też uroczystość ta została potraktowana jako jubileuszowa. Z tej okazji została przygotowana specjalna oprawa artystyczna. Na miejscu wystąpiły dwa zespoły: Standard Acoustic i Duet Dremplina. W trakcie uroczystości wystąpił także lokalny artysta - Władysław Zaporowski.

20 października 2019 roku odbyło się otwarcie 15. miejsca widokowego stworzonego w ramach projektu "Spojrzenie na Gdańsk".
20 października 2019 roku odbyło się otwarcie 15. miejsca widokowego stworzonego w ramach projektu "Spojrzenie na Gdańsk".
Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Projekt "Spojrzenie na Gdańsk" swoje początki miał w październiku 2016 roku. Wtedy właśnie, przy Dworze I, przy ul. Polanki 125 odsłonięto jedyną zachowaną do dziś wieżę widokową z Dworów Oliwskich w kierunku morza. Kolejne dwa punkty odsłonięto w październiku i listopadzie. Zlokalizowane były we Wrzeszczu.

Dom jak kaszubska leśniczówka

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie