Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

NOWY KODEKS PRACY 2019. Zmiany: Nadgodziny i urlopy po nowemu od 1.01.2019. Co nowego w kodeksie pracy w 2019 roku? Czy urlop przepada?

TK
NOWY KODEKS PRACY 2019: Nadgodziny i urlopy - od kiedy zmiany? Jakie przepisy i zasady niesie za sobą nowy kodeks pracy? Kliknij i sprawdź zmiany >>>
NOWY KODEKS PRACY 2019: Nadgodziny i urlopy - od kiedy zmiany? Jakie przepisy i zasady niesie za sobą nowy kodeks pracy? Kliknij i sprawdź zmiany >>>
NOWY KODEKS PRACY 2019: nadgodziny i urlopy - od kiedy zmiany? Co się zmieni w kodeksie pracy od 2019 roku? Co warto wiedzieć w kontekście nadgodzin i urlopów w związku z nowym kodeksem pracy? Znalazły się w nim przepisy, które budzą emocje wśród pracowników. Pieniądze za nadgodziny mają trafiać na specjalne konto, a nie w ręce pracownika, a o środkach będzie decydował pracodawca. Co z niewykorzystanym urlopem? Czy przepadnie? To jedna z planowanych zmian. Choć ciągle są to projekty, to nowelizacja kodeksu pracy w 2019 jest nieunikniona. Co się zatem zmieni w prawach pracownika?

Kodeks pracy w 2019 roku. Główne zmiany

Zmieni się sporo w Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Od 2019 roku mają być finansowane koszty staży i szkolenia lekarzy oraz lekarzy dentystów. Z tych środków mają się znaleźć pieniądze także na wynagrodzenia dla młodocianych pracowników, którzy zatrudnieni są na umowę o pracę jako przygotowanie zawodowe.

Nowy kodeks pracy 2019. Projekt zmian jednak nie przejdzie w tej kadencji?

Temat kodeksu pracy 2019 stanął na Forum Ekonomicznym w Krynicy. Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed powiedział, że zmiany w kodeksie pracy są bardzo potrzebne, ale szanse na rozpoczęcie prac nad nim są mało realne.

MRPiPS zaprzecza, że w resorcie prowadzone są aktualnie prace nad zmianami w urlopach wypoczynkowych. Komunikat ministerstwo wydało 16.08.2018 roku.

Nowy kodeks pracy 2019. Od kiedy zmiany? Nadgodziny i urlopy po nowemu

Zmiany w kodeksie pracy są nieuniknione. Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy, która powołała minister Elżbiera Rafalska przez 18 miesięcy pracowała nad nowelizacją praw pracowniczych, a w marcu swoje propozycje przedstawiła resortowi pracy.

Zmiany w kodeksie pracy, które miałyby wejść w życie z początkiem 2019 roku budzą wiele kontrowersji i dyskusji wśród pracujących w Polsce. Najwięcej emocji budzą propozycje:

  • nadgodziny - pieniądze z nadgodzin trafią na specjalny rachunek, a nie bezpośrednio do pracownika, pieczę nad rachunkiem sprawować będzie pracodawca i to on będzie decydował o wypłatach;
  • zmiany w urlopach - jednolity wymiar czasu trwania urlopu niezależnie od wykształcenia, a także brak możliwości "chomikowania" urlopu, w założeniu niewykorzystany urlop przepadnie.

Minister pracy, Elżbieta Rafalska tonuje jednak nastroje, zapewniając, że resort nie chce żadnej awantury.

Chcę uspokoić i stworzyć pole do spokojnej decyzji. Jak będziemy mieli ten pierwszy szlif uzgodniony ze stroną społeczną to powiemy, to jest to. Nie chcemy żadnej awantury - powiedziała Rafalska.

Zmiany w kodeksie pracy mają być wprowadzane etapowo, w pierwszej kolejności nowelizacji zostaną poddane kwestie urlopu.

ZMIANY W KODEKSIE PRACY 2019 JAKIE ZMIANY CO Z URLOPEM - WSZYSTKIE ZMIANY W KODEKSIE PRACY

Kodeks pracy 2019: Zmiany w urlopach, wypłatach za godziny n...

Nowy kodeks pracy 2019: Zmiany w urlopie

Zmiany dotyczące urlopu w nowym kodeksie pracy mają przynieść jednolity wymiar urlopu dla wszystkich pracowników. Każdemu należeć ma się 26 dni wolnych od pracy - niezależnie od wykształcenia, czy stażu pracy.

Konsekwencją takiej zmiany będzie jednak brak możliwości "chomikowania" urlopu. Urlop ulegać będzie przedawnieniu. Jeśli nie wykorzystamy urlopu w danym roku kalendarzowym, będziemy mieć taką możliwość tylko do końca kwartału kolejnego roku. Jeśli pracownik urlopu nie wykorzysta w tym terminie, to dni wolne przepadną.

Nowy kodeks pracy 2019: Nadgodziny. Specjalny rachunek pod kontrolą pracodawcy

Pieniądze za nadgodziny budzą wiele emocji, jeśli chodzi o nadciągające zmiany w kodeksie pracy w 2019 roku. Pracownik będzie teraz gromadził pieniądze za nadgodziny na specjalnym koncie, a o ich rozdysponowaniu będzie decydowal pracodawca na 3 możliwe sposoby:

  1. Pracodawca będzie mógł obniżyć wymiar czasu pracy, a różnice wypłacać ze środków zgromadzonych za nadgodziny
  2. Pracodawca będzie mógł wysłać swojego pracownika na bezpłatny urlop
  3. Pracownik będzie mógł zawnioskować o bezpłatny urlop, jednak będzie musiał uzyskać zgodę pracodawcy

Specjalne konto pracownicze, gdzie trafiać będą pieniądze za wypracowane nadgodziny miałoby być zamknięte wraz z rozwiązaniem umowy.

Wówczas pracodawca powinien wypłacić pracownikowi zgromadzone tam środki. Jednak jak się okazuje, w praktyce pracodawca będzie mógł zwolnić pracownika ze świadczenia prac i płacić mu za wykonywane obowiązki z rachunku z nadgodzin.

Nowy kodeks pracy: od kiedy zmiany?

Proponowane zmiany ciągle pozostają projektami. O ich uchwaleniu zadecyduje Sejm. Następnie nowelizacja kodeksu pracy musi zostać podpisana przez prezydenta i opublikowana w Dzienniku Ustaw.

Pierwsze zmiany miałyby wejść w życie z dniem 1 stycznia 2019, jednak już teraz nowy kodeks pracy 2019 jest szeroko komentowanym tematem w środowiskach pracowniczych.

Rząd planuje rewolucję w kodeksie pracy, ale i tak wolimy pracować na etacie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki