Nowy Dwór Gdański. Euro na kanalizację

Sławomir BednarczykZaktualizowano 
Ponad 32 mln zł kosztować będzie rozbudowa kanalizacji sanitarnej w gminach Nowy Dwór Gd. i Stegna. Łącznie siedem mniejszych miejscowości na Żuławach zostanie podłączonych do systemu odprowadzającego ścieki do oczyszczalni. Co najważniejsze, prawie połowę budżetu tych inwestycji pokryją unijne pieniądze, przyznane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.

- Dofinansowanie z RPO ma stanowić prawie 60 procent wartości inwestycji - mówi Tadeusz Studziński, burmistrz Nowego Dworu Gd. - Cały projekt w naszej gminie ma kosztować 21,4 mln zł, a otrzymaliśmy blisko 12 mln zł. Rozbudujemy kanalizację sanitarną w miejscowościach Solnica, Jazowa, Wierciny i Rakowo. Koparki rozpoczną pracę w ciągu kilku miesięcy. Mieszkańcy będą mogli zrezygnować ze zwykłych szamb.

Sześć mln zł na ten sam cel otrzymała gmina Stegna.

- Skanalizujemy zachodnią część naszej gminy - mówi wójt Eugeniusz Wyrzykowski. - Przebudujemy kanalizację sanitarną w Drewnicy, Żuławkach i Przemysławiu. Jednym z założeń tej inwestycji jest oczyszczenie lokalnych rzek, czyli Szkarpawy i ujścia Wisły. Bywa tak, że część mieszkańców wypuszcza ścieki z szamb do lokalnych wód. Kiedy powstanie kanalizacja, problem powinien się rozwiązać. Prace rozpoczniemy jeszcze w tym roku, a chcemy, by zakończyły się na przyszłą wiosnę.

Dzięki funduszom z RPO projekt budowy zbiorników wody pitnej w Stegnie będzie mógł również zrealizować Centralny Wodociąg Żuławski. Na tę inwestycję CWŻ dostał z europejskich funduszy blisko 4,5 mln zł. Ta kwota pokryje połowę całego kosztu budowy. Zbiorniki będą zapobiegały przerwom w dostawach wody w razie awarii bądź zbyt wysokiego poboru, co często ma miejsce latem w kurortach nadmorskich na Mierzei Wiślanej.

polecane: Dzwonią do Ciebie te numery? Nie odbieraj!

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie