Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy Dwór Gdański: Burmistrz wciąż ma mandat radnego

Tomasz Chudzyński
Burmistrz Nowego Dworu Gd. Jacek Michalski nadal pozostaje radnym powiatowym. Jego koledzy z Rady Powiatu nie są w stanie wygasić mu mandatu, choć powinni to zrobić, zgodnie z prawem.

Michalski, który dostał się do rady z ramienia Platformy Obywatelskiej, przeszedł również do drugiej tury wyborów na burmistrza Nowego Dworu Gd. W ponownym głosowaniu mieszkańcy żuławskiego miasta wybrali go na to stanowisko. Michalski poinformował przewodniczącą Rady Powiatu Iwonę Tyburską, że z mandatu rezygnuje. Od tamtego czasu w sesjach nie uczestniczy.

Kłopot w tym, że po jego rezygnacji, w Radzie Powiatu powstał polityczny pat. Koalicja PO i radnych niezależnych ma taką samą liczbę głosów co opozycyjne Porozumienie Samorządowe i Razem Lepiej, czyli po siedem. To oznacza, że wszystkie remisowe głosowania oznaczają odrzucenie projektów uchwał.

Nad wygaszeniem mandatu radnego Jacka Michalskiego głosowano już trzykrotnie. W czasie sesji 14 grudnia i 28 stycznia głosy rozłożyły się po siedem i decyzja nie zapadła. Natomiast w czasie sesji 21 grudnia projekt uchwały został przez radnych odrzucony jednogłośnie. - Sądziliśmy, że taka decyzja ze względu na to, że jest niezgodna z prawem, zostanie uchylona przez nadzór prawny wojewody pomorskiego, a wojewoda, w ramach tzw. wykonania zastępczego, wygasi "automatycznie" mandat Michalskiego - tłumaczy Iwona Tyburska, przewodnicząca Rady Powiatu Nowodworskiego (PO).
Stało się jednak inaczej. Wojewoda wezwał radnych powiatu do ponownego głosowania i podjęcia uchwały zgodnej z prawem. Jeśli taka uchwała nie zostanie podjęta, to po upływie 3 miesięcy od rezygnacji Michalskiego automatycznie wygasi jego mandat.

- Chciałbym zaznaczyć, że poprzednio przeciwko wygaszeniu mandatu głosowali nawet koledzy pana Michalskiego - mówi radny Stanisław Bobrowicz, który głosował przeciw podjęciu uchwały. - Uważam, że nasz komitet miał powody, by tak zagłosować. Jakie? Nie chcę o tym mówić.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki