Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowości na liście leków refundowanych. Przełom dla pacjentów dwóch chorób rzadkich

Piotr Kallalas
Osoby borykający się z chorobą  Fabry’ego wreszcie mogą odetchnąć z ulgą. Od wielu lat  środowisko zabiegało o refundację leków przyczynowych. Teraz ta trudna batalia wreszcie dobiegła końca.
Osoby borykający się z chorobą Fabry’ego wreszcie mogą odetchnąć z ulgą. Od wielu lat środowisko zabiegało o refundację leków przyczynowych. Teraz ta trudna batalia wreszcie dobiegła końca. 123rf
Lista leków refundowanych zostanie zaktualizowana we wrześniu, jednak już teraz wiemy, że poprawę odczują zwłaszcza pacjenci cierpiący na dwie rzadkie choroby.

Osoby borykający się z chorobą Fabry’ego wreszcie mogą odetchnąć z ulgą. Od wielu lat środowisko zabiegało o refundację leków przyczynowych. Teraz ta trudna batalia wreszcie dobiegła końca.

Po wielu latach doczekaliśmy się tego ogromnego sukcesu. Wpisuje się to w pewien trend, który obserwujemy w Ministerstwie Zdrowia. To jest trend dostrzegający specyfikę chorób rzadkich. Wiele osób współpracowało przy tym programie. Bez ogólnoludzkiej potrzeby wsparcia tej wąskiej grupy pacjentów, z pewnością tego sukcesu by nie było – zaznaczył Mirosław Zieliński, prezes Narodowego Forum na Rzecz Terapii Chorób Rzadkich.

Choroba Fabry’ego jest schorzeniem genetycznym, które objawia się między innymi silnymi bólami czy zmianami dermatologicznymi. Stan zdrowia pacjentów pogarsza się z powodu niedoboru enzymu prowadzącego do uszkodzenia narządów. Choroba występuje tylko u mężczyzn (1 na 50 tysięcy osób).

Do tej pory, w ramach finansowania firm farmaceutycznych, leczono zaledwie 26 osób zdiagnozowanych na chorobę Fabry’ego. Teraz szanse wszystkich pacjentów z chorobą Fabry’ego zostaną wyrównane – powiedziała Anna Moskal, prezes Stowarzyszenia Rodzin z Chorobą Fabry’ego.

Serdecznie dziękuję prof. Szumowskiemu za to, że jako pierwszy minister pochylił się nad naszymi problemami. Pokazał, że pacjent „rzadki” nie oznacza „mniej ważny” – dodała Anna Moskal.

Dobrą wiadomość usłyszeli również pacjenci cierpiący na pęcherzowe oddzielanie się naskórka (EB). To genetyczne schorzenie powoduje powstawanie bolesnych pęcherzy na skutek urazów mechanicznych czy obtarć. Resort ogłosił, że na liście refundacyjnej pojawią się między innymi opatrunki, bandaże, rękawy opatrunkowe i preparaty dezynfekcyjne, które wykorzystują chorzy. Pacjenci mają możliwość zgłoszenia się do ośrodków, które podpisały umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Czytaj również: "Może komuś zależy, aby leki refundowane wywożono z Polski?"

Nowa, zaktualizowana lista leków refundowanych ma wejść w życie 1 września.

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki