Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowoczesny system dla przyszłego „Wichra”. Kontrakt podpisany

Tomasz Chudzyński
Tomasz Chudzyński
System Tacticos będzie odpowiadał za zdolności rozpoznania i kierowania walką na fregatach rakietowych powstających w ramach programu Miecznik. M.in. sonar, radary dostarczy firma Thales. Pierwsza fregata ma wejść do służby w roku 2029 i nosić historyczne, w polskiej Marynarce Wojennej, imię „Wicher”.
System Tacticos będzie odpowiadał za zdolności rozpoznania i kierowania walką na fregatach rakietowych powstających w ramach programu Miecznik. M.in. sonar, radary dostarczy firma Thales. Pierwsza fregata ma wejść do służby w roku 2029 i nosić historyczne, w polskiej Marynarce Wojennej, imię „Wicher”. PGZ Miecznik/ Mat. prasowe
System Tacticos będzie odpowiadał za zdolności rozpoznania i kierowania walką na fregatach rakietowych powstających w ramach programu Miecznik. M.in. sonar, radary dostarczy firma Thales. Pierwsza fregata ma wejść do służby w roku 2029 i nosić historyczne, w polskiej Marynarce Wojennej, imię „Wicher”.

Nowoczesny system dla przyszłego „Wichra”

Konsorcjum PGZ Miecznik mające zbudować trzy fregaty rakietowe dla polskiej Marynarki Wojennej, podpisało kontrakt z firmą zbrojeniową Thales. Ma ona wyposażyć okręty w system Tacticos – zapewniający zdolności rozpoznania i kierowania walką.

System składać się będzie z sonarów, czujników podczerwieni oraz radarów zapewniających Miecznikom możliwości wykrywania, identyfikacji oraz dowodzenia. Radary zapewniać mają nadzór powietrzny i powierzchniowy dalekiego zasięgu, kontrolę śmigłowców i kierowanie uzbrojeniem w zasięgu do 400 km. Wyposażenie pozwoli kontrolować przestrzeń powietrzną i podmorską.

- System zarządzania walką TACTICOS produkcji Thales będzie centralnym elementem dowodzenia i podejmowania decyzji w systemie walki fregat. Jego funkcje i wydajność – wspieranie sterowania systemów obserwacji technicznej, kompilacja obrazu, ocena sytuacji, wsparcie działań i kierowanie uzbrojenie mają kluczowe znaczenie dla skuteczności operacyjnej okrętu wojennego – informuje Thales Group.

– Kontrakt stanowi solidny fundament do wspólnych działań, a ogromna wartość, jaką można osiągnąć dzięki współpracy, jest kluczowym aspektem strategicznego partnerstwa. Dlatego też zestaw wybranych czujników i efektorów zostanie zintegrowany z systemem TACTICOS CMS samodzielnie przez PGZ dzięki transferowi wiedzy od Thales – podkreśla Cezary Cierzan, Dyrektor Departamentu Technologii Morskich, PGZ.

- Z niecierpliwością czekamy na kontynuację naszych historycznych relacji z Polską z korzyścią dla obu krajów - komentuje Alex Cresswell, dyrektor generalny Thales w Wielkiej Brytanii.

– Nasze relacje z Marynarką Wojenną RP sięgają wiele lat wstecz, dlatego jesteśmy dumni z możliwości udziału w tak ważnym programie po dwóch latach pracy nad rozwiązaniami wspólnie z PGZ. Z niecierpliwością czekamy na wdrożenie zaawansowanych technologii i innowacji Thales na pokład okrętów oraz dalszą współpracę z polskim przemysłem, mającym na celu wsparcie Marynarki Wojennej RP – dodaje Dirk Jan de Bruijn, wiceprezes ds. systemów nawodnych w Thales.

Przypomnijmy, fregaty zakontraktowane przez Polskę w ramach programu Miecznik powstaną na bazie brytyjskiego projektu okrętu Arrowhead 140. Będą miały 138 m. długości, szerokość blisko 20 m. Wyporność fregat to nieco ponad 6 tys. ton. Za ich budowę odpowiada konsorcjum PGZ i PGZ Stoczni Wojennej w Gdyni. Podwykonawcą części projektu będzie Remontowa Shipbulding S.A. w Gdańsku. Partnerami zagranicznymi zostali Thales UK MBDA UK oraz Babcock International. Budowa pierwszego okrętu, już się rozpoczęła w Stoczni Wojennej w Gdyni. Jednostki mają nosić historyczne nazwy w polskiej Marynarce Wojennej – Wicher, Burza i Huragan (pierwszy ma być gotowy Wicher).

- Głównym orężem naszych fregat będzie wielowarstwowa obrona walki powietrznej - mówi Cezary Cierzan. - Jednostka zaprojektowana jest w taki sposób, aby była w stanie przyjąć aż trzy warstwy rakiet o zasięgu od 25 do ponad stu kilometrów. Okręty będą również uzbrojone w dwie warstwy artylerii lufowej, system walki radioelektronicznej i całą masę zakłócaczy rakiet przeciwnika, skierowanych ewentualnie w tę jednostkę oraz flar, które mogą je zmylić. Dodatkowo znajdzie się na nich cała warstwa sensorów, radarów do 400 kilometrów do wykrywania celów powietrznych, łącznie z autoelektroniką, z głowicami autoelektronicznymi. Okręt zostanie ponadto przystosowany do walki podwodnej. Będą sonary do wykrywania okrętów i torped przeciwnika oraz zwalczania okrętów podwodnych. Na jednostce znajdą się rakiety woda-woda do dwustu kilometrów. Jest to najnowocześniejsze uzbrojenie, jakie dzisiaj jest dostępne na rynku, a często nawet więcej, ponieważ choćby taki radar ścianowy, który będziemy instalować, jeszcze nigdy wcześniej nie został wyprodukowany.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki