Od środy 8 sierpnia wszystkie polskie banki muszą mieć w swojej ofercie tzw. rachunki podstawowe, czyli całkowicie darmowe w prowadzeniu konta. Kto będzie mógł skorzystać z nowych rozwiązań? Czy na pewno wszystkie usługi bankowe będą bezpłatne?

Podstawowy Rachunek Płatniczy musi znaleźć się w ofercie wszystkich polskich banków i SKOK-ów najpóźniej do 8 sierpnia. Nowe konta mają zapewnić darmowy dostęp do podstawowych operacji finansowych. To efekt unijnej dyrektywy PAD (Payment Account Directive), w ramach której europosłowie postanowili zawalczyć z ''wykluczeniem finansowym''. – Głównym założeniem Podstawowego Rachunku Płatniczego jest przeciwdziałanie dyskryminacji finansowej.

Rachunek będzie mógł otworzyć każdy obywatel przebywający legalnie na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego – informuje Strefę Biznesu Biuro Prasowe Banku Pekao S.A. Instytucje finansowe, które nie dostosują się do wymagań ustawy, będą musiały liczyć się z karą w wysokości nawet miliona złotych, a w przypadku SKOK-ów do 100 tysięcy złotych.

Główny analityk Expander Advisors Jarosław Sadowski twierdzi, że ciosem dla banków będzie nie tyle konieczność oferowania darmowych rachunków, co ograniczenie możliwości sprzedaży innych produktów finansowych. – Z kontem podstawowym nie może być powiązany żaden produkt kredytowy, a kredyty przynoszą bankom wysokie zyski. Aby zachęcić klienta z kontem podstawowym do zaciągnięcia pożyczki, trzeba będzie go również przekonać do zmiany rachunku. To oznacza więcej komplikacji, a więc rośnie ryzyko, że klient zadłuży się w innym banku – pisze.

Kto może skorzystać z rachunku podstawowego?

Z darmowego rachunku podstawowego nie będą mogli skorzystać jednak wszyscy. Jak czytamy w komunikacie Komisji Nadzoru Finansowego: '' Podstawowy rachunek płatniczy przeznaczony jest dla konsumentów, którzy nie posiadają innego rachunku płatniczego w walucie polskiej, prowadzonego przez dostawcę na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, który umożliwia wykonywanie transakcji przewidzianych dla rachunku podstawowego.''. To oznacza, że bezpłatne konto będzie oferowane jedynie dla nowych klientów, którzy nie posiadają żadnego innego rachunku bankowego w złotówkach. Oczywiście, zainteresowani będą mogli z tego rozwiązania skorzystać, jeżeli zrezygnują z innych kont. Tym samym uda się im zakwalifkować do osób, które nie posiadają rachunku. – Później nie możemy jednak otwierać kolejnych rachunków. Gdybyśmy tak postąpili i bank by się o tym dowiedział, to ma prawo wypowiedzieć nam umowę – pisze Jarosław Sadowski, główny analityk Expander Advisors.

Zakupy w najbliższym czasie to sprawa strategiczna. Nie tylko ze względu na upały - w ciągu najbliższych dni aż trzy będą bez handlu. Kliknij w ten ten tekst a dowiesz się wszystkiego!

Jeśli zdecydujemy się na skorzystanie z rachunku podstawowego, to w większości banków będziemy mogli liczyć na: darmowe prowadzenie konta, możliwość pięciu bezpłatnych przelewów i pięciu bezpłatnych wypłat we wszystkich bankomatach w Polsce. Transakcje powyżej wspomnianego limitu – pięciu bezpłatnych przelewów – będą rozliczane tak samo jak u posiadaczy innych kont. Do rachunku nie będzie można zaoferować także żadnych innych produktów finansowych np. pożyczki czy kredytu.

Głowny analityk Expander Advisors Jarosław Sadowski jednak zaznacza – nie wszystkie usługi będą darmowe. – Prowizje banki mogą naliczać tylko w trzech przypadkach – za szósty i kolejny przelew w miesiącu, za szóstą i kolejną wypłatę z bankomatu obcego w miesiącu oraz za transgraniczne operacje płatnicze (np. wypłatę pieniędzy z zagranicznego bankomatu). Na szczęście wysokość tych opłat ogranicza ustawa – informuje w swoim artykule Jarosław Sadowski.

Kliknij w następną stronę i sprawdź, jaką ofertę przygotowały banki